למרות הקושי בשבוע שעבר: נאוי גייסה 300 מיליון שקל בשלב המוסדי, בריבית של 2.7%

חברת ניכיון הצ'קים החלה בביצוע המכרז המוסדי כבר ביום חמישי, אך חתמי ההנפקה החליטו שלא לפתוח את המעטפות מחשש לביקושים חסרים ■ ההנפקה מגלמת תשואה אפקטיבית של 2.93% למוסדיים, הגבוהה ב-2.75% מהתשואה על אג"ח ממשלתיות בטווח דומה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
ערן אזרן

חברת ניכיון הצ'קים האחים נאוי, שבשליטת האחים דורי ושאול נאוי (50.6%), השלימה אמש גיוס של 295 מיליון שקל בשלב המוסדי בהנפקה של סדרת אג"ח חדשה. הגיוס ננעל בריבית של 2.7%, ובביקושים של 356 מיליון שקל. נאוי צפויה לערוך את השלב הציבורי בהנפקה בהמשך השבוע, כך שהיקף הגיוס הכולל צפוי להגיע לכ-350 מיליון שקל.

ביום חמישי שעבר כבר החלה נאוי בביצוע המכרז המוסדי, אך חתמי ההנפקה החליט , מחשש לביקושים חסרים כתוצאה מתנאי השוק הקשים, שכללו ירידות של עד כ-3% בבורסה, לצד לחץ פדיונות בקרנות. לפני כחודש וחצי כבר גייסה נאוי כ-250 מיליון שקל בנע"מים – ניירות ערך מסחריים לטווח קצר (שבוע עד תשעה חודשים), המהווים תחליף להלוואות קצרות מועד מהמערכת הבנקאית (הלוואות On Call), כך שהחברה הצטיידה ב-600 מיליון שקל בתוך חודשיים.

האחים נאוי - שאול (מימין) ודורי
שאול (מימין) ודורי נאויצילום: אסף נאוי

נאוי, שנסחרת לפי שווי של כ-500 מיליון שקל, מעניקה הלוואות לעסקים לטווח קצר (כ-45 יום בממוצע), וכנגד ההלוואה מקבלת כבטוחה המחאות דחויות. בדומה ליתר חברות ניכיון הצ'קים, נאוי פועלת כעת ברקע , שמאפשר לראשונה לחברות מימון חוץ בנקאיות לגייס אג"ח בשוק ההון בסכום של עד 2.5 מיליארד שקל. התיקון, שהוכנס בחוק ההסדרים ותקציב 2016, אמור לאפשר לחברות ניכיון צ'קים למנף את פעילות ההלוואות כאלטרנטיבה לבנקים.

ההנפקה של נאוי כללה אג"ח סטרייט (אג"ח רגילות) בלבד, למח"מ (משך חיים ממוצע) של כ-1.98 שנים, וזאת בשונה מתוכנית ההנפקה הראשונית שכללה גם אג"ח להמרה. דירוגה של החברה - A מינוס עם אופק "יציב", מחברת הדירוג S&P מעלות - איפשר לנאוי לגייס עד כ-600 מיליון שקל. הריבית (הקופון) באג"ח נקבעה על 2.7%, ביחס לריבית מקסימום של כ-3% שהוצעה במכרז. בשקלול עמלת התחייבות מוקדמת המשולמת לגופים מוסדיים ("הנחה"), ההנפקה מגלמת תשואה אפקטיבית של 2.93%, מרווח של 2.75% מעל אג"ח ממשלתית בעלת תנאים זהים.

האג"ח שהציעה נאוי אינן מגובות בשעבודים, אך שטר הנאמנות כולל שורה של התניות פיננסיות. בין היתר, נאוי התחייבה כי כל עוד האג"ח במחזור, היחס בין ההון העצמי למאזן לא יפחת מ-15%, ולא ירד מ-160 מיליון שקל. כמו כן, נקבעה מגבלה כי שיעור הצ'קים הקשורים ליישות משפטית אחת לא יעלה על 10% מתיק האשראי ברוטו (נכון לסוף הרבעון השלישי של 2015, תיק האשראי של נאוי הסתכם בכ-1.12 מיליארד שקל). עוד נקבע מנגנון התאמה של הריבית כתוצאה משינוי דירוג, וכן מנגנון התאמת כתוצאה מאי עמידה באמת מידה פיננסית.

במאי 2015 (ני"ע) הנפקת אג"ח ציבורית ראשונה שביצעה אחים נאוי, בטענה שההנפקה מפירה את חוק הבנקאות. עצירת ההנפקה נעשתה על בסיס חוות דעת משפטית של בנק ישראל שחשש כי ההנפקה תאפשר לחברות מימון חוץ־בנקאיות לגייס אג"ח ללא הסדרה חוקית. בהנפקת האג"ח, שנשאו ריבית שנתית של כ-2.2%, נרשמו ביקושים גבוהים של כ-530 מיליון שקל - כפול מהיקף הגיוס המתוכנן.

לצד האחים נאוי, בבורסה פועלות כיום ארבע חברות לניכיון צ'קים: פנינסולה, שהשליטה (39.75%) בה עברה באחרונה לבית ההשקעות מיטב-דש; אס.אר אקורד שבשליטת עדי צים, בעליה לשעבר של רשת המזון "כמעט חינם"; אופל באלנס, שבשליטת משפחת מזרחי מאשדוד; ו-PLT, שנשלטת על ידי שרון פלאצ'י, ושבה , מבעליה של קבוצת קרדן הבורסאית.

חברה נוספת שאינה נסחרת בבורסה היא אמפא קפיטל, שנשלטת על ידי שלומי פוגל והאחים נקש (70%). אחת המטרות בכניסתן של חברות ניכיון הצ'קים לבורסה היא השגת חותמת "תו תקן" לפעילותן. החברות מקוות כי הפיקוח מצד רשות ני"ע והשקיפות יפיחו בלקוחות ביטחון בנוגע לחוקיות פעילותן.

את ההנפקה של נאוי מובילה אקסלנס חיתום, ומשתתפות בה כלל חיתום, לידר הנפקות, איפקס חיתום, ברק קפיטל וענבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker