רשות ניירות ערך עצרה את גרגורי גורטובוי; החשד - ניסיון להברחת נכסים מתוך ויליפוד

(עדכון) פירמידת BGI, השולטת בוויליפוד, מתנהלת תחת עננה, כשלא ברור מה עלה בגורל פיקדונות של עשרות מיליוני שקלים ■ בימים האחרונים השקיעה ויליפוד 2-3 מיליון דולר במלון שאינו פעיל באוסטריה ■ מקורב ל-BGI: הכסף מיועד לשיפוץ

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

גרגורי גורטובוי, בעל השליטה בפירמידת החברות BGI, נעצר הערב (ד'), בהתאם לבקשה שהגישה לבית המשפט רשות ני"ע. הרשות ביקשה מעצר לתקופה של 5 ימים, מחשש כי גורטובוי, שמחזיק באזרות זרה, יימלט מהארץ. ואולם, בית המשפט אישר מעצר עד ליום שישי הקרוב. ביהמ"ש אף הוציא כנגד גורטובוי צו עיכוב יציאה מהארץ לתקופה של 180 יום.

גורטובוי חשוד בעברות על דיווח לפי חוקי ני"ע, עברות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עברות מרמה והפרת אמונים בתאגיד, עבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד, וכן עברות על חוק איסור הלבנת הון.

גרגורי גורטובוי

בדיון בבית המשפט נחשף כי הרשות ביצעה הבוקר חיפוש בביתו של גורטובוי הבוקר בתל אביב, וזאת בנוסף לפשיטה על משרדי ויליפוד עליה דווח מוקדם יותר ב-TheMarker. הרשות הסבירה כי היא מקיימת חקירה מסועפת, הכוללת חשודים ועדים רבים, וכי בשעה זו נמשכות החקירות. הרשות ציינה כי תשחרר חלק מהעצורים הלילה למעצר בית, כך שמחר תימשך החקירה. הרשות הגישה לביהמ"ש גם דו"ח סודי בנוגע לחקירה המסועפת המתנהלת, שפרטיו נותרו עדיין חסויים.

הרשות חושדת כי גורטובוי ובכירים נוספים ב-BGI ביצעו "עבירות מרמה מתוחכמות וגלובליות" בשתי פרשות: בפרשה הראשונה, הרשות חושדת כי גורטובי הציג נתונים כוזבים בדו"חות הכספיים בהיקף של מאות מיליוני דולרים. לפי הרשות, מממצאי החקירה עולה חשד כי פיקדונות שהוצגו בדו"חות המאוחדים של BGI כנכסים שוטפים - אינם זמינים למעשה.

אלכסנדר גרנובסקי

בפרשה השנייה, הרשות חושדת כי גורטובוי, בשיתוף גורמים נוספים, פעל למשיכת כספיים בהיקפים משמעותיים מיבואנית המזון ויליפוד, הנשלטת בעקיפין על ידי BGI. על פי ממצאי החקירה, במהלך ינואר 2016 העביר גורטובוי 3 מיליון דולר לטובת השקעה לכאורה באג"ח של חברה אירופית (אוסטריה), שאינה קשורה לתחום המזון שבו עוסקת ויליפוד. לפי החשד, השקעה זו שימשה ערובה להלוואה שניתנה לצרכיו האישיים של גורטובי או אדם אחר.

עוד חושדת הרשות, בהתבסס על הממצאים שאספה, כי במהלך 2013 - הימים שבהם BGI נשלטה על ידי האוליגרך האוקראיני המרושש אלכסנדר גרנובסקי -  עוותו הדו"חות הכספיים של BSD קראון (אמבלייז לשעבר), החברה הבת של BGI, הנסחרת בלונדון; וזאת על ידי הצגת יתרת נכסים שוטפים (פיקדונות) שאמורים לשמש לפירעון חובות, כאשר בפעול הם לא היו זמינים.

פשיטה על משרדי ויליפוד

מוקדם יותר פשטו חוקרי הרשות על משרדי ויליפוד. אנשי הרשות אספו חומרים ממשרדי החברה, הממוקמים באזור התעשייה של יבנה. הפשיטה נערכת בשעה שסימני שאלה רבים ממשיכים לרחף מעל התנהלותה של BGI, חברת האחזקות שבשליטת איש העסקים האוקראיני גרגורי גורטובוי, המחזיקה בעקיפין בוויליפוד.

סימני השאלה נוגעים בין השאר לגורל פיקדונות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים שמופקדים בבנקים באזרבייג'ן ובאוסטריה על ידי החברות בפירמידה (BGI-אמבלייז-ויליפוד), לאסטרטגיה העסקית שמנחה את בעל השליטה, ולממשל התאגידי המתנהל בפירמידה, שנשלטה עד יולי 2015 על ידי איש העסקים האוקראיני המרושש, אלכסנדר גרנובסקי.

בחודש שעבר עלה חשש ממשי בנוגע לפיקדונות בסכום של 46 מיליון דולר, שהפקידה BSD קראון (אמבלייז לשעבר), החברה האם של ויליפוד. BSD קראון דיווחה למשקיעים כי פנתה ליועצים משפטיים "כדי להבין באופן מלא את זכויותיה ביחס לפיקדונות". עוד קודם לכן, לא נודע מה גורלו של פיקדון נוסף בסכום של 11 מיליון דולר, שהפקידה BGI בבנק אוסטרי, ושהיה משועבד למחזיקי האג"ח. מסיבות שעד עתה לא התבררו, BGI לא הצליחה למשוך את הפיקדון שיועד לאבטחת התשלום האחרון למחזיקי האג"ח.

פיקדון שלישי, בסכום של 5 מיליון דולר, הופקד על ידי ויליפוד אינטרנשיונל, החברה הבת של ויליפוד, בבנק באזרבייג'ן. הפיקדון הופקד עוד בימיו של בעל השליטה הקודם, גרנובסקי, ועליו לא דווח לבורסה. הפיקדון היה מוגבל במשיכה עד ל–6 בינואר – ושוחרר לבסוף בעיכוב של כעשרה ימים.

סימן שאלה נוסף יוחס להתנהלותה העסקית של ויליפוד. לפני כחודש פורסם ב–TheMarker כי דירקטוריון החברה בחן השקעה של 20 מיליון יורו בחברת אופנה אוסטרית, המתמחה בהלבשה תחתונה. מדובר בהשקעה שהיא זרה לתחום ההתמחות של ויליפוד - מזון. העסקה בסופו של דבר לא אושרה בדירקטוריון - כנראה בשל התנגדות של כמה מחברי הדירקטוריון, בהם הדח"צים.

ל-TheMrker נודע כי בימים האחרונים ביצעה ויליפוד השקעה נוספת, בהיקף של 2-3 מיליון דולר. הפעם מדובר בבית מלון שאינו פעיל באוסטריה. מכיוון שמדובר בעסקה לא משמעותית, ההשקעה אינה מחויבת בדיווח למשקיעים. לפי מקורב לויליפוד, ועדת ההשקעות והדירקטוריון אישרו לחברה להשקיע עד 25% מהיקף המזומנים בהשקעות מסוג זה, כך שההשקעה במלון מהווה פחות מ-2% מהתיק. לפי המקורב, הכסף שהוזרם למלון נועד לשיפוצו.

במקביל לפשיטה על משרדי ויליפוד, מאבק השליטה סביב BGI צובר תאוצה. הבוקר (ד') כינס איש העסקים נפתלי שני, ש-67.7% ממניות BGI משועבדות לו, אסיפה כללית "אלטרנטיבית" של בעלי המניות. באסיפה, שבה נכחו כ-72.3% ממחזיקי המניות של BGI, הוחלט להעביר את השליטה לידי שני. בנוסף הוחלט להדיח מהדירקטוריון את גורטובוי ואנשיו (אלכסנדר אבדייב; אמיל בודילובסקי; מר חנוך גרשון וינדרבוים; יוסף שניאורסון; שניאור זלמן ויגלר; ואמנון בן-שי), ולמנות במקומם את אנשיו של שני (עוד" ארנון גיצלטר, יונתן מלכה ודויד בלס).

מויליפוד לא נמסרה תגובה בנוגע לפשיטת הרשות. מרשות ני"ע נמסר: "אנחנו לא מגיבים בשאלות הקשורות לנושאים של חקירות ומודיעין".

ביחס לאסיפת המניות, נמסר מ-BGI: "כל ניסיון של שני לטעון כאילו התקבלו ב'אסיפה' החלטות בחברה הינו פשוט מופרך מהיסוד. מר שני פשוט בוחר לשחק עם עצמו ב'נדמה לי' ומספר את סיפורי המעשיות שלו לכל מי שמוכן להקשיב. החברה פרסמה דיווח על פי החלטת הדירקטוריון שלה, שהיא אינה מכירה בתוקף הזימון ושהישיבה הזו איננה באמת אסיפת בעלי מניות. החברה הציעה כאמור, למר שני לפנות לבית המשפט והודיעה שהיא תכבד כל החלטה שיפוטית מוסמכת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום