היו נפילות? 
המדדים בארה"ב קפצו ב-10% בפחות מחודש

מרבית הנפילות בינואר ובתחילת פברואר נמחקו, המדדים המובילים בארה"ב ובבריטניה קרובים לרמתם מתחילת השנה, וגם תל אביב שינתה כיוון ■ 
נתוני התעסוקה בארה"ב וההתאוששות במחיר הנפט גרמו לשינוי האווירה בשווקים

אורי תומר
אורי תומר
שתפו בפייסבוק

ב-11 בפברואר 2016 הבורסות נגעו בתחתית, ולמחרת הן החלו בשינוי כיוון. מגמת הירידות שאיפיינה את המסחר במניות ברחבי העולם מתחילת השנה נבלמה, והחל תהליך של טיפוס מהיר למדי בחזרה לכיוון הרמה שבה שהו המדדים המובילים בתחילת 2016.

האם שוקי המניות נמצאים במגמת התאוששות של ממש? האם הירידות בבורסות העולם בדרכן להימחק? מוקדם עדיין לומר, אבל בהחלט ייתכן שהתשואה מתחילת השנה ברוב הבורסות במערב תעבור לטריטוריה החיובית ממש בימים הקרובים.

סוחר בוול סטריט
סוחר בוול סטריטצילום: אי־פי

העליות החדות ביותר מתחילת השנה נרשמו בשווקים החבוטים של ברזיל ורוסיה. מדד בווספה של הבורסה בברזיל, שהיתה מהבורסות הגרועות ביותר ב-2015 מבחינת התשואה, עלה ב-13% מתחילת השנה, מכיוון שהעלייה לוותה בהתחזקות של המטבע המקומי, הריאל, התשואה למשקיעים זרים היתה גבוהה אף יותר.

מגמה דומה נרשמה בבורסה המוסקבאית. ההתאוששות בשנה הנוכחית ברוסיה גורמת לכך שמי שהשקיע בה את כספו בתחילת ינואר נהנה עד כה מתשואה גבוהה של 9% - כששער הרובל חזר בימים האחרונים לרמתו בתחילת השנה, כך שהתשואה הדולרית דומה.

שוקי המניות של ברזיל ורוסיה הם קטנים יחסית, ועיני המשקיעים נשואות בעיקר לבורסות בארה"ב ובאירופה. המדדים המובילים של השוק האמריקאי עדיין נמצאים ברמה נמוכה יותר מרמתם בתחילת השנה, אך הם קרובים מאוד למצב של מחיקת התשואות השליליות.

מדד S&P 500, המדד המוביל והחשוב ביותר של השוק האמריקאי, שעוקב אחר השינוי במחירי המניות של 500 החברות האמריקאיות הציבוריות הגדולות ביותר שמניותיהן נסחרות בבורסות, נמצא כעת ברמה הנמוכה רק ב-2% מרמתו בתחילת השנה - לאחר שבנקודת השפל, באמצע פברואר, היה נמוך ביותר מ-10% מרמה זו. גם לגבי מדד דאו ג'ונס, ש-30 המניות המרכיבות אותו אמורות לשקף את עוצמתה של התעשייה האמריקאית, הנתונים דומים מאוד.

אינפו

מדד ת"א 100 ירד בכ-10% מתחילת השנה עד ה-11 בפברואר ועלה בחזרה בכ-6%
מדד s&p 500 ירד עד ה-11 בפברואר ב-10% ועלה חזרה בכ-5%
חוזרים להתחלה?

גם במגזר הטכנולוגיה נרשמה התאוששות, אם כי מתונה יותר. מדד נאסד"ק, שעוקב אחר מחירי כל המניות בבורסה שמתמחה בעיקר במניות של חברות עתירות טכנולוגיה, טיפס מרמת השפל, והוא נמוך כעת בכמעט 6% מהרמה שבה היה בתחילת השנה, לאחר שכבר הספיק להידרדר באמצע פברואר לרמה שנמוכה בכ-15% מרמתו בתחילת השנה.

גם בבורסות אירופה נרשמה התאוששות. מדד FTSE 100 שעוקב אחר 100 המניות החשובות בבורסה הלונדונית, נמוך בפחות מ-1% מרמתו בתחילת השנה. בבורסות ביבשת עצמה, הפער מול תחילת השנה גדול יותר עדיין: מדד CAC של הבורסה הפריזאית נמוך עדיין בכ-4% מרמתו ב-1 בינואר, בעוד מדד DAX של בורסת פרנקפורט נמצא ברמה שנמוכה ב–9% מרמתו בתחילת השנה.

ואצלנו? בבורסה בתל אביב, גם כן נרשמה התאוששות. מדד ת"א 100 טיפס מהשפל של 11 בפברואר ב-6%, וכך הרמה שלו נמוכה רק ב-4.4% מרמתו בתחילת השנה. כמה ימים של עליות נאות יכולים לחסל את הפער הזה.

מי שרחוקות עדיין מאוד מהתאוששות הן הבורסות במזרח אסיה, שהירידות בהן הן שהחלו את הבהלה בינואר. מדד CSI 300, שעוקב אחר מחירי המניות של 300 חברות גדולות שנסחרות בבורסות הסיניות שבערים שנזן ושנחאי, נמצא עדיין ברמה שנמוכה ב-17% מרמתו בתחילת 2016. הבורסות האלה היו סגורות ב-12 בפברואר, עקב ראש השנה הסיני, אך הן לא הדביקו את הפער בזמן שחלף מאז.

התפנית: דויטשה בנק והנפט זינקו

כפי שקשה לומר אם המגמה הזאת היא בת קיימא, קשה גם להצביע באופן חד משמעי על הגורמים לשינוי, אבל ניתן להצביע על היום שבו החל השינוי ועל מה שהתרחש בו. ביום הקודם, ב-11 בפברואר, עוד הסתיים המסחר בבורסות בירידות חדות. ת"א 25 ננעל אז בירידה חדה של 3% במדדים המובילים, על רקע ירידות חדות באירופה. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 2.4%; פרנקפורט נפלה ב-2.9% ופריז צנחה ב-4.1%. באותו הלילה צנחו גם המדדים בוול סטריט, אם כי בשיעור מתון יותר, כ-1%.

עליות ברחבי העולם
התשואות בבורסות נבחרות, במונחי מטבע מקומי
בפברואר
9.3% -2%
S&P 500
25% 13%
בווספה
12% -1%
FTSE 100
12% -9%
דאקס
11% 8%
RTX
1% -17%
CSI 300
6% -4%
ת"א 100
השינוי מתחילת 2016 השינוי מ 11- בפברואר
עליות ברחבי העולם

הגורם העיקרי לצניחה הזאת היה חששות ליציבות הבנקים האירופיים, ובראשם דויטשה בנק, בעקבות החשיפה הגבוהה שלהם לשוקי הנפט והסחורות. החשש היה שההאטה המסתמנת בצמיחתה של כלכלת סין תפיל עוד יותר את מחירי הסחורות, ושהשפל במחיר הנפט יימשך, על רקע אי הרצון של סעודיה להגביל את התפוקה. דויטשה סומן כחשוף ביותר לענף הסחורות - עקב ההלוואות הגדולות שהעניק לחברות בתחום - ובשוקי ההון השתרר חשש של ממש שהוא ייקלע למצוקה פיננסית אמיתית כמו זו שאליה נקלע בנק ההשקעות ליהמן ברדרס, שקריסתו נתנה את האות למפולת של 2008.

אלא שביום שישי, בעוד הבורסה בתל אביב סגורה, נרשם בחו"ל מהפך. מניות הבנקים האירופיים החבוטות זינקו בעקבות איתות של דויטשה בנק עצמו כי בכוונתו ליישם תוכנית לרכישה עצמית של אג"ח. ההודעה הזו הקפיצה את מניית הבנק בכ-12% באותו היום.

אלה לא היו החדשות הטובות היחידות. בהמשך היום אותתו ראשי ארגון אופ"ק על כוונה לקצץ את תפוקת הנפט, כדי לבלום את הנפילה במחירו. ההודעה הזאת הקפיצה את המחיר ב-12% באותו היום. המחיר מטפס כמעט ברציפות מאז אותו היום, שבו נגע בשפל של 26 דולר לחבית.

הנפט, שנסחר אמש במחיר של 35 דולר לחבית, אף שרבים בשוק היו בטוחים בפברואר שהוא בדרכו ל-20 דולר לחבית, הוא אולי לא הסבר מספק להתאוששות, שכן הכלכלה העולמית עשויה דווקא להרוויח מנפט זול, אך יש לו בהחלט השפעה על המגמה לפחות משתי סיבות: ראשית, המשקיעים למדו לראות בו, בעיקר בעת האחרונה, ברומטר למצב הכלכלה הסינית בפרט ולמצב הכלכלה העולמית בכלל, שכן מחירו מגלם בין השאר את הביקושים שמייצרת הכלכלה הזאת, שעשויים להעיד על חוסנה; שנית, המחיר הנמוך יחסית של הנפט בחודשים האחרונים מאיים באופן ישיר על הבנקים והמשקיעים שחשופים לחובות של מפיקות הנפט הקטנות שעדיין שרויות במצוקה פיננסית, עקב הפער הנמוך בין מחיר ההפקה למחיר שבו הן מוכרות את הנפט שהפיקו.

השינוי במדד MSCI - מדד שעוקב אחרי שוקי ההון במדינות שונות לפי משקלם - ובמחיר הנפט

מחיר הנפט ירד ב-30% מתחילת השנה ועלה חזרה בכ--25%

מדד MSCI ירד בכ-13% מתחילת השנה ועלה חזרה בכ-10%
האנרגיה שמניעה את הבורסות - מחירי הנפט

מגזר האנרגיה 
לקראת התאוששות

עם זאת, גם אם מגזר האנרגיה בדרכו להתאוששות, חלק מהאיומים על כלכלת העולם ועל השווקים לא הלכו לשום מקום. בראש ובראשונה, ההאטה בקצב הצמיחה של כלכלת בסין היא עובדה קיימת, ורבים בשווקים סבורים עדיין שהיא עשויה להיות חמורה מכפי שהנתונים הרשמיים מראים, החשש הזה בא עדיין לידי ביטוי במצבם של המדדים בסין, שכאמור לא התאוששו. ההתאוששות בנתוני המקרו עדיין רחוקה מלהיות חד משמעית, כפי שיו"רית הבנק הפדרלי היטיבה לציין בנאום שליווה את החלטת הריבית האחרונה שלה.

הניסיון לעקוב אחר מצבה של כלכלת ארה"ב הוא מאתגר. ביום שישי, למשל, דווח כי שוק העבודה האמריקאי נהנה מתוספת של 242 אלף משרות חדשות בפברואר. הנתון הזה הוא המשך של מגמה מתמשכת והרחבה שלה - אבל הוא מפתיע לטובה בגובהו, שכן האנליסטים ציפו לתוספת של 195 אלף משרות בלבד. עם זאת, כפי שקורה לא פעם באחרונה, הנתון הזה לווה גם בחדשות פחות טובות: השכר בארה"ב דווקא ירד בפברואר ב-0.1%. העובדה שהשיפור בכלכלה האמריקאית אינו מובהק מספיק כבר תקופה ארוכה עשויה לרמוז כי גם אם השווקים התאוששו עד כה, הצמיחה במחירי המניות בארה"ב, ובעולם כולו, עוד רחוקה מלהיות עניין מובן מאליו.

לבסוף, החששות שמלווים את כלכלת אירופה עדיין לא נגוזו. מדד דאקס הגרמני, שהתאושש פחות ממדדים אחרים במערב, עשוי להיות בבואה לכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker