האם הפועלים ייכנע לבעלי האג"ח של אלון

בעלי אג"ח א' חרגו מההסכמות עם בנק הפועלים, ויצביעו עד מחר על הצעה להקטין את ערבותה של אלון ישראל לאלון קמעונאות ב-85 מיליון שקל - ולהפוך חוב נוסף של 30 מיליון שקל לחוב נחות גם אם החברה תפורק

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אחד המכשולים המשמעותיים בדרך להשלמת העסקה למכירת השליטה (72.7%) בחברת אלון רבוע כחול הוא אישורם של בעלי איגרות החוב מסדרה א' של אלון, החברה האם של אלון רבוע כחול. בעלי אג"ח א' מחזיקים בזכות וטו על מכירת השליטה באלון רבוע כחול, משום שאלון ישראל התחייבה לפני כחודש שלא למכור נכסים שבבעלותה מבלי לקבל את הסכמתם המוקדמת.

ההתחייבות ניתנה בתמורה להסכמת בעלי אג"ח א', שלהם חייבת אלון ישראל 1.75 מיליארד שקל, שלא להעמיד את האיגרות לפירעון מיידי, אף על פי שהורדת הדירוג של איגרות החוב בידי P&S מעלות ל–BBB מינוס בסוף ינואר 2016 מעניקה להם את הזכות לעשות זאת.

מוטי בן משה
מוטי בן משה צילום: אייל טואג

כתב ההצבעה לאסיפת בעלי אג"ח א' שפורסם ביום חמישי שעבר מגלה שבעלי האג"ח, שמיוצגים בידי עו"ד חגי אולמן, חרגו מההסכמות שאליהן הגיעו עם בנק הפועלים, המחזיק בשעבוד על 70% ממניותיה של אלון רבוע כחול כנגד הלוואה בסכום של 335 מיליון שקל שנתן לאלון קמעונאות, חברה בת בבעלותה המלאה של אלון ישראל, לצורך רכישת מניותיה של אלון רבוע כחול. בעלי אג"ח א' שהתכנסו ביום חמישי שעבר לצורך עדכון מצב החברה, מתבקשים להצביע עד מחר ב-10 בבוקר.

הסעיף הראשון שעליו יצביעו בעלי האג"ח הוא להורות לנאמן על האיגרות שלא להתנגד לכך שאלון ישראל תבצע קיבול להצעתו של מוטי בן משה לרכוש 72.7% ממניותיה של אלון רבוע כחול תמורת 115 מיליון שקל, שיועברו במלואם לבנק הפועלים. בעלי האג"ח מתנים, עם זאת, שהתמורה תועבר לבנק בכפוף לאישור בכתב שייתן הבנק לכך שהיקף הערבות של אלון ישראל לאלון קמעונאות יופחת ב-85 מיליון שקל, וכן שאלון ישראל תיתן לבנק הפועלים ערבות בגין 30 מיליון השקלים הנותרים. ערבות זו תהיה נחותה ביחס לכל חובותיה האחרים של אלון ישראל ואלון קמעונאות הן במהלך עסקיהן השוטפים והן בפירוק.

תנאי נוסף הוא שהנאמן, הבנק ואלון ישראל עצמה יאשרו שאין בקבלת הצעתו של בן משה משום ויתור על זכויות תביעה. שני התנאים חורגים מההבנות שהתגבשו בין הבנק לבעלי אג"ח א'. בנק הפועלים הסכים שהסכום שיקבל ויופחת מהחוב של אלון קמעונאות, שבגינו נתנה אלון ישראל ערבות בהיקף כולל של 155 מיליון שקל, יהיה נמוך יותר, 60 מיליון שקל, ו–55 מיליון שקל יופחתו מהחוב של אלון קמעונאות שבגינו אין ערבות בהיקף של 180 מיליון שקל.

השלמת העסקה תייצר לאלון מגן מס

החלוקה של התמורות בין החוב הנערב לחוב הלא נערב תשפיע על היקף המחיקה שיבצע בנק הפועלים בגין חובה של אלון קמעונאות. הבנק הסכים ש–20 מיליון שקל מהחוב הנערב הנותר (95 מיליון שקל) ייפרע רק לאחר שהחוב לבעלי האג"ח ייפרע. ואולם, הבנק לא הסכים שחוב זה יהיה נחות גם בתרחיש של פירוק אלון ישראל או אלון קמעונאות. בנק הפועלים שלח בתגובה לנציגות איגרות החוב א' מכתב, באמצעות עורך דינו רונן מטרי, שבו הוא מבהיר שאינו מקבל את התכתיב של בעלי איגרות החוב, וכן שהנוסח הנוכחי של כתב ההצבעה אינו על דעתו של הבנק.

כחלק מאסיפת בעלי האג"ח שהתקיימה ביום חמישי שעבר, גילה אביגדור קפלן, מנכ"ל אלון ישראל, כי השלמת העסקה למכירת השליטה באלון רבוע כחול לבן משה תמורת 115 מיליון שקל תייצר לאלון ישראל הפסד של 600 מיליון שקל, שיקטין את חבות המס של החברה.

מגן מס זה עשוי לשמש את החברה בבואה לממש את אחזקתה בחברת אלון גז (80%), ששווי השוק שלה הוא 680 מיליון שקל, וכן אם תידרש לשלם מס בגין מכירת אחזקתה בחברת אלון USA. העסקה כללה קבלת 6 מיליון מניות דלק US.

רשות המסים צפויה לדרוש שאלון ישראל תשלם את המס בגין המכירה על פי שווייה של מניית דלק US ביום השלמת העסקה במאי 2015 (37 דולר למניה), אף על פי שהמחיר הנוכחי של המניה הוא 13.15 דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker