האם אזהרות הרגולטורים יפגעו באתרי האופציות הבינאריות? אפשר להמר שכן - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם אזהרות הרגולטורים יפגעו באתרי האופציות הבינאריות? אפשר להמר שכן

מסחר באופציות בינאריות מאפשר למשקיע להפסיד או להרוויח מהתנודות קצרות הטווח במחירי נכסים פיננסיים ■ הרווח (וגם ההפסד) הפוטנציאלי הוא אדיר: 80%-100% מההשקעה ■ ברשות ניירות ערך אומרים כי בכוונתם להמליץ למנוע מהאתרים לפנות לציבור הרחב

למי יש כוח ללמוד על שוק ההון ולקרוא דו"חות כספיים? למי יש סבלנות לחיסכון ארוך-טווח? ומי מוכן להסתפק בתשואה של אחוזים בודדים בשנה, אם בכלל? שוקי ההון תמיד מושכים אליהם אנשים שחולמים להתעשר בן לילה או לפחות להרוויח כסף ללא מאמץ, ובחברות המציעות מסחר באופציות בינאריות מבינים את הצמא הזה היטב, ומציעים לו מענה מפתה: הזדמנות להרוויח הרבה ומהר מניחוש מגמות בשווקים.

כמה הרבה? תשואה של 70%-80% על הסכום שנשקיע; כמה מהר? אפילו בתוך דקות. כל מה שצריך לעשות זה להחליט אם מחירו של נכס פיננסי או שערו של מדד מסוים בבורסה יעלה או יירד בפרק הזמן הקצר שנקבע מראש, ואז לבחור באופציה המתאימה. המילה "בינארי", בהקשר זה, אינה מתייחסת לעולם המחשבים, אלא לכך שבשונה מנגזרים אחרים בשוק ההון, לאופציה הבינארית יש רק שתי אפשרויות: רווח או הפסד.

אלא שכמו התשואה הפוטנציאלית, גם ההפסד האפשרי הוא אדיר: 80%-100% מההשקעה, במרבית המקרים. ואם זה מזכיר לכם הימורים, אתם לא לבד. זהו הטיעון המרכזי בתביעה שהוגשה נגד החברות הפועלות בתחום ונגד בכירים בהן, ושמתבררת בימים אלה. מהתביעה ניתן להסיק כי עצם ההצגה של פעילות הימורים לכאורה כפעילות השקעה בשוק ההון פונה למנגנונים פסיכולוגיים שרווחים בקרב מהמרים, ושמאפשרים להם להכחיש את העובדה שמדובר בהימור ולחוש שהם עוסקים בפעילות אחראית.

כלומר, הצגתה של הפעילות כהשקעה בשוק ההון מבלבלת את הלקוחות, ופוגעת בשיקול הדעת שלהם. בחברות הנתבעות מסבירים שאין כאן בהכרח הימור או ניחוש, ושאפשר להעריך מה תהיה המגמה קצרת הטווח בשוקי ההון על סמך ידע בכלכלה, קריאה של ניתוחי מקרו והבנה של התנהגות השווקים.

רשות ני"ע עדיין לא פירסמה עמדה רשמית בעניין האופציות הבינאריות, וזאת בניגוד לרשות ני"ע האמריקאית ולרשויות מקבילות במדינות אחרות, שכבר פירסמו אזהרות לגבי התחום. רשמית, סוגיית האופציות הבינאריות והשאלה אם מדובר בכלי לגיטימי להשקעה של אזרחים מן השורה בשוק ההון, עדיין נמצאת בבירור של הרשות, כחלק מהליך הרגולציה של ענף זירות המסחר. עם זאת, באחרונה החלה הרשות להתבטא בנושא זה, והיא מגבירה בהדרגה את עוצמת התבטאויותיה.

"משחק ניחושים"

הכל החל במכתב ששלחה הרשות לחברות שעוסקות בתחום האופציות הבינאריות, ובו שורה של הסתייגויות מפעילותן והצהרה על הכוונה להגבילה, כך שניתן יהיה להציעה רק ללקוחות מתוחכמים בעלי כיסים עמוקים. לדברי מקורות שעוקבים אחר הענף, ההצהרה הזאת היא כבדת משקל ומשמעותה צפויה להיות חיסולה של הפעילות הזאת. כיום, המסחר באופציות בינאריות מוצע בעיקר לאזרחים מהשורה שאין להם ידע מיוחד בשוק ההון, ושאין ברשותם סכומי כסף גדולים במיוחד. ואולם המכתב, שדבר קיומו דלף לתקשורת, היה רק הסנונית הראשונה.

טפח גדול ורשמי הרבה יותר מהעמדה המתגבשת של הרשות לגבי תחום האופציות הבינאריות נחשף בתגובה שהגישה הרשות כחלק מדיון בתביעה נגד החברות. לפי נייר העמדה הזה - שקיומו נחשף ב-TheMarker בחודש שעבר, ברשות מודאגים מאוד מהנעשה בתחום. "בחינת המכשירים הפיננסיים מסוג אופציות בינאריות העלתה כי מורכבותם תקשה באופן משמעותי על משקיעים לתמחר אותם ולקבל החלטות השקעה מושכלות לגביהם", כתבו נציגי הרשות לבית המשפט, והוסיפו: "באופציות הבינאריות, שבהן הלקוח יפסיד סכום קבוע גבוה יותר בפקיעתן מחוץ לכסף, לעומת הסכום הקבוע שאותו ירוויח בפקיעתן בתוך הכסף, מוצב הלקוח בעמדת נחיתות מובנית. טווחי פקיעה קצרים מחריפים את הבעיות שתוארו לעיל. כמו כן טווחי פקיעה קצרים אינם מאפשרים ניתוח כלכלי מושכל מצד לקוח לגבי כדאיות ההשקעה".

רו"ח איציק שורקי
גיא אסיאג

"הקושי לתמחר אופציות בינאריות מחריף נוכח היעדר סחירות ומידע מספק במכשירים דומים, טווחי פקיעה קצרים של שניות ודקות בודדות, והיעדר סימטריה בין הרווח הנובע מהשקעה באופציה בינארית להפסד שעלול להיגרם ממנה", אומר למגזין TheMarker איציק שורקי, מנהל מחלקת בורסה וזירות הסוחר ברשות, שממונה על הסדרת הענף. "כל אלה מקנים למסחר באופציות כאלה אופי של משחק ניחושים, ולפיכך בכוונת סגל הרשות להמליץ למנוע מהזירות להציע את המסחר בהן לציבור הרחב".

מקורות המקורבים לרשות ניירות ערך מעריכים כי בכוונתה להשלים את הרגולציה של זירות הסוחר עד תום הרבעון השלישי של 2016. הרשות אף פירסמה מכרז למערכת ממוחשבת שתאפשר לה לעקוב בזמן אמת אחר הזירות ולפקח כך על פעילותן בזמן אמת.

בחברות הפעילות בענף הופתעו מהפרסומים בנוגע לעמדת הרשות. "אנו מתקשים להאמין כי אחרי שנים של דיונים ושל הוצאות כספיות עצומות, הן של המדינה והן של החברות שהתאימו את פעילותן לדרישות החוק, תחליט רשות ני"ע באופן שונה ממקבילתה האמריקאית, האירופית, היפנית או האוסטרלית, ותגביל את הפעילות באופציות בינאריות ללקוחות כשירים בלבד", אומר למגזין TheMarker שי דתיקה, ממייסדי איטריידר. "ולראיה, הטיפול בבקשת הרישיון נמשך כרגיל מול המחלקות השונות ברשות, כולל הגשת דו"חות מפורטים על עמידת הזירה בתנאי החוק".

מסחר או הימור

ישראל היא מעצמה של אופציות בינאריות. מרבית הפעילות של החברות הישראליות שעוסקות בענף החם הזה מכוונת בכלל כלפי לקוחות במדינות זרות.

ברשות נמנעים מלהשתמש במלה "הימורים" כדי לתאר את זירות המסחר האלה. מחוץ למפעל הפיס והמועצה להסדר ההימורים בספורט, הימורים אינם חוקיים בישראל. אכן, השאלה אם ניתן לכנות את המסחר באופציות בינאריות "הימורים" היא חלק מרכזי בתביעה נגד שלוש חברות בתחום, איטריידר, מנקס אונליין טריידינג וטוונטי פור גרופ, שהוגשה על ידי לקוחות שלהן לשעבר באמצעות עוה"ד עידן איידן ודוד תירוש. נציגי התובעים טוענים כי החברות ניצלו את חוסר ההבנה של לקוחותיהם ומכרו הימורים במסווה של פעילות לגיטימית בשוק ההון. התובעים הציגו לבית המשפט חוות דעת כלכלית שלפיה האופן שבו מתבצע המסחר בזירות לא מאפשר ללקוחות לבצע ניתוח כלכלי של ההשקעה.

מהן אופציות בינאריות?
מכשיר פיננסי שמאפשר להמר על השינוי במחירו של נכס אחד
בניגוד לאופציות רגילות, באופציות בינאריות אין משמעות למרחק מהמחיר של נכס הבסיס, אלא רק לשאלה אם רוכש האופציה צדק או לא
אם הרוכש צדק, הוא מרוויח סכום גדול, אם טעה - הוא מפסיד את רוב או את כל הסכום שהשקיע

הטענות שמועלות בחוות הדעת דומות מאוד להסתייגויות שהעלתה מאוחר יותר הרשות בנייר העמדה לבית המשפט. אלא שנציגי הנתבעות טענו מנגד כי דווקא מאחר שהרשות פועלת להסדרת הפעילות ולפיקוח עליה, טענת התובעים שמדובר בפעילות פלילית היא בעייתית. הנתבעות גם הציגו חוות דעת כלכלית מטעמן, שסותרת את טענות התובעים.

באופן מעניין, באחרונה מופיע באתר איטריידר, החברה הגדולה מהשלוש שנגדן מכוונת התביעה, טקסט שנושא את הכותרת "הרגולציה באופציות בינאריות". בטקסט מצהירה איטריידר: "לאחר שנים שבהן היה התחום פרוץ ובלתי מפוקח, נכנסו באחרונה לתוקפן תקנות רגולטוריות חדשות מטעם רשות ניירות ערך אשר יסדירו את תחום המסחר בזירות האלקטרוניות, בכלל זה פורקס ואופציות בינאריות. הרגולציה היא בשורה אמיתית עבור ישראלים רבים, אשר נכוו בעבר מהתחום, כמו גם עבור רבים אחרים שנמנעו מלקחת בו חלק בשל הסיכון והיעדר הפיקוח".

לאף חברה אין 
רישיון לפעול בתחום

לא ברור אם ההצהרה הזאת מועילה לעניינם של הלקוחות שתבעו את החברות, אבל ניכר שהמהלכים של הרשות ישנו מהיסוד את ענף זירות המסחר. ברור כי העמדה התקיפה של הרשות לגבי האופציות הבינאריות מעמידה בספק את המשך קיומו של התחום הזה. הרשות אמנם לא הציגה עמדה דומה כלפי תחום הפעילות המרכזי של הזירות, הפורקס, אך נראה שגם אם תחום זה לא יספוג מכה כה קשה כמו תחום האופציות הבינאריות, עצם הכנסתו לפיקוח תשנה אותו מאוד - ובכך אנשי איטריידר כנראה צודקים.

עם כל זאת, נכון לעכשיו, לאף חברה אין רישיון לפעול בתחומי המט"ח והאופציות הבינאריות. 21 החברות שהגישו בקשה לקבלת רישיון להפעיל זירות מסחר הורשו בינתיים לפעול בעת שהבקשה שלהן נדונה ברשות, אך אם הבקשות של חלקן יידחו, הרשות תוכל לסגור את פעילותן מיד. למעשה, כבר כעת אסור לחברות שלא ביקשו רישיון לפעול בתחומים אלה, והרשות יכולה לנקוט צעדים נגדן.

עם זאת, מי שעקב אחר הליך ההסדרה של הענף מסביר כי אף שהרשות היא גוף חזק מאוד ובעל סמכויות נרחבות, היא מוגבלת ביכולתה לפעול נגד החברות העוסקות בתחום. כך למשל, הכנסת הגבילה מאוד את הסמכויות שביקשה הרשות מוועדת הכספים לקבלת עדכון פומבי ושוטף על פעילות החברות בתקופת האסדרה, והגבילה את סמכותה בעוד תחומים שקשורים לענף.

כלל לא בטוח שהמהלכים הצפויים של הרשות באמת ימיטו מכת מוות על תחום האופציות הבינאריות בישראל. הרשות יכולה לפעול נגד זירות המסחר כל עוד הן פונות ללקוחות ישראלים; היא אינה מוסמכת לפעול לטובת הלקוחות הזרים של חברות שאין להן לקוחות ישראלים. כלומר, ייתכן מאוד שבקרוב ייאסר על החברות לפנות אליכם, אבל חברות ישראליות יוכלו להמשיך בינתיים לפעול מכאן ולהציע את מרכולתן ללקוחות במדינות זרות - כפי שרבות מהן עושות כבר עתה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#