"לא נשלם": התירוץ המדהים של כלל ביטוח להורים שילדיהם נרצחו

חברת הביטוח דחתה תביעות ביטוח בשם מספר ילדים וטענה כי הרצח במצעד הגאווה "לא היה אירוע נקודתי, הילדה בת ה-16 היתה צריכה לצפות את זה" ■ כלל ביטוח: "החברה פועלת בהתאם להוראות הדין"

אסא ששון

חברות הביטוח הציגו היום (ב') עד כמה הן חברות עסקיות חסרות רגישות חברתית.  חברת הביטוח כלל ביטוח, המבטחת את מרבית התלמידים בישראל, דחתה את תביעות הביטוח בשם הילדים שאביהם השליך אותם אל מותם מגג בניין, הנרצחת בת ה-16 ממצעד הגאווה שירה בנקי ז"ל, ונרצחי הבר-נוער בתל אביב, בטענה כי רצח הוא אינו אירוע תאונתי, שכן יש בו יד מכוונת והוא לא אירוע בלתי צפוי.

היום דנה ועדת העבודה והרווחה בטיעונים אלו. את הדיון יזמו חברי הכנסת איציק שמולי, מירב בן ארי, סופה לנדבר, אוסמה סעדי, קארין אלהרר ונורית קורן.

דקירות במצעד הגאווה בירושלים
דקירות במצעד הגאווה בירושליםצילום: אמיל סלמן

נציגת האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים, עו"ד תמר קלנברג-לוי, אמרה בדיון כי "לאחר פניות שלנו לחברת 'כלל' ואחרי טלפון כועס ואיום לפנות לתקשורת, יש הסכמה לתשלום מסוים. במקרה של מצעד הגאווה, טענו שזה לא אירוע תאונתי, שהיתה שם יד מכוונת ושהיא היתה צריכה לצפות את זה, הילדה בת ה-16".

בתגובה לדברים שאמרה עו"ד קלנברג-לוי על מקרה שירה בנקי נמסר מכלל ביטוח: "מדובר בסילוף בוטה של העובדות. המקרה המצער של שירה בנקי ז"ל נבדק ואושר לתשלום. נדגיש גם כי בשיחות עם עורכת הדין המייצגת לא ניתנו בשום שלב תשובות מהנוסח אותו אתם מצטטים".

יצחק מואטי, שבנו אורגיל בן ה-17 נרצח על ידי נערים לפני ארבע שנים, סיפר בקול חנוק: "אני עדיין בעיצומו של הליך משפטי, שאני מנהל מכספי הפרטי, נגד חברת הביטוח. נרצח ילד נורמטיבי ממשפחה נורמטיבית שעמד להתגייס לסיירת צנחנים, וכל הזמן אומרים לי שהוא היה עבריין ולכן לא מגיע לנו הכסף. חברת הביטוח כל הזמן תוקעת טריז בגלגלים".

ח"כ שמולי אמר כי "הבעיה מתחילה ברגע שהאזרח זכאי לקבל את מה שמגיע לו בפוליסה, ואז מתחיל מסע הייסורים שלו. יש מדיניות ברורה של הכשלת מבוטחים; בכל שנה מוגשות 6,472 פניות ורק 61 נמצאות מוצדקות. מישהו פה עושה קומבינה על האזרחים, והכל בחסות הממשלה והכנסת. חברות הביטוח מייקרות פוליסות לתלמידים מהפריפריה, כמו לוד וקריית שמונה, כי הם עבריינים מועדים מבחינתן".

איציק שמולי
"מישהו פה עושה קומבינה על האזרחים, והכל בחסות הממשלה והכנסת". איציק שמוליצילום: מיכל פתאל

ח"כ לנדבר הוסיפה כי "יש פה פשע בחסות מדינת ישראל. מבוטחים צריכים לדעת שבביטוח אין ביטוח, והגיע זמן לדרוש סדר".

ח"כ אלהרר: "חברות הביטוח מתנהלות ב'שיטת מצליח'. אם ככה, למה צריך ביטוח? מישהו מאפשר לחברות הביטוח להמשיך להתנהל כמו שהן מתנהלות. התפקיד של אגף הביטוח במשרד האוצר לא בא לידי ביטוי בשטח, הם אלה שצריכים לעזור לאזרחים לממש את הזכות שלהם".

מנהל צוות ביטוחי בריאות באגף הביטוח משרד האוצר, יואב יונש: "הביקורת המופנית כלפינו היא בחלקה עניינית, אך אנחנו שליחי ציבור, שמה שמעניין אותם היא טובת המבוטחים. אנחנו מנסים להיאבק ב'שיטת מצליח', אני לא אומר שאנחנו תמיד מצליחים. שלב בירור הזכאות הוא תמיד שלב כואב, אך זהו שלב הכרחי".

סמנכ"ל התאחדות חברות הביטוח, רפי דורפמן, הוסיף כי "חברות הביטוח נדרשות לרגישות יתר וחמלה בין בני אדם". ח"כ שמולי בתגובה: "אתה מגלגל עיניים".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף, סיכם את הדיון ואמר: "אני מזועזע מתגובות חברת הביטוח. נדע לבצע חקיקה כדי שמצבים כאלה לא יחזרו על עצמם. נפעל על מנת להבטיח שכל אחד מילדינו עד גיל 18 יהיה מכוסה בביטוח הולם, ולא הוא או קרוביו ייאלצו לתבוע את חברות הביטוח, אלא המדינה תהיה זאת שתתבע אותן".

מכלל ביטוח נמסר בתגובה: "החברה פועלת בהתאם להוראות הדין ובכפוף לתנאי הפוליסה. במקרה של תאונות תלמידים אנו בוחנים כל מקרה לגופו ומאשרים את המקרה רק אם הוא עונה על הגדרת תאונה כהגדרתה בפוליסה ובהתאם לפרשנות בית המשפט העליון להגדרה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker