מוטי בן משה עשוי לסגור את סניפי AM:PM בשבת

בן משה עשוי למכור את הרשת כולה אם יתברר שחלק מהותי ממחזור המכירות של הרשת ומרווחיותה נובעים מהפעלתה בימי שבת ובחגים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון

מוטי בן משה, שצפוי לרכוש את השליטה (72.7%) בחברת אלון רבוע כחול מידי חברת אלון, מתכנן לסגור את סניפיה של רשת חנויות הנוחות העירונית AM:PM בשבת.  בן משה שהוא אדם דתי עשוי למכור את הרשת כולה בן היתר משום ש-30% ממחזור המכירות של הרשת נובעים מהפעלתה בימי שבת, חג ומועד, ועל כן הפעלתה בימי חול בלבד אינה כדאית.

הבעיה העיקרית של AM:PM אינה פעילותה בשבת אלא העובדה שהיא מפסידה כסף למרות שהיא רושמת רווחיות גולמית גבוהה של 33.7% מהמחזור - בשל המודל של הפעלת חלק מחנויותיה 24 שעות ביממה . בן משה לא יסגור את הרשת באופן חד צדדי משום שדור אלון, בעלת השליטה ברשת, היא חברה ציבורית אבל יבחן את מודל ההפעלה שלה ויכניס בה שינויים כדי להפוך אותה לרווחית. כחלק מבחינה זו ייבדקו גם החנויות של תת הרשת אלונית שמחוץ לתחנות התדלוק של חברת דור אלון. חנויות אלו, שרובן ממוקמות בקיבוצים, מציגות רווחיות גולמית של 29% ורווחיות עשויות לעבור להפעלת הקיבוצים כדי לפתור את בעיית השבת כשרשת AM:PM תמכור להם מוצרים בקונסיגנציה (משגור).

am:pm סניףצילום: דוד פרץ

AM:PM נרכשה באוקטובר 2006 על ידי דור אלון, החברה הבת (63%) של אלון רבוע כחול, תמורת 146 מיליון שקל כשהיתה רשת בת 18 סניפים. דור אלון מימנה את הרכישה בהלוואה בסכום של 140 מיליון שקל שקיבלה ביוני 2007 מהבנק הבינלאומי.

רשת AM:PM מונה כיום 44 סניפים. שווי הפעילות של הרשת הוערך על ידי רו"ח דני בר און ממשרד דלויט טוש ב-204 מיליון שקל נכון לסוף 2014. תוצאותיה של רשת AM:PM מדווחות יחד עם 30 חנויות תת הרשת אלונית שמחוץ לתחנות התדלוק תחת מגזר האחרים.

מגזר זה רשם רווח תפעולי של 7 מיליון שקל במחזור של 350 מיליון שקל, כלומר 2.0% מהמחזור בינואר-ספטמבר 2015 לעומת רווח תפעולי של 5.3 מיליון שקל, שהם 1.5% ממחזור של 344 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2014.

הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda), כלומר הרווח התפעולי לפני פחת והפחתות של המגזר, הסתכם ב-16.9 מיליון שקל, שהם 4.8% מהמחזור, בינואר-ספטמבר 2015 בהשוואה ל-15.7 מיליון שקל, שהם 4.6% מהמחזור, בתקופה המקבילה ב-2014. חברת דור אלון ניהול מתחמים שבאמצעותה מוחזקת רשת AM:PM הרויחה 4.9 מיליון שקל ב-2014. חברה זו רשומה במאזניה של דור אלון בשווי של 59 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker