בן משה זכה באלון רבוע - האם שילם מחיר גבוה מדי?

מוטי בן משה זכה בהתמחרות על אלון רבוע כחול, ואמור להשקיע בעסקה כמיליארד שקל ■ הנושים של אלון רבוע, שיקבלו את מלוא החוב, הם המנצחים הגדולים 
■ בן משה, שהפסיד 550 מיליון שקל באי.די.בי, מקווה שהפעם ההשקעה תשתלם

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"הלוואי וכל הסדרי החוב היו דומים לזה של אלון רבוע כחול", אמר אחד מבעלי איגרות החוב של החברה בתום אסיפה סוערת שהתקיימה שלשום. ואמנם, בעלי אג"ח ג' של החברה הם המנצחים הוודאיים בהתמודדות האמוציונלית שהוכרעה שלשום בניצחון גורף של מוטי בן משה על גינדי החזקות.

בעלי האג"ח של אלון רבוע כחול הצביעו ברוב של 99.8% בעד הצעתו של בן משה. זאת לאחר ערב דרמטי שבו ניסתה גינדי החזקות שעתיים לפני המועד שנקבע לסיום ההצבעה לקבל דחייה של יממה בהצבעה כדי להסיר שלושה סעיפים שהטרידו את בעלי האג"ח, וכפי שחזה בן משה במדויק - היו שובר השוויון בהתמודדות שבה התכנסו שתי ההצעות והפכו לכמעט זהות מכל בחינה אחרת. הנשק שהקנה לבן משה את הניצחון, היה נכונותו שלא להתלות את השלמת העסקה בהשגת הסכם עם נושי מגה בנוגע לדרישותיהם לתשלום של מאות מיליוני שקלים.

מה קיבלו בעלי האג"ח של אלון רבוע כחול מבן משה?
פירעון מיידי של 32% מהחוב ביום השלמת העסקה
הקצאה של 10 אחוז ממניות אלון רבוע כחול
תשלום עמלת פירעון מוקדם של 2.5%
הבטחת התשלומים לאחר התשלום המיידי בפיקדון של 300 מיליון שקל
.

השלמת העסקה למכירת השליטה לבן משה כפופה לכמה מכשולים, כמו אישור בעלי אג"ח א' של חברת אלון ישראל, בעלת השליטה באלון רבוע כחול; הגעה להסכם פשרה עם נאמני מגה בנוגע לדרישותיהם לתשלום של 700 מיליון שקל; והתנגדות אפשרית של בעלי מניות המיעוט באלון רבוע כחול, שעומדים בפני דילול נרחב בעקבות ההזרמות של בן משה והקצאת המניות לנושים.

ואולם, אם אכן תושלם, יהיה זה הסדר החוב הטוב ביותר בשנים האחרונות, משום שהוא מבטיח בסבירות של כמעט 100% החזר מלא וכמעט מיידי של החוב לנושים הפיננסיים, בעלי האג"ח, שלהם חייבת החברה 380 מיליון שקל, וכן לבנקים, שלהם חייבם החברה 552 מיליון שקל. בן משה התחייב להזרים מיידית 600 מיליון שקל ולבצע פירעון מוקדם, ללא אופציה לנושים לסרב לו, של 300 מיליון שקל, ולהפקיד עוד 300 מיליון שקל כדי להבטיח את התשלומים הבאים. בן משה מתחייב גם לפרוע את יתרת החוב בתוך 90 יום, ולשלם עמלת פירעון מוקדם של 2.5%.

לא כל בעלי האג"ח מעוניינים בפירעון המוקדם, שכן ברור שלאחר ההזרמה של בן משה אלון תהיה רבוע כחול חברה נקייה מחוב פיננסי נטו, למעט ההתחייבויות לחברת מגה, משום שבעלי האג"ח שיעדיפו להישאר כבעלי חוב יקבלו ריבית צמודת מדד של 6%. זאת כשהפירעון מובטח בפיקדון במזומן ובשעבוד על שני נכסיה העיקריים: אחזקתה ברבוע כחול נדל"ן ודור אלון. איגרות החוב הממשלתיות הצמודות למדד למשך חיים ממוצע דומה של 1.8 שנים נסחרות בתשואה שלילית של 0.16%. אם לא די בכך, התחייב בן משה להקצות לנושים הפיננסיים 10% ממניותיה של אלון רבוע כחול — שמחזיקה ב–54% מרבוע כחול נדל"ן בשווי של 789 מיליון שקל וב–63% מדור אלון ששווייה הוא 319 מיליון שקל.

מוטי בן משה
מוטי בן משהצילום: אייל טואג

הצעת בן משה היא ניצחון לעופר גזית, נציג של בעלי האג"ח; עו"ד עדי פיגל, בא כוחם של בעלי האג"ח; והיועצים הכלכליים איציק עידן ועומר סרבינסקי. המהלך המכריע בדרך להישג זה היה החלטת הנציגות להעמיד את האג"ח לפירעון מיידי בתגובה להצעת גינדי לרכוש את השליטה באלון רבוע כחול תמורת 115 מיליון שקל ולהזרים 180–240 מיליון שקל, ולבטל את ההקצאה של 10% ממניות אלון רבוע כחול לבעלי החוב הפיננסי.

החלטה זו קידמה את התחרות שהתפתחה על רכישת השליטה והעלאת המחיר שהציעה גינדי למיליארד שקל.

בעוד שעל בעלי אג"ח ג' ניתן לומר שזכו בתוצאה שעליה יכלו רק לחלום לפני חמישה שבועות בלבד, פחות ברור אם ניתן לומר דברים דומים על בן משה עצמו. חלק מהנושים הפיננסיים התבטאו כמעט בגלוי שאינם מבינים את הסכומים הנדיבים שהציע בן משה. האיש, שהפסיד 550 מיליון שקל על השקעתו באי.די.בי, ישקיע 115 מיליון שקל עבור 72% מאלון רבוע כחול. כלומר, הוא ירכוש את השליטה לפי שווי חברה של 160 מיליון שקל, ויזרים עוד 900 מיליון שקל לחברה שתוחזק על ידו ב–90%, ותחזיק בשני נכסים עיקריים, ששווי השוק הנוכחי המצרפי שלהם הוא 1.1 מיליארד שקל — כך שחלקו בהם יהיה מיליארד שקל.

אלא שסביר להניח שהעברת השליטה באלון רבוע כחול וחתימה על הסדר נושים תצריך הגעה להסכם עם נושי מגה על דרישותיהם מאלון רבוע כחול, שמסתכמות ב–700 מיליון שקל — ונראה שסילוקן בהסכם ידרוש סכום של 100–200 מיליון שקל.

נראה שבן משה, כמו גינדי החזקות, מבסס את תוכניתו להשיא תשואה על השקעה של 1.015 מיליארד שקל לפחות, על השבחה משמעותית של נכסי רבוע כחול נדל"ן.

גינדי הציעה להזרים סכום גבוה יותר מבן משה, מיליארד שקל, לאלון רבוע כחול, כך שייתכן שלבסוף יתברר שההפסד באסיפה יהיה לטובה. גינדי נפלה קורבן לעצות גרועות שקיבלה מיועציה, ולחוסר הניסיון שהציגה ביחסיה עם נושיה, אנשי שוק ההון. גינדי אימצה את העצה שקיבלה שתוכל לרכוש את השליטה באלון רבוע כחול מאלון ישראל, ולהגיע להסדר עם הנושים הפיננסיים תמורת השקעה של 355 מיליון שקל. זאת אף ששבועיים לפני שחתמה על ההסכם עם אלון ישראל הציעה קבוצת ביג־מגה אור 860 מיליון שקל על השליטה ברבוע נדל"ן.

גינדי החזקות היתה משוכנעת כנראה שלא תיתקל בתחרות על רכישת אלון רבוע כחול, משום שגם אחרי שבעלי האג"ח דחו על הסף את הצעתה, היא לא העלתה אותה משמעותית; ורק כשבן משה הדהים כשהציע להזרים 900 מיליון שקל לאלון רבוע כחול, הם העלו את הצעתם למיליארד שקל. יתרה מזו, גינדי כשלה בהתנהלות מול שוק ההון, וסירבה להפנים את המסר הברור ששיגר לה: לא תזכו בהתמודדות אם לא תסירו את התנאי המתלה שלפיו מימוש העסקה תלוי בהגעה להסכם עם נושי מגה.

במקום להסיר את התנאי המתלה, שברור היה שיביא לתבוסתה בהצעתה המשופרת האחרונה, היססה גינדי, ורק שעתיים לתום המועד שנקבע להצבעה פנתה לבעלי האג"ח בהצעה שיוסרו התנאים המתלים שהטרידו את המוסדיים: הגעה להסכם עם נושי מגה, קבלת אישור בעלי אג"ח א' של אלון ישראל, ואישור הפועלים להסרת השעבוד על מניות אלון רבוע כחול.

בעלי גינדי החזקות
בעלי גינדי החזקותצילום: אלי דסה

הלחץ ששידרה גינדי ניכר בצעד הנואש שבו נקטה ברגע האחרון, כשניסתה לשכנע את הנאמן ונציגות האג"ח לדחות את ההצבעה ביממה. זאת כשברור היה שלא ניתן יהיה לאשר את הדחייה ללא הסכמת בן משה. נראה שגינדי נגררה למאבק אגו עם בן משה, ונדחקה למצב שבו הציעה סכום גדול פי שלושה מהסכום שהציעה תחילה, וגם ספגה מפלה תדמיתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker