גולדמן סאקס ממליץ למכור את מניית פריגו

הבנק מעריך שפריגו אינה ראויה להיסחר במכפילים הגבוהים של חברות צמיחה, ומזהיר מתלותה בעסקות רכישה ובמגזר התרופות הגנריות

יורם גביזון

"פריגו ממשיכה להיסחר בפרמיה שאינה ראויה לה" - כך קובעת ג'יימי רובין, אנליסטית בכירה בגולדמן סאקס. רובין מורידה את המלצתה למניית פריגו מ"נייטרלי" ל"מכירה", ואת מחיר היעד מ-160 ל-124 דולר, כלומר זהה למחירה של המניה בבורסה. זאת, בתגובה לדו"חות המאכזבים שפירסמה פריגו לרבעון הרביעי של 2015 בסוף השבוע שעבר.

לדבריה, פריגו תומחרה בעבר בפרמיה (מכפיל 20 לעומת מכפיל ממוצע של 12 לעומת חברות אחרות בתחום הגנרי), בשל ציפיות לצמיחה גבוהה ומתמשכת שלא התממשה במגזר מוצרי הצריכה הרפואיים.

רובין מציינת את הביצועים החלשים של החברה, ומזהה סיכונים לרווחיותה של החברה מכמה חזיתות: ראות נמוכה של מגזר מוצרי הצריכה והתרופות ללא מרשם רופא במותג פרטי שמתקשה זה כמה רבעונים לעמוד בתחזיות ההנהלה ובציפיות שוק ההון. היא מציינת סיכון תפעולי באינטגרציה של החברה הבת אומגה שנרכשה במארס 2015 תמורת 4.5 מיליארד דולר, שהשבתה למסלול של צמיחה ולרווחיות שאיפיינה אותה לפני רכישתה עלולה לארוך זמן רב משהחברה צופה.

עוד מזהירה האנליסטית, מהאטה בקצב הצמיחה של מגזר התרופות הגנריות, ומפגיעה ברווחיותו אם הלחצים להפחתת מחירים יתגברו. בנוסף היא מזכירה את התחרות הגוברת לתרופה טיסברי לטרשת נפוצה שפריגו זוכה לתמלוגים בשיעור של 18% ממכירותיה.

ג'ו פאפא, מנכ"ל פריגו
ג'ו פאפא, מנכ"ל פריגוצילום: רובי לבוביץ'

מחיר היעד החדש מבוסס על שתי שיטות תמחור: מכפיל 13 (בהשוואה למכפיל 17 קודם לכן ) על רווח של 9.53 דולרים למניה, בקצה התחתון של תחזית הרווח המעודכנת של ההנהלה (9.8-9.5 דולר למניה) על בסיס הערכתה שקצב הצמיחה של פריגו יואט ופרמיה נמוכה יותר לפעילותה בתחום מוצרי הצריכה הרפואיים.

רובין סבורה, שפריגו הפכה לחברת תרופות מתמחה שצמיחתה מונעת על ידי המגזר הגנרי שלה. להערכתה, פריגו תלויה יותר ויותר ברכישות מסוג רכישת אלאן תמורת 8.6 מיליארד דולר, ורכישת אומגה תמורת 4.5 מיליארד דולר ועסקי מוצרי הצריכה הרפואיים שלה מתקשים לצמוח עם ירידה של 1% ב-2014 וצמיחה של 4% ב-2015 - נמוך מתחזיות ההנהלה לגידול שנתי של 5%-10%.

קשה להעלות מחירים

רובין מציינת, שלפריגו יש תלות הולכת וגוברת במגזר תרופות המרשם הגנריות שנהנה מצמיחה דו-ספרתית בשנים האחרונות, ומעלייה ברווחיות הגולמית מ-50% ב-2010 ל-60% ב-2015. לדבריה, חלק מהצמיחה נבעה מהשקת מוצרים חדשים, אך 20% מההכנסות של מגזר זה היו ממוצרים שפריגו העלתה את מחיריהם ב-100% בין השנים 2015-2011.

להערכתה, באווירה הציבורית הנוכחית העלאות מחירים מסוג זה אינן בנות קיימא, ולכן קצב הצמיחה של ההכנסות מגנריקה יירד מ-14% ב-2016 ל-6% ב-2018. רובין מעריכה שהכנסותיה של פריגו מתמלוגים שמשלמת לה חברת ביוג'ן איידק, על מכירות התרופה טיסברי לטיפול בטרשת נפוצה, ירדו בהדרגה עם הירידה במכירותיה של התרופה עצמה מ-2.1 מיליארד דולר ב-2017 לכיוון 1.6 מיליארד דולר ב-2023 בעקבות השקת תרופות מתחרות כמו Ocrelizumab של רוש וביוג'ן.

הערכת שווייה של פריגו על בסיס תמחור כל אחד ממרכיביה מביא את גולדמן למחיר של 124 דולר למניה, בהנחה ששווי הזכות לקבל תמלוגים מטיסברי הוא 2.5 מיליארד דולר, והצמדת מכפיל של 17 לעסקי מוצריה הצריכה הרפואיים, נמוך ממכפיל 24 לחברות מוצרי צריכה ומכפיל 10 לחברות תרופות מתמחות, מכפיל 12 לעסקים הגנריים של החברה לעומת מכפיל ממוצע של 9 למתחרותיה בשל קצב הצמיחה הגבוה יותר של פריגו במגזר זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker