כספי הפנסיה יממנו משכנתאות: לאומי והראל מקימים מיזם משותף

לאומי והראל סיכמו כי יעמידו במהלך 2017-2016 משכנתאות בסך עד 16 מיליארד שקל ■ המהלך יאפשר ללאומי לשמור על נתח שוק בענף המשכנתאות וליהנות מעמלות - מבלי להגדיל את הסיכון

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

הצורך של הבנקים בהון, שנהפך עבורם למצרך נדיר, הביא אותם בשנים האחרונות לשיתופי פעולה עם גופים מוסדיים בעסקות בתחומי התשתיות ומתן אשראי עסקי. זאת, שכן המוסדיים אינם סובלים ממגבלות רגולטוריות, ונהנים מזרימה משמעותית של כספים שמחפשים אפיקים מניבי תשואה עודפת לעומת האפיקים הסולידיים, בתקופה שבה שוררת במשק ריבית שפל.

כעת, שיתוף פעולה מסוג זה מתרחב גם לתחום המשכנתאות. הדירקטוריונים של ושל קבוצת הביטוח והפיננסים אישרו שלשום הסכם לשיתוף פעולה בתחומי העמדת משכנתאות.

יאיר המבורגר, יו"ר הראל
יאיר המבורגר, יו"ר הראל

בסוף דצמבר מכר בנק נתח של כ–770 מיליון שקל מתיק המשכנתאות שלו למנורה מבטחים. העסקה בין לאומי להראל שונה, שכן לא מדובר במכירה של תיקים קיימים — אלא בשיתוף פעולה שבמסגרתו יוענקו משכנתאות חדשות ב–2016–2017, עם אפשרות להארכה, בהיקף כולל של עד 16 מיליארד שקל. המשכנתאות הללו יוענקו ללקוחות של בנק לאומי, והראל תשתתף בכל עסקה בשיעור של עד 50%, ותשקיע מתוך כספי העמיתים. לאומי יהיה הגורם שיעמוד מול הלווים, ויטפל בחיתום ההלוואה ובניהולה, כשהראל תשתלם לבנק עמלת ניהול חודשית.

בעקבות כך, לאומי יוכל לשמור על נתח השוק שלו בשוק המשכנתאות, ובמקביל להעלות את יחס הלימות ההון שלו בכ–0.1%. בנוסף, לאומי צירף אליו באחרונה את מנורה מבטחים, והשותפים זכו ביחד במכרז של האוצר למתן הלוואות לטווח ארוך בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים, בהיקף של כ–2 מיליארד שקל.

בעוד שהראל מעורבת מאוד בתחומים של השקעה ישירה בנדל"ן ובמימון של ליווי פרויקטי נדל"ן — ההסכם עם לאומי מאפשר דריסת רגל משמעותית לתחום. מטעם לאומי הוביל את העסקה קובי הבר, ראש חטיבה עסקית־מסחרית; ומטעם הראל הוביל את העסקה אמיר הסל, משנה למנכ"ל וראש חטיבת השקעות.

"לאומי עושה עסקה טובה יותר ממזרחי"

"לאומי עושה כאן עסקה טובה יותר מזו שעשה מזרחי טפחות, כי הוא גם מצליח לשמור על לקוחות וגם ליהנות מעמלות", טוען אלון גלזר, סמנכ"ל מחקר של לידר שוקי הון, ומוסיף כי "נכון שמועלות טענות שונות כי ייתכן שעסקות כאלה יגרמו לבעיה חברתית, בעקבות גלגול חלק מהסיכון מהבנקים למוסדיים, אבל אני לא שותף לדעה הזאת. אם המוסדיים לא ייכנסו לתחום המשכנתאות — אז ייתכן שהמחירים שלהן ימשיכו לעלות. מדובר בהלוואות מפוזרות ומגוונות, לא ממש מסוכנות, כך שזה דווקא מהלך מבורך מבחינה חברתית. אני בכלל לא בטוח שלקנות בניינים בארה"ב או להשקיע באג"ח של חברות אמריקאיות זה מסוכן פחות — הכל עניין של מינון וניתוח כלכלי נכון".

מאיר סלייטר, מנהל מחלקת מחקר בבנק ירושלים ברוקראז', טוען כי "מטרת ההסכם עם הראל זהה למטרת הנפקת המניות — שיפור הלימות ההון". הוא מוסיף כי "במקרה של הראל מדובר על השפעה עתידית. כלומר, השיפור לא יהיה בנקודת המוצא, אלא רק ביחס לגידול הצפוי בנכסי הסיכון בשנתיים הקרובות. נראה שלאומי היה צריך לבחור. או לוותר על הצמיחה במשכנתאות, שהיא מנוע הצמיחה המרכזי של המערכת בשנים האחרונות, או להשאיר את המוצר המשמעותי הזה כמו שהוא ולהמשיך לצמוח ולהביא עוד הון מאפיק אחר. הבנק החליט על דרך ביניים של צמיחה חלקית — 50% מהמשכנתאות שהוא יעמיד".

דוד ברודט, יו"ר לאומי
דוד ברודט, יו"ר לאומיצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker