מגדלי הענק בפילדלפיה שכמעט נכנסו לפנסיה שלנו - ב-1.2 מיליארד שקל

חברת הביטוח מגדל ובית ההשקעות פסגות כבר חתמו על הסכם ראשוני לרכישת מגדלי "ליברטי טאוורס" בפילדלפיה - אך החליטו לסגת מהעסקה

ערן אזרן

הריבית הנמוכה בשווקים, שמקשה על גופים מוסדיים "לייצר" תשואות עבור העמיתים, ממשיכה לדחוף לעסקות נדל"ן גדולות מחוץ לישראל - אך לעיתים העסקות הללו לא מגיעות לקו הסיום.

ל-TheMarker נודע כי שני גופים מוסדיים גדולים מישראל – חברת הביטוח מגדל ובית ההשקעות פסגות - עמדו באחרונה לבצע עסקת ענק בארה"ב, מהגדולות שביצעו עד כה מוסדיים מקומיים בחו"ל, אך העסקה לא יצאה בסופו של דבר אל הפועל.

מגדלי ליברטי בפילדלפיה
מגדלי ליברטי בפילדלפיה. מסמלי העירצילום: מתוך אתר ויקיפדיה

במסגרת העסקה, מגדל ופסגות כבר חתמו על הסכם ראשוני לרכישת "ליברטי טאוורס" בעיר פילדלפיה שבפנסילבניה בתמורה ל-1-1.2 מיליארד שקל (כ-250-300 מיליון דולר). הגופים המוסדיים החלו בבדיקות נאותות, אלא שככל הראה, לאחר הבדיקות דרשו המוסדיים שינוי בתנאי העסקה – מה שהביא בסופו של דבר לביטולה. העסקה אמורה היתה להתבצע על ידי כספי העמיתים, שימונפו במימון בנקאי, וזאת לצד כמה משקיעים פרטיים (בסה"כ חמישה גופים).

ליברטי טאוארס הם אחד מסמלי העיר פילדלפיה. המתחם כולל שני גורדי שחקים, הבולטים בנוף העיר, בני 61 ו-58 קומות. שני המגדלים, שבנייתם החלה בשנת 1985 והושלמה בשנת 1987, מתנשאים לגובה של 288 מטר ו-258 מטר בהתאמה, והם כוללים דירות יוקרה, משרדים, מלון ושטחי מסחר.

חברת Parkway Properties האמריקאית רכשה ב-2011 כ-19% מ"ליברטי טאוורס" מידי חברת הנדל"ן Eola Capital. לצד Parkway, הבניין מוחזק (70%) על ידי קרן הפנסיה של המורים במדינת טקסס ו-11% ממנו מוחזקים על ידי קרן הפנסיה של מדינת יוטה Utah Retirement Systems.

במהלך השנים האחרונות, חברות הביטוח ובתי ההשקעות הגדולים בישראל החלו להסיט חלק ניכר מחסכונות הציבור להשקעה בנדל"ן, בעיקר כתוצאה מסביבת הריבית הנמוכה, שמקשה על מנהלי ההשקעות לייצר תשואה בסיכון נמוך. תיק הנדל"ן של חברות הביטוח הגדולות, שהקימו חטיבות המתמחות בהשקעה בנדל"ן, כבר מגיע לכ-15 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker