פלוג נגד כחלון - סיבוב נוסף: בנק ישראל טוען שההנפקה של נאוי אינה חוקית

בבנק ישראל נימקו את ההחלטה בכך שהנפקת האג"ח נוגדת את חוק הבנקאות

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

נגידת בנק ישראל עושה זאת שוב: בנק ישראל, בראשות הנגידה ד"ר קרנית פלוג, טוען שהנפקת האג"ח שביצעה בשבוע שעבר אינה חוקית. במכתב ששיגר הבנק לנאוי, נכתב כי ההנפקה שביצעה החברה אינה מתיישבת עם התיקון לסעיף 21 בחוק הבנקאות, שאושר באחרונה בכנסת.

בבנק ישראל נימקו את ההחלטה בכך שההנפקה נוגדת את חוק הבקאות, וזאת מאחר שלאחים נאוי שישה "לקוחות גדולים" (כאלה שהמחזור השנתי שלהם עולה על 400 מיליון שקל), וזאת למרות שחוק הבנקאות – שתוקן בסוף 2015 ביזמת שר האוצר משה כחלון (כולנו) – אוסר זאת.

תמורת הגיוס של נאוי, כ-300 מיליון שקל, מיועדת לחברה בת בבעלות מלאה (100%), פסגות ליסינג. התמורה תועמד לפסגות כהלוואה (BACK2BACK). בשטר הנאמנות להנפקה, הדגישה נאוי כי החברה הבת תעסוק בהלוואות לחברות העומדות בקריטריון שנקבע בחוב, כלומר לא יהיו לה "לקוחות גדולים". אלא שלדעת יועציו המשפטיים של בנק ישראל, די שלנאוי עצמה לקוחות גדולים כדי לפסול את ההנפקה.

האחים נאוי - שאול (מימין) ודורי
האחים נאוי - שאול (מימין) ודורי צילום: אסף נאוי

בדיווח לבורסה ציינו האחים נאוי כי הם דוחים את עמדת בנק ישראל, וכי הם קיבלו את כל האישורים הנדרשים לגיוס. יצוין כי הגיוס של נאוי מתבצע ברקע לתיקון היסטורי שאושר כחלק מחוק ההסדרים ל 2016. התיקון מאפשר לראשונה לחברות ניכיון צ'קים לגייס אג"ח בשוק ההון עד לסכום של 2.5 מיליארד שקל. התיקון נועד לשכלל את התחרות על האשראי במשק, בדגש על עסקים קטנים ובינוניים. 

מי שיזמו את התיקון היו שר האוצר כחלון ויו"ר ועדת הרפורמות אלי כהן (כולנו). למעשה, עם עצירת ההנפקה נרשם פרק נוסף בכיפופי הידיים המתנהלים בימים אלה בין שר האוצר לנגידה פלוג, בעיקר סביב הרפורמה המתוכננת במערכת הבנקאית ("ועדת שטרום"). יצוין כי עוד במהלך החקיקה, בנק ישראל התנגד לתיקון שיאפשר לחברות ניכיון צ'קים לגייס אג"ח. בסופו של דבר, התיקון אושר לאחר שכחלון התחייב כי יקים רשות נפרדת לפיקוח על חברות שיגייסו אג"ח בשוק ההון, כאלטרנטיבה לפיקוח של בנק ישראל.

נאוי, שבשליטת האחים דורי ושאול נאוי (50.6%), השלימה בשבוע שעבר גיוס של כ-303 מיליון שקל. הגיוס, שכולל הנפקה של סדרת אג"ח ראשונה, ננעל בריבית של 2.7%, ובביקושים של 356 מיליון שקל.

כבר במאי 2015 עצר בנק ישראל הנפקת אג"ח ראשונה שביצעה נאוי. גם אז ניצק אץ הבנק את החלטתו בכך שההנפקה מפירה את חוק הבנקאות. עצירת ההנפקה נעשתה על בסיס חוות דעת משפטית של בנק ישראל, שחשש כי ההנפקה תאפשר לחברות מימון חוץ־בנקאיות, דוגמת נאוי, לגייס אג"ח ללא הסדרה חוקית. אלא שמאז, נחקק התיקון החדש לחוק הבנקאות, כך שלכאורה ניתן היה להשלים את ההנפקה.

לצד האחים נאוי, בבורסה פועלות כיום ארבע חברות לניכיון צ'קים: פנינסולה, שהשליטה (39.75%) בה עברה באחרונה לבית ההשקעות מיטב-דש; אס.אר אקורד שבשליטת עדי צים, בעליה לשעבר של רשת המזון "כמעט חינם"; אופל בלאנס, שבשליטת משפחת מזרחי מאשדוד; ו-PLT, שנשלטת על ידי שרון פלאצ'י. חברה נוספת שאינה נסחרת בבורסה היא אמפא קפיטל, שנשלטת על ידי שלומי פוגל והאחים נקש (70%).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker