מיטב דש: התיקון מעלה בשווקים - טכני, לא כלכלי

הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש, אלכס זבז'ינסקי: "גורם נוסף שתמך בתיקון היו העליות במחיר הנפט, שעם תנודתיות גבוהה מאוד נותר כמעט יציב מתחילת החודש"

אורי תומר
אורי תומר

המגמה החיובית אתמול בבורסה בתל אביב, והעליות בחלק מימי המסחר האחרונים — גרמו לרבים מהמשקיעים בשוקי ההון לקוות שגל הירידות חלף ופנינו לתחילתה של מגמת עליות. הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש, אלכס זבז'ינסקי, אינו מוצא סיבות רבות לאמץ אופטימיות כזו.

"התיקון בשווקים אינו נתמך בשיפור בנתונים הכלכליים ובהערכות לעתיד", כותב זבז'ינסקי בסקירה שפירסם אתמול. "הסיבות לתיקון הן בעיקר טכניות, ולא שיפור בנתונים הכלכליים או בהערכות. גורם נוסף שתמך בתיקון היו העליות במחיר הנפט, שעם תנודתיות גבוהה מאוד נותר כמעט יציב מתחילת החודש. גם דבריו של יו"ר הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, פעלו להרגעת השווקים, אף שביטחון המשקיעים ביכולת הבנקים המרכזיים נשחק מעט. אנחנו נותרים עם המלצה להעדפת גישה דפנסיבית יותר ברכיב המנייתי של התיק".

זבז'ינסקי מציין כי ארגון ה–OECD הוריד את תחזית הצמיחה למשק העולמי, ופירסם אזהרה חריפה שלפיה הכלכלה העולמית נמצאת במצב מסוכן. "הנקודה המהותית של הורדת התחזית האחרונה היא בכך שהארגון חתך את התחזיות לכלכלות העיקריות המפותחות, כמו ארה"ב ואירופה, ופחות לשווקים המתפתחים", הוא הוסיף.

נקודה נוספת שהוא מציין היא העובדה שבשבוע שעבר נרשמו הורדות של דירוגי האשראי לכמה מדינות, וכן שדירוגי האשראי של יצואניות הנפט הגדולות ירדו. בנוסף, הוא כותב כי חברת סטנדרד אנד פור'ס הזהירה את סין שהיא עלולה לספוג הורדת דירוג.

אלכס זבז'ינסקי, מיטב דש
אלכס זבז'ינסקי, מיטב דשצילום: עופר וקנין

זבז'ינסקי ממשיך לראות גם במתרחש בשוק האג"ח הקונצרניות בארה"ב איום משמעותי. לדבריו, "מרווחי האג"ח הקונצרניות בארה"ב ירדו במקצת בשבוע האחרון, אך המגמה במגזר ממשיכה להיות שלילית. מספר האג"ח שנסחרות במרווח של יותר מ–10% מעל אג"ח ממשלתיות הגיע לכמחצית מרמות השיא שהיו במשבר ב–2009. מספר המנפיקים שהאג"ח שלהם נסחרות במרווחים אלה כמעט דומה למצב בזמן משבר 2009.

"המתרחש בשוק הקונצרני מעלה סיכון להקשחת התנאים הפיננסיים למגזר העסקי ופגיעה בפעילות. למעשה, התנאים הפיננסיים לחברות בארה"ב כבר הוקשחו מבלי שהריבית עלתה משמעותית. מצב זה עלול להאט את קצב הצמיחה של המשק האמריקאי. לכן, גם יו"רית הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, בדבריה לפני שבועיים הדגישה מפורשות שהנגישות לאשראי למגזר העסקי תובא בחשבון בהחלטות הבנק המרכזי".

בסיום הסקירה מתייחס זבז'ינסקי למצב המשק הישראלי: "בנק ישראל צפוי להותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1% בהחלטתו השבוע, למרות העלייה באי־ודאות בעולם והטלטלה בשווקים הפיננסיים. הנתונים הכלכליים במשק מצביעים על המשך הצמיחה, וייתכן שאף על האצה מסוימת. אין שינוי משמעותי בהערכות האינפלציה. לא היו התפתחויות מיוחדות בתחום של שער החליפין של השקל. השיקולים העיקריים נגד הורדות הריבית יהיו המשך עליות המחירים בשוק הנדל"ן, והעובדה שהתייחסות לריבית השלילית בעולם השתנתה בחודש האחרון. זאת כאשר לא בטוח כלל שתועלתה עולה על הנזק הנגרם ממנה. ציפיות האינפלציה עלו בחדות בשבוע שעבר. המשקיעים ממשיכים להיות מאוד רגישים ולא בצדק לשינויים קצרי טווח במחירי הנפט".

זבז'ינסקי הוסיף כי "עידכנו את תחזית האינפלציה ל–12 החודשים הקרובים ל–0.4%. תחזית האינפלציה שלנו גבוהה מהציפיות המגולמות בשווקים, ולכן אנחנו ממליצים עדיין על הטיה לטובת האפיק הצמוד, אך במשקל נמוך יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker