פרסום ראשון |

ניר גלעד עוזב את כיל של משפחת עופר - עם 85 מיליון שקל

8 שנים לאחר שהצטרף לקבוצה, יעזוב ניר גלעד את החברה שבשליטת עידן עופר לאחר שהפך לסדין אדום במסדרונות השלטון, וכחלק מהעברת ניהולה של החברה לישראל ללונדון

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

, יו"ר חברת כימיקלים לישראל (כיל) ולשעבר מנכ"ל החברה לישראל, מסיים את תפקידו ויעזוב את קבוצת החברה לישראל. גלעד כיהן כיו"ר כיל מינואר 2008 וכמנכ"ל החברה לישראל מיוני 2007 ועד להשלמת תהליך בינואר 2015.

גלעד (59) יסיים את תפקידו, בין השאר, משום שהפך לסדין אדום בעיני פקידים בכירים במשרד האוצר והתעמת איתם במהלך ההידיינות על המלצותיה של ויישומן. הוועדה שמונתה ביוני 2013 ע"י שר האוצר יאיר לפיד נקראה אמנם הוועדה לבחינת חלק המדינה המתקבל משימוש של גורמים פרטיים במשאבי טבע לאומיים - אבל כל פעילותה התרכזה בהגדלת חלקה של הממשלה ברווחי כיל .

ניר גלעדצילום: עופר וקנין

גלעד היה סמל לקשרי הון שלטון, כלומר יכולתם של בעלי הון לרתום את הממסד הממשלתי לטובת קידום האינטרסים העסקיים שלהם - וזוהה ציבורית עם העברת השליטה בחברת בתי הזיקוק (בזן) ובחברת צים של החברה לישראל. זיהוי זה עורר ביקורת ציבורית חריפה כלפי עידן עופר וגלעד וכנראה משום כך פעילותו של גלעד בממשלה ובכנסת בשנים האחרונות הניבה תוצאות מעורבות, במקרה הטוב, לכיל. בעקבות המלצותיה של ששינסקי 2 תשלם כיל מס רווחי יתר של 42%.

עזיבתו של גלעד היא חלק מתהליך נסיגתה של החברה לישראל מהארץ. תהליך זה התבטא בהעברת מקום מגוריו של בעל השליטה ללונדון, הניסיון למכור את כיל לפוטאש שסוכל ע"י לפיד ב-2013, ופיצול החברה לישראל לשתי חברות: החברה לישראל שמחזיקה בכיל (46%) ובחברת בתי הזיקוק; וחברת Kenon, שמחזיקה ב-50% ממניותיה של יצרנית המכוניות הסינית המפסידה קורוס, ב-32% ממניותיה של חברת הספנות צים ובבעלות המלאה בחברת IC Power שיוזמת מקימה ומפעילה תחנות כוח בטכנולוגיות הידרו אלקטריות גז ומזוט במרכז ובדרום אמריקה, ובישראל את תחנת הכוח במישור רותם שהספקה 440 מגה וואט.

המינוי של רון מושקוביץ, יו"ר החברה לישראל ומנכ"ל קוונטום - חברה פרטית שבבעלות עידן עופר בחברה לישראל, אביעד קאופמן, סמנכ"ל הכספים של חברת קוונטום, ושגיא קבלה, סמנכ"ל הכספים של החברה לישראל, כדירקטורים בכיל מסמן את העברת מרכז הניהול של החברה לישראל ללונדון.

גלעד מזוהה עם שכר עצום וביצועים דלים של החברה לישראל בתקופתו כמנכ"ל. גלעד זכה לשכר מענקים ואופציות בעלות של 100 מיליון שקל, 45 מיליון שקל מסכום זה הם שכר ומענקים במזומן והיתרה משקפת את הערך הכלכלי של 800 אלף אופציות למניות החברה הבת כיל ו-35 אלף אופציות למניות החברה לישראל. גלעד גם מימש מניות כיל ב-8 מיליון שקל בינואר2011 ובינואר 2013, כך שהתמורה הכוללת שקיבל במזומן בכהונתו כמנכ"ל החברה לישראל הגיעה ל-53 מיליון שקל. לסכום עצום זה מיתוסף גם בעל השליטה בחברה לישראל על תרומתו לפיצול החברה לישראל.

מימין לשמאל: אמיר אלשטיין, יו"ר החברה לישראל, יין טונגיו, מנכ"ל צ'רי, ניר גלעד, מנכ"ל החברה לישראל

עם הפיצול של החברה לישראל החל גלעד לקבל שכר כיו"ר פעיל ב-80% משרה מכיל. גלעד זכה לשכר שנתי ברוטו של 800 אלף דולר, מענק מטרה שנתי של 720 אלף דולר ומענק שנתי ארוך טווח של 950 אלף דולר. בהסכם שאושר במאי 2015 נקבעה תקופת הודעה מוקדמת של 6 חודשים אם סיום תפקידו הוא ביוזמת גלעד ותקופה של 12 חודשים אם היא ביוזמת החברה - ועל כן מעניין יהיה לעקוב אחרי הסכום שתפריש כיל לסיום תפקידו  כדי ללמוד יותר על נסיבות עזיבתו.

גלעד עמד תחת ביקורת קשה בשל ביצועי החסר של מניית החברה לישראל בתקופתו, והכישלונות העסקיים הקשים של החברה לישראל כמו ההשקעה בצים (הפסד של 1.25 מיליארד דולר) ההשקעה בבטר פלייס (הפסד של 300 מיליון דולר) וההשקעה בקורוס (הפסד של 800 מיליון דולר, לא סופי), מצד אחד והתעשרותו האישית מצד שני. ואולם המאזן של גלעד קצת יותר מורכב.

הכישלונות הגדולים של החברה - , ו - היו במידה רבה יוזמתו של עידן עופר - וגלעד ספג את הביקורת בגינם. יש להניח ש-85 מיליון שקל במזומן ריככו את הכאב. גלעד הוביל את ההשקעה בחברת IC Power - ובתוך 8 שנים סייע להפיכתה לחברה רווחיות ויצרנית מזומנים שתונפק בטווח הבינוני בשווי של 1.5 מיליארד דולר לפחות.

גלעד סייע לסטפן בורגס, מנכ"ל כיל, להתוות את האסטרטגיה של צעד אחד קדימה שמתבססת על מיקודה של כיל בשוקי החקלאות המזון והחומרים המרוכבים תוך גיוון מקורות חומרי הגלם של החברה הרחק מגבולות ישראל שבה סיכוייה של כיל לפעול לאורך זמן לא ברורים. כיל הקטינה את תלותה באשלג של ים המלח כשהעמיקה את מעורבותה בספרד, נכנסה לפעילות באתיופיה והבריאה את המכרה הכושל באנגליה ובמקביל מצאה חלופות לשדות הפוספט המתדלדלים בישראל בסין ובנמיביה.

יו"ר כיל ניר גלעד, מנכ"ל כיל סטפן בורגס והנהלת כיל מציינים את רישומה של כיל למסחר ב-NYSE ומצלצלים בפעמון לסגירת יום המסחר ב 21.5.15צילום: NYSE/Amy Sims

פקידי האוצר כנראה לא יאהבו להודות בכך אבל גלעד השנוא עליהם הצליח לרכך את מסקנות ועדת ששינסקי 2, למשל על ידי הוספת מדרגה של 25% למס רווחי היתר שהמדינה גובה על פעילות האשלג של כיל בסדום, ושינוי שיטת קביעת מחיר ההעברה שלפיו מוכרת ברום ים המלח את הברום האלמנטרי הדרוש לייצור תרכובות ברום; שינוי שבלעדיו כדאיות פעילותה של חברת תרכובות ברום ברמת חובב עמדה בספק.

מקורבים לכיל אישרו שלאחר עשור של פעילות ענפה ומאתגרת ובעקבות שיחות שהתקיימו עם ניר גלעד, סוכם על העברת תפקיד מסודרת שתתנהל בחודשים הקרובים ותסתיים עד סוף 2016.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker