נאוי בדיווח למשקיעים: ההנפקה הושלמה בהצלחה - האג"ח יחלו להיסחר מחר בבורסה

דורי נאוי: "הגיוס חוקי. בנק ישראל משתמש בנו למלחמה מול כחלון ונגד התחרות בבנקים" ■ רשות ני"ע והבורסה לא מתכוונות לעצור את המסחר באג"ח של נאוי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון קרנית פלוג

ההנפקה הושלמה בהצלחה - האג"ח יחלו להיסחר מחר בבורסה, כך דיווחה היום (ב') חברת ניכיון הצ'קים האחים נאוי למשקיעים בבורסה. החברה מסרה בדיווח, כי הקצתה למשקיעים אג"ח בסכום כולל של כ-303 מיליון שקל, כנגד קבלת מלוא התמורה בידי החברה. עוד נמסר כי בהתאם להודעת הבורסה שפורסמה היום, האג"ח יחלו להיסחר מחר בבורסה.

המאבק שמתנהל בשבועות האחרונים בין נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, לבין שר האוצר, משה כחלון, בכל הנוגע לקידום התחרות למערכת הבנקאית, גלש אתמול למשרדיה של האחים נאוי. אתמול דיווחה נאוי כי יום לאחר שהשלימה הנפקת אג"ח ראשונה בסכום של 300 מיליון שקל, התקבל במשרדי החברה מכתב מבנק ישראל, שבו נטען: הגיוס שביצעתם אינו חוקי.

במכתב, שנוסח על ידי היועצת המשפטית של בנק ישראל, טידה שמיר, נכתב כי ההנפקה שביצעה נאוי אינה מתיישבת עם תיקון 21 לחוק הבנקאות, שאושר בכנסת ב"חוק ההסדרים". התיקון – שנוסח ביזמתו של שר האוצר משה כחלון (כולנו) ונועד לשכלל את התחרות על האשראי במשק — מאפשר לראשונה לחברות ניכיון צ'קים לגייס אג"ח בשוק ההון עד לסכום של 2.5 מיליארד שקל.

בניסוח הסופי של החוק הוכנסו כמה שינויים. אחד השינויים כלל איסור על חברות מימון־חוץ בנקאיות, דוגמת נאוי, להשתמש בהון שיגייסו בשוק כאשראי ל"לקוחות גדולים", כלומר לחברות שהמחזור השנתי שלהן עולה על 400 מיליון שקל. השינוי נועד לתמוך בעסקים קטנים ובינוניים, שנראו בעיניי חברי הכנסת כמוקד הבעיה של התחרות על האשראי במשק.

על מנת להתגבר על המגבלה שיצר החוק, בנאוי החליטו להפריד את ההון שיגויס בהנפקה משאר הפעילות השוטפת. זאת, על ידי הקמה של חברה בת ייעודית בבעלות מלאה — פסגות ליסינג — שתעסוק באשראי לעסקים קטנים ובינוניים בלבד (כאלה עם מחזור של פחות מ–400 מיליון שקל). את תמורת ההנפקה תיכננה נאוי להעמיד לחברה הבת כהלוואה.

.

"הסוסים ברחו מהאורווה"

בבנק ישראל לא אהבו את הפתרון שהתבשל במשרדי האחים נאוי. זאת, לדעת היועצת המשפטית של בנק ישראל, מאחר שלא ניתן "לצבוע" את הכסף שגויס בהנפקה, די שלנאוי עצמה יהיו "לקוחות גדולים" כדי לפסול את הגיוס כולו.

בבנק ישראל הסבירו אתמול כי "האחים נאוי ביקשה לבצע הנפקה, ומאחר שככל הנראה בין לקוחותיה נמנים כאלה שהכנסתם השנתית עלתה על האמור בתיקון לחוק, פנתה לבנק ישראל והציגה בפניו כמה מתווים שיאפשרו לה לעמוד בהוראות החוק. בנק ישראל הפנה את תשומת לב החברה לבעיות שונות במתווים שהוצגו, שאינן עולות בקנה אחד עם תכליתו של התיקון לחוק, וביקש התייחסותה של החברה. המחוקק, כמובן, יכול לשנות את המגבלה בנוגע להכנסות של הלווים, במידה שהוא רואה זאת לנכון", הוסיפו בבנק.

נאווי, שבשליטת האחים דורי ושאול נאוי (50.6%), דיווחה למשקיעים בבורסה על כוונתה לצאת להנפקת אג"ח ב–26 בינואר. לאחר מכן החברה פירסמה שורה של דיווחים הקשורים להנפקה, שכללו טיוטות של שטר הנאמנות, קבלת החלטת דירוג, עדכון מבנה ההנפקה; וכל אלה במקביל לכתבות רבות שהתפרסמו בתקשורת בעניין. במקביל החברה שכרה חתמים, והחלה בסבב פגישות ("רואד שואו") עם הגופים המוסדיים.

בשבוע שעבר השלימה החברה גיוס של 303 מיליון שקל. הגיוס, שכלל הנפקה של סדרת אג"ח רגילה ("סטרייט"), ננעל בריבית של 2.7% ובביקושים של כ-350 מיליון שקל. מדובר היה בהנפקה שנייה שמבצעת נאוי בשוק ההון, וזאת לאחר שבמאי 2015 עצר בנק ישראל הנפקת אג"ח דומה. גם אז נימק בנק ישראל את המהלך בהפרה של חוק הבנקאות. אלא שמאז נחקק התיקון לחוק הבנקאות ביוזמת כחלון, כך שהתנאים להשלמת ההנפקה הבשילו.

האחים נאוי - שאול (מימין) ודורי צילום: אסף נאוי

דין ודברים בין נאוי לבנק ישראל החלו כבר כמה שבועות לפני הגיוס. זאת, לאחר שרשות ני"ע הפנתה את תשומת הלב של האחים נאוי לכך שיש להם שישה "לקוחות גדולים" העונים על ההגדרה שנקבעה בתיקון חוק הבנקאות, ודרשה מהם לפנות בעניין לבנק ישראל. אלא שמועד ההנפקה הפתיע כנראה את בנק ישראל – אחרת לא ברור מדוע החליט לפעול בעניין רק לאחר השלמת המכרז הציבורי, כלומר לאחר ש"הסוסים כבר ברחו מהאורווה". בבנק ישראל סירבו אתמול להתייחס לשאלה מדוע פעלו רק לאחר המכרז הציבורי.

נאוי: "דוחים את עמדת בנק ישראל"

באחים נאוי דחו אתמול את עמדת בנק ישראל, והדגישו שהתקבלו ברשותם כל האישורים הנדרשים להנפקה. בדיווח למשקיעים נכתב: "החברה דוחה את סברת היועצת המשפטית של בנק ישראל. החברה קיבלה את כל האישורים וההיתרים הנדרשים על פי כל דין להנפקה, ואינה מפרה את חוק הבנקאות. התמורה בגיוס תשמש אך ורק למתן אשראי ללקוחות שאינם לקוחות גדולים, ופסגות ליסינג עומדת ותמשיך לעמוד בחוק הבנקאות".

בשיחה עם TheMarker הוסיף דורי נאוי, מנכ"ל האחים נאוי: "בנק ישראל משתמש בגיוס שלנו כחלק מהמלחמה שלו מול כחלון ונגד התחרות בבנקים. פלוג יורה לכיוון אחד, וכחלון יורה לכיוון השני – ואנחנו תקועים באמצע. אם בנק ישראל היה עוקב, הוא היה רואה את הדיווחים על ההנפקה. למה עוד פעם בבנק המתינו לדקה ה–90? למה הבנק לא אמר כלום כשפירסמנו את שטר הנאמנות? אנחנו אפילו כבר לא בדקה ה–90, אלא בדקה ה–100. ההנפקה כבר הושלמה".

איגרות החוב שהנפיקה נאוי — שאינן חוקיות לדעתו של בנק ישראל — אמורות להתחיל ולהיסחר בבורסה ביום שלישי. למרות עמדת בנק ישראל, ברשות ניירות ערך לא מתכוונים לעצור את המסחר או להערים קשיים על נאוי. הרשות מסרה אתמול בתגובה: "לאחר שתוקן תיקון חוק הבנקאות, פנתה נאוי לרשות וקיבלה היתר גם להנפקת אג"ח, לנוכח התיקון ובכפוף לכך שתיתן גילוי לכל ההיבטים הרלוונטיים להנפקה. גם לאחר מתן ההיתר תמשיך הרשות לדרוש גילוי למשקיעים בכל הקשור להנפקה". גם בהנהלת הבורסה ציינו כי התקבל אישור מנכ"ל הבורסה, כך שהאג"ח צפויות להיסחר ביום שלישי.

כיפופי ידיים 
בין הרגולטורים

ההנפקה של נאוי נעצרה בשעה שכיפופי הידיים בין שר האוצר כחלון לנגידה פלוג בנוגע לרפורמה המתוכננת במערכת הבנקאית שהציעה "ועדת שטרום". הנגידה הבהירה באחרונה כי לא תסכים לחלק מהמלצות הוועדה, ובראשן ההצעה למנוע מהבנקים להנפיק ולשווק כרטיסי אשראי. פלוג דורשת להשאיר את חברת כאל בידי בנק דיסקונט והבנק הבינלאומי, והיא מתנגדת להעביר את הפיקוח על חברות כרטיסי האשראי העצמאיות מבנק ישראל לגוף פיקוח חדש.

יצוין כי בנק ישראל הערים קשיים משמעותיים על תיקון חוק הבנקאות. התיקון אושר בכנסת רק לאחר שכחלון התחייב בפני פלוג כי יקים רשות נפרדת לפיקוח על חברות המימון החוץ־בנקאיות, כאלטרנטיבה לבנק ישראל. אתמול, ח"כ אלי כהן (כולנו), יו"ר ועדת הרפורמות, שניסחה את התיקון אמר בתגובה: "ראוי שבנק ישראל יטפל בקידום התחרות במערכת הבנקאית הריכוזית במקום לפעול לדחיקת שחקני המימון החוץ בנקאי. נכון שבנק ישראל, שאמון על המערכת הבנקאית, יתמקד בבנקים. התערבותו בשוק המימון החוץ בנקאי מעלה תהיות לכשעצמן"

לפי כהן, "מתן אשראי על ידי גופי המימון החוץ בנקאי תקטין את היקף האשראי הניתן על ידי הבנקים וכשכך הלימות ההון שלהם תגדל, והיציבות שלהן אף תתחזק". כהן הוסיף: "היקף הנכסים המנוהלים היום על ידי הגופים המוסדיים שווה בגודלו להיקף הנכסים המנוהלים על ידי הבנקים — כ–1.3 טריליון שקל, כאשר על רקע ההפקדות לשוק הפנסיוני, צפוי ההון בשוק החיסכון הפנסיוני לגדול. לכן, התפתחותו של שוק המימון החוץ־בנקאי המבוסס על המוסדיים, חיונית להתפתחות המשק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker