סופר טיוזדיי |

איך ישפיעו הבחירות בארה"ב על הכלכלה העולמית ועל וול-סטריט?

רינת אשכנזי מאקסלנס מכינה אותנו ליום שאחרי; טראמפ הקפיטליסטי יותר טוב לשווקים ולכן יוכל להרים את הבורסה, אבל כנראה שרק ליום-יומיים ■ קלינטון מנגד, מעוניינת להחליש את וול–סטריט, אבל לפחות מחזיקה באמתחתה תוכנית כלכלית קצת יותר ברורה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

תמונת המועמדים לנשיאות ארה"ב עשויה להתבהר מחר בבוקר כשהילרי קלינטון עשויה להתקרב לזכייה במועמדות המפלגה הדמוקרטית ודונלד טראמפ במועמדות המפלגה הרפובליקאית.

בריאיון עם רינת אשכנזי, מנהלת מחקר מדדים קסם מבית אקסלנס, ננסה להבין מה יקרה אם אחד מהמועמדים יהפוך להיות נשיא ארה"ב.

המועמדים הילארי וטראמפ
המועמדים הילארי וטראמפ

איך ישפיעו הבחירות על כלכלת ארה"ב ?

"לכל אחד מהמועמדים גישה כלכלית שונה; קלינטון מייצגת את השמאל הכלכלי אשר מצדד בתמיכה בחלשים ובמעמד הביניים. היא מעוניינת להנגיש את הדיור לשכבות החלשות ברחבי המדינה כפי ששר האוצר, משה כחלון, הצהיר שהוא מעוניין לעשות בישראל.

"כמו כן, קלינטון יוצאת בהצהרות פומביות להחלשת כוחה של וול-סטריט במטרה שהממשל העתידי יפעל למען חיזוק הכלכלה היצרנית בארה"ב. לטענת קלינטון, כיום מי שמכתיב את הטון בעסקים הינה התעשייה הפיננסית בעוד שלשיטתה צריך להחזיר את הכוח לכלכלה היצרנית. לשיטת קלינטון, מנהלי החברות מנסים לרצות את בעלי המניות ולא משקיעים מספיקים בצמיחה. לכן לטענתה, היא תוביל מהלכים בהם הממשל יעניק תמריצים למנהלי חברות, כך שיהיה כדאי להם להשקיע בהגדלת העסק ולא ברכישות עצמיות או חלוקת דיווידנדים.

"מנגד, טראמפ מעוניין להתחיל במלחמת סחר חדשה. לדבריו, האמריקאים הפסידו לסינים המקסיקניים והיפנים, ולכן צריך להחזיר את כל המפעלים שהוקמו על ידי האמריקאים בחו"ל לארה"ב. חלק מהתמריצים שטראמפ מעוניין להעניק הינם - הורדת מס חברות, מס רכוש והטלת מיסי ייבוא. האג'נדה שלו היא להחזיר את אמריקה לאמריקאים ולגרש את כל הזרים שאין להם אישורי עבודה. טראמפ מהלל את מנהלי קרנות הגידור וההון סיכון ומבחינתו צריך להביא עילויים מהשווקים הפיננסים שינהלו את המדינה כי הם הצליחו בעשייה".

למי מהם, לדעתך, וול-סטריט תגיב יותר טוב?

"זה סימן שאלה גדול. השווקים אוהבים מאוד הורדת מיסוי, כפי שטראמפ מעוניין להנהיג - לכן עבור שוק המניות עדיף שטראמפ יבחר. במיוחד כשקלינטון הצהירה כי היא מעוניינת להחליש את וול-סטריט. מחד - טראמפ מייצג כיום את בעלי ההון, מאידך - לא ברור איך הוא עומד לממן את הרפורמות מתוך התקציב הקיים".

השווקים לא אוהבים פריצות בתקציב?

"זה נכון. האג'נדה של קלינטון יותר ברורה מהאג'נדה של טראמפ, ולכן לא ברור למי מהנבחרים השוק יגיב יותר טוב. נראה כי הבקיאות של טראמפ בכלכלה אינה גבוהה. לטענתו הכלכלה האמריקאית נמצאת בבועה, הוא מקווה שהיא לא תתפוצץ במשמרת שלו. לי לא ברור איפה הבועה. עד כה הוא הצטייר כאחד אשר מזגזג בדעות הפוליטיות והכלכליות שלו".

איך הבורסה תגיב לבחירת אחד המועמדים - היא יכולה לעלות או לרדת ביחס אל מי מהם?

"מי יבחר זה לא מה שמעניין את הבורסה. הבעיות כיום בשווקים יותר גדולות מזה. יש בעיה של הנפט ושל היציבות הפיננסית. יכול להיות שבעקבות הבחירות נראה יום יומיים של תגובה, אך בפעול הבורסות יחזרו לעסוק בנתונים הכלכליים האמיתיים דיי מהר. טראמפ יותר טוב לשווקים כי הוא יותר קפיטליסטי ולכן צפויות עליות אם יבחר - יותר מאשר אם הילרי תיבחר".

איך יושפעו הדולר והריבית?

"הבנק המרכזי קובע את המדיניות ולא נראה לי שהוא יתן לזירה הפוליטית להשפיע בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker