למה יועצי ההשקעות בבנקים דחפו מיליארד שקל בחודשיים לקרן שמסבה לכם הפסדים?

הרווח ליועצי הבנקים בתום השנה יהיה 0.6% מנכסי הקרן, שהם כ-6.5 מיליון שקל ■ לעומתם, המשקיעים צפויים להפסיד 0.45% מהאחזקה בקרן

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון

ינואר-פברואר לא היטיבו עם התעשייה של קרנות הנאמנות. בינואר פדו הקרנות כ-6 מיליארד שקל, ובפברואר נפדו 3.7 מיליארד שקל. כל האפיקים רשמו פדיונות בפברואר, למעט שתי קטגוריות: קרנות אג"ח שקליות שגייסו 420 מיליון שקל, וקרנות גמישות שגייסו 90 מיליון שקל.

בעוד הגיוס בקרנות הגמישות הוא נמוך באופן יחסי, ומושפע מגיוסים נקודתיים במספר בודד של קרנות, הגיוס באפיק השקלי מסתמן כמהותי במיוחד בתעשייה הנמצאת במומנטום של פדיונות.

אחת הקרנות הבולטות בגיוסים בינואר־פברואר היא קרן של בית ההשקעות אקסלנס - אקסלנס שקל עד שנתיים. בקרן מנוהלים 1.08 מיליארד שקל, והיא הגדולה בקטגוריה של קרנות שקליות לטווח בינוני של שנה־שנתיים. בקטגוריה זו יש רק 12 קרנות. על פי תשקיף הקרן, היא משקיעה לפחות 85% באג"ח ממשלתיות ומק"מ, והשאר באג"ח חברות. ואולם, בפועל הקרן משקיעה 98.7% בנכסים שקליים.

לא פלא, אם כן, שהקרן שהניבה למשקיעים תשואה של 0.15% מתחילת השנה; התשואה הרביעית בגודלה בקטגוריה. הקרן זכתה לגיוסים ערים בינואר-פברואר. בינואר גייסה הקרן גייסה 480 מיליון שקל, והניבה למשקיעים תשואה של 0.09%, ובפברואר גייסה הקרן 583 מיליון שקל אם תשואה של 0.05%. כלומר, בחודשיים הקרן גייסה 1.06 מיליארד שקל. אלה גיוסים חריגים גם לקטגוריה מגייסת. אמנם זאת תשואה סולידית בחודשיים, אך מדובר בעיקר ברווחי הון, כלומר רווחים כתוצאה מעלייה של שערי ניירות הערך.מאחר שבפועל הקרן מחזיקה את מרבית נכסיה בנכסים שקליים, אלה נכסים שהתשואה הגלומה בהם היא מינוס 0.1%. זהו גובה דמי הניהול שמשלמים המשקיעים בקרן, שהוא מהנמוכים בקטגוריה.

בהנחה ששערי האג"ח ייוותרו ללא שינוי, בסוף השנה ימצא עצמו המשקיע עם הפסד לאחר ניכוי דמי הניהול בקרן - שכן הוא לא ייהנה מרווחי הון, אלא רק מהתשואה הגלומה בקרן. כלומר, מדובר בקרן שקשה לראות עד כמה היא רווחית ללקוחות שרוכשים אותה.

הקרן הספציפית הזאת אינה רווחית לאקסלנס, שכן היא גובה דמי ניהול של 0.1% ומשלמת מכיס מנהל הקרן 0.2% לבנקים עבור עמלות הפצה. כלומר, אקסלנס מפסידה על הקרן 0.1%. אם כן, איך ניתן להסביר את הגיוס החריג לקרן? האם זאת התשואה בינואר־פברואר או דמי הניהול הנמוכים? האם מדובר בשני הגורמים יחד, או שיש סיבות נוספות?

הכוח המניע היחיד למכירת קרנות נאמנות הוא יועצי ההשקעות בבנקים. הם המוצאים והמביאים של הרכישה והמכירה של הקרנות. הרווח של היועץ הוא בעיקר תשלום עמלת הפצה שמשלם לו מנהל הקרן. במקרה של הקרן של אקסלנס, עמלת ההפצה היא 0.2%. ואולם ליועץ יש סוכריה נוספת בדמות דמי משמרת שנתיים של 0.4%. ניתן להתמקח על דמי המשמרת ולבטלם, אך בפועל מרבית המשקיעים בקרנות משלמים דמי משמרת.

כלומר, הרווח ליועצי הבנקים בתום השנה יהיה 0.6% מנכסי הקרן, שהם כ–6.5 מיליון שקל (בהנחה שנכסי הקרן לא ישתנו). לעומתם, המשקיעים צפויים להפסיד 0.45% מהאחזקה בקרן. ההפסד נובע מדמי ניהול של 0.1%, עמלת נאמן של 0.04%, ודמי משמרת של 0.4%, עם קיזוז התשואה הגלומה של 0.1%.

היועצים יכלו, למשל, לבחור חלופה זולה יותר למשקיעים - למשל, קרן כספית שאינה משלמת דמי משמרת, ובה התשואה הגלומה היא 0.1% והתשואה לחוסך תהיה 0.02% (לאחר ניכוי דמי ניהול). ואולם בונוס היועצים ניזון גם מהרווחיות שנזקפת לסניף בגין פעילות ניירות הערך. הרי איש אינו רוצה לפגוע בבונוס שלו - בוודאי לא על חשבון הלקוחות.

מאקסלנס נמסר: "אקסלנס שקל עד שנתיים ללא מניות היא קרן שקלית בינונית סולידית, שלהערכת מנהל הקרן יכולה להיות פתרון סולידי לתקופה של אי־ודאות. ככל שיידרש מידע נוסף, נשמח לתת, בכפוף לדיסקליימר המשפטי הדרוש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker