מנכ"ל דניה סיבוס נחקר ברשות ההגבלים בחשד לתיאום מחירים במכרזים

רונן גינזבורג זומן לרשות במסגרת חקירה שהיא מנהלת עם להב 433 בחשד להטיות מכרזים בשהם ■ החברה האם, אפריקה ישראל, דיווחה לבורסה על פשיטת החוקרים באיחור של תשעה ימים, ולא דיווחה על חקירת המנכ"ל ■ אפריקה: "הפרסום נעשה לאחר בירור מול גורמי החקירה"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מנכ"ל חברת הבנייה דניה סיבוס, רונן גינזבורג, נחקר לפני שבוע וחצי במשרדי רשות ההגבלים העסקיים - כך נודע ל–TheMarker. גינזבורג זומן למשרדי הרשות לאחר חיפוש שביצעו אנשי הרשות, בליווי חוקרי יחידת להב 433 של המשטרה, במשרדי דניה באור יהודה. יחד עם גינזבורג נחקרו עובדים נוספים בחברה.

אף שפשיטת רשות ההגבלים והמשטרה נעשתה ביום שלישי, ה-9 בפברואר - החברה האם של דניה, אפריקה השקעות, דיווחה על כך לבורסה רק בליל חמישי האחרון. אלא שגם בדיווח מאוחר זה, לא ציינה אפריקה השקעות את דבר חקירת המנכ"ל.

רונן גינזבורג
רונן גינזבורגצילום: עופר וקנין

בתגובה לפניית TheMarker מסרה אפריקה ישראל כי "הדו"ח פורסם בהמשך לבירור ראשוני שערכה החברה מול גורמי החקירה בדבר אפשרות פרסומו". עם זאת, ככל הידוע, לא רשות ההגבלים ולא המשטרה אסרו על פרסום הדברים.

מדניה סיבוס נמסר בתגובה כי "המנכ"ל הוזמן למשרדי רשות נהגבלים העסקיים כדי להשיב למספר שאלות והתבקש שלא לשוחח על כך, כדי לשמור על הליך חקירה תקין. המנכ"ל מסר מידע מלא ומפורט, ולאחר מכן שב להמשך עבודתו".

אין זו הפעם הראשונה שבה "מסתבכות" לכאורה חברות קבוצת אפריקה ישראל עם חובות הדיווח לפי חוקי ניירות ערך. ב–2009 חשדה רשות ניירות ערך כי דניה הסתירה במשך חצי שנה את הפסדיה בפרויקט כביש 431, ודיווחה באיחור על חשיפתה למחיקה של מאות מיליוני שקלים.

שנה לאחר מכן נפתחה חקירה נגד סגן יו"ר אפריקה ישראל בחשד לשימוש במידע פנים, וזו הסתיימה בתשלום קנס, ללא הרשעה; ב–2011 נקנסה אפריקה מגורים בגלל מסירת מידע שגוי על שינויים באחזקות בעלי עניין; ורק באחרונה נחקרת פרשת המעילה לכאורה באפריקה תעשיות, לאחר פיטורי המנכ"ל בחשד להעלמת 60–70 מיליון שקל.

הסתעפות בפרשת מגנזי ומטה יהודה

דניה סיבוס, זרוע הביצוע של אפריקה ישראל, נחשבת לאחת משלוש חברות התשתית הגדולות בישראל, ומעורבת במרבית פרויקטי הביצוע הגדולים במשק. החברה נמחקה ממסחר ביולי אשתקד. בדצמבר האחרון זכתה דניה, עם חברה סינית, במכרז המיליארדים היוקרתי לכריית הקו המזרחי של הרכבת הקלה בגוש דן, לאחר שכבר זכתה במכרז להקמת תחנת קרליבך ב–600 מיליון שקל.

חקירת אנשי דניה סיבוס היא חלק מפרשה נרחבת שבמסגרתה נבדק חשד שבמשך שנים הוטו מכרזי תשתית ורכש בעיריית שהם. בעוד חוקרי המשטרה חוקרים חשד לתשלום שוחד לבכירים בעירייה, חוקרי רשות ההגבלים העסקיים בודקים חשד לתיאום התמודדויות בין כמה חברות קבלן שהשתתפו במכרזים, תוך פגיעה בתחרות.

חקירה זו היא הסתעפות פרשת השוחד לכאורה במועצת מטה יהודה, שבמסגרתה הסתבכה חברה ציבורית אחרת, אברות. בעלי החברה, גבי מגנזי, שנעצר בחשד לתשלום שוחד לבכירי המועצה - חשוד כעת גם במסגרת הפרשה החדשה בשהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker