קבוצת אורון תבצע עבודות הנדסה בתחנת הכוח ההידרואלקטרית בגלבוע בכ-170 מיליון שקל

תחנת הכוח בגלבוע, שנמצאת כעת בהליכי הקמה על ידי שיכון ובינוי וקבוצת אלקטרה, מתוכננת לפעול בטכנולוגיה של אגירה שאובה ■ אורון תבצע את העבודות באמצעות החברות שורה ופמקו הנדסה, המוחזקות על ידה בעקיפין בשיעורים של 55% -67%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

קבוצת ההנדסה אורון, שבשליטת האחים יואל וגיל עזריה (74%), ממשיכה ליהנות מזרם ההשקעות בתחום התשתיות בישראל. החברה, לפני כשמונה חודשים בלבד, חתמה על מכתב כוונות לביצוע עבודות הנדסה לתחנת כוח הידרואלקטרית שמוקמת בדרום הר הגלבוע. מזמינות העבודות הן יזמיות הפרויקט - שיכון ובינוי וקבוצת אלקטרה - שישלמו לאורון כ-168 מיליון שקל.

תחנת הכוח בגלבוע, שנמצאת כעת בהליכי הקמה, מתוכננת לפעול בטכנולוגיה של אגירה שאובה. הטכנולוגיה מבוססת על הפרשי גובה בין מאגרי מים, תוך ניצול הפער בתעריפי החשמל בין שעות השפל בלילה לשעות השיא ביום. מים ממאגר נמוך נשאבים למאגר גבוה בשעות הלילה, שבהן החשמל זול, ומוזרמים חזרה מטה בשעות היום כך שאנרגיית הזרימה מפיקה חשמל בשעות השיא.

התחנה החדשה, שתספק כ-300 מגה-ואט, מוקמת בעלות של כ-1.7 מיליארד שקל, ותקופת הקמתה צפויה להימשך כ-4 שנים. מימון ההקמה התבסס על קונסורציום מממנים, שכולל את בנק לאומי, כלל, הראל, מגדל ועמיתים. מודל הפרויקט הוא מסוג BOO - BUILD OWN OPERATE, כלומר, הוא מבוסס על זמינות מלאה של המתקן למנהל המערכת (חברת החשמל) למשך תקופת הרישיון, כ-20 שנים, ולאחר מכן המתקן נותר בידי היזם. לצד הפרויקט בהר הגלבוע, בישראל מתוכננות להיבנות שתי תחנות אגירה נוספות במנרה ובכוכב הירדן.

אם מכתב הכוונת יגיע לכדי הסכם סופי, אורון תבצע את העבודות באמצעות החברות שורה ופמקו הנדסה, המוחזקות על ידה בעקיפין בשיעורים של 55% -67%. אורון מסרה כי המועד החזוי להשלמת העבודות הינו חודש אוגוסט 2017.

היא חברת הנדסה קטנה יחסית, שהחלה את פעילותה ב-2003. החברה פועלת בשלושה תחומים: תחום התשתיות (ביצוע פרויקטים של הנדסה אזרחית והקמת תשתיות ומבנים), תחום התעשייה (ייצור ושיווק בטון, חומרים לתחום הסלילה, חומרי מחצבה ושירותי הובלת חומרים) ותחום הנדל"ן היזמי למגורים בישראל. עם לקוחותיה נמנות רכבת ישראל, נתיבי ישראל (מע"צ), משרד התחבורה, דרך ארץ, משרד הביטחון, רשות שדות התעופה, משרד הבינוי והשיכון ועוד.

אורון הגיעה לתל אביב כחלק מהתנופה שנרשמת בשנים האחרונות בתחום התשתיות והנדל"ן בישראל, שהביאה לבורסה חברות הנדסה גדולות, כמו שפיר הנדסה וקבוצת אשטרום. מאז ההנפקה, מניית אורון עלתה בכ-10%, כך שהחברה נסחרת לפי שווי שוק של כ-335 מיליון שקל. גם איגרות החוב של אורון, בסכום של כ-70 מיליון שקל, עלו בשיעור של כ-4.5%, כך שהן נסחרות כעת בתשואות לפדיון נמוכות של 3.38%. האג"ח מדורגות ברמה של A מינוס מידי מעלות.

קבוצת אורון
הנהלת אורון, במועד הנפקת המניות והאג"חצילום: גיא אסיאג בלום

בשלושת הרבעונים הראשונים של 2015 הרוויחה אורון כ-15 מיליון שקל, במחזור הכנסות של 409 מיליון שקל; בהשוואה לרווח נקי של 15.3 מיליון שקל, במחזור הכנסות של 371 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2014. ההון העצמי המיוחס לבעלי המניות הסתכם נכון לסוף הרבעון השלישי של 2015, בכ-173 מיליון שקל, כלומר - החברה נסחרת בשוק בפרמיה גבוהה ביחס להון העצמי. ככל הנראה, הפרמיה משקפת את הערכת המשקיעים בנוגע לרווחים עתידיים של אורון, כתוצאה מהשלמת פרויקטים הנדסיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker