המיליארדר הבריטי-איראני שהקפיץ את מניית ההיי-טק הישראלית הקטנה

חברת Centaurus שבבעלות המיליארדר וינסנט צ'נגוויז, רכשה ביום חמישי 17% ממניות "חממת ההיי-טק" קסניה ■ מאז המניה לא מפסיק לעלות

יורם גביזון
מניית היום

מנייתה של קסניה, אחת החברות דלות הסחירות בבורסה, זינקה ב-14% במחזור של יותר ממיליון שקל. ביום חמישי החולף ריכזה המניה מחזור ענק במושגיה של 3.5 מיליון שקל, והשלימה עלייה של 10% בתוך יומיים. הסיבה לעניין הפתאומי בחברה, שנסחרת גם אחרי העלייה האחרונה בשווי שוק מצומק של 37 מיליון שקל, היא התפתחות מאבק שליטה על החברה, שמתמחה בהשקעות בחברות סטארט־אפ.

יומיים לאחר שחברת קפיטל פוינט שבשליטת פרופ' יהודה כהנא פירסמה הצעת רכש מיוחדת ל-19.4% ממניותיה של קסניה - נראה שגוף אחר הרבה יותר משמעותי מעוניין לא פחות בחממת ההיי-טק הקטנה. חברת Centaurus, שבשליטת המיליארד היהודי־בריטי וינסנט צ'נגוויז (Tchenguiz), רכשה ביום חמישי שעבר בבורסה 3 מיליון מניות של קסניה במחיר של 1.05 שקלים למניה, והגדילה את אחזקתה ל-16.6% מהונה של החברה ול-17% ממנה בדילול מלא.

בעל השליטה בקסניה, וינסנט צ'נגוויז
בעל השליטה בקסניה, וינסנט צ'נגוויזצילום: BLOOMBERG NEWS

העסקה בוצעה במחיר שגבוה ב-4% ממחיר הצעת הרכש המיוחדת שפירסמה קפיטל ביום שלישי שעבר - שהיתה נמוכה ב-28% מההון העצמי למניית קסניה וב-0.9% מהמחיר הממוצע של המניה בששת החודשים האחרונים. ואולם, היא היתה גבוהה ב-7.4% מהמחיר האחרון של המניה לפני שפורסמה ההצעה. המניות נרכשו מקרנות הנאמנות ומהנוסטרו של בית ההשקעות איי.בי.איי  שהחזיקו ב-3.2% ממניותיה של קסניה. המניות נרכשו באמצעות חברת סייבל השקעות בראשות שחר סיידון שהיא הנציגה של וינסנט צ'נגוויז בישראל. סייבל השקעות הייתה גם חתם בהנפקת המניות והאופציות של קסניה שהתבצעה בשבוע שעבר, זכתה לביקושים גדולים פי 3 מהכמת שהוצעה , נסגרה במחיר גבוה ב-19% ממחיר המינימום  ושבמסגרתה גייסה קסניה 5.3 מיליון שקל..

35 השקעות עד כה

קסניה משקיעה בשלב ההקמה בחברות סטארט־אפ בתחומי טכנולוגיית המידע והמכשור הרפואי. קסניה ביצעה עד כה 35 השקעות בחברת סטארט־אפ מתחילת פעילותה ב-2004, והצליחה להביא 90% מהן לסבב הגיוס הראשון. החברות בתיק ההשקעות של קסניה גייסו עד כה 120 מיליון דולר. קסניה היא בעלת זיכיון להפעלת חממה טכנולוגית בירושלים במסגרת תוכנית החממות הטכנולוגית בלשכת המדען הראשי במשרד הכלכלה יחד עם ון ליר ונצ'רס.

חברת פוליפיד, שמוחזקת בידי קסניה (6.4%), השלימה בשבוע שעבר סבב גיוס של 22 מיליון דולר לפי שווי חברה של 60 מיליון דולר לפני ההשקעה.

קסניה לא השתתפה בגיוס של פוליפיד, שמפתחת טכנולוגיה להובלת תרופות בשם PLEX, שמאפשרת שחרור מקומי מושהה ומבוקר של מינוני תרופה יעילים על פני תקופות של כמה ימים עד כמה חודשים תוך שמירה על החומר הפעיל ללא פגע.

איבד פיקדון של מיליארד ליש"ט

צ'נגוויז (59) הוא יליד טהרן ובוגר תואר בכלכלה באוניברסיטת מקגיל בקנדה ותואר במינהל עסקים מאוניברסיטת ניו יורק. שווי הנכסים שלו ושל אחיו רוברט מוערך ב-850 מיליון ליש"ט. הם הבעלים של Consensus Group, שמנהלת נכסים מסחריים ודירות להשכרה בשווי של 3 מיליארד ליש"ט, וכן מחזיקה בהשקעות בתחומי הקלינטק והביוטכנולוגיה בשווי של 200 מיליון ליש"ט.

צ'נגוויז איבד פיקדון של מיליארד ליש"ט בבנק האיסלנדי קאופתינג, שקרס באוקטובר 2008 והגיע להסדר מחוץ לכותלי בית המשפט עם הבנק שפרטיו לא נמסרו בספטמבר 2011.

צ'נגוויז עלה לכותרות כשנעצר במארס 2011 בידי המחלקה לחקירת הונאות חמורות במשטרת בריטניה בנוגע למעורבותו, לכאורה, בקריסת הבנק האיסלנדי. צ'נגוויז הכחיש כל קשר, ואף איים לתבוע את המחלקה לחקירת הונאות חמורות ואת הממשלה הבריטית בסכום של 180 מיליון ליש"ט על פגיעה במוניטין.

הפרשה הסתיימה בהתנצלות של דיוויד גרין, מנהל המחלקה לחקירת הונאות חמורות, ובפיצוי של 1.5 מיליון ליש"ט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker