מנכ"ל BGI ומקורבו של האוליגרך אלכסנדר גרנובסקי, הושם במעצר בית של 4 ימים

יוסי שניאורסון נחקר כבר אתמול בידי חוקרי רשות ניירות ערך בחשד לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובעבירה על חוק איסור הלבנת הון, אך שוחרר בתנאים מגבילים ■ גם גרגורי גורטובוי, בעל השליטה ב-BGI, נעצר לחקירה

ערן אזרן
ערן אזרן

מנכ"ל פירמידת BGI לשעבר, יוסי שניאורסון, שוחרר הערב למעצר בית לתקופה של ארבעה ימים. שניאורסון נחקר כבר אתמול (ד') בידי חוקרי רשות ני"ע, אך שוחרר בתנאים מגבילים. אתמול נעצר גם בעל השליטה ב-BGI, גרגורי גורטובוי.

גורטובוי ושניאוסון חשודים בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, ועבירה על חוק איסור הלבנת הון.

הרשות חושדת כי גורטובוי ושניאורסון, ואולי גם בכירים נוספים ב-BGI, ביצעו עבירות מרמה מתוחכמות וגלובליות, כשעיקרם היה הברחת נכסים מתוך חברות בפירמידה, והסתרתה על ידי רישום כוזב בדו"חות הכספיים. ההעברות לכאורה מיוחסות אחורה עד לימים בהם נשלטה הפירמידה על ידי האוליגרך האוקראיני המסובך, אלכסנדר גרנובסקי.

שינוארסון, איש עסקים חרדי, כיהן לאורך השנים בתפקידים שונים ב-BGI, והיה הדמות המרכזית בה. שינאורסון נחשב כמקורבו של גרנובסקי ונחשב לאיש סודו הקרוב. שניאורסון מחזיק (5%) לצד גרנובסקי בעבר וגורטובי היום (95%) את מניות ישראל 18 - החברה הפרטית השולטת ב-BGI.

בדיון בבית המשפט הערב הרשות ביקשה כי תנאי השחרור של שינאורסון יוגבלו בשל "החשש לשיבוש ולהימלטות מאימת הדין". ברשות הדגישו כי החשד "מתחדד לנוכח מערכת היחסים המקצועית ההדוקה בין החשוד ובין מעורבים נוספים בארץ ובחו"ל". בדיון נקבע כי שניאורסון יפקיד ערבות בגובה של 100 אלף שקל, וכן יהיה רשאי לצאת לתפילות בבית הכנסת הקרוב לביתו בכפר חב"ד.

אמש, חקירה מסועפת שניהלה בחודשים האחרונים רשות ני"ע כנגד פירמידית החברות BGI נהפכה לגלויה, לאחר שרשות ני"ע עצרה את בעל השליטה, גרגורי גורטובוי, בחשד לעבירות שונות. 

משמאל, אלכסנדר גרנובסקי
רשאי לצאת לתפילות בבית הכנסת הקרוב לביתו בכפר חב"ד, אלכסנדר גרנובסקיצילום: ישראל ברדוגו
גרגורי גורטובוי
גרגורי גורטובויצילום: עופר וקנין

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker