מעסיקים במשק: לא תצליחו לשרוד עם הפנסיה שמחכה לכם

כדי להתמודד עם האסון הפנסיוני, מציע יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקובי, בכנס "עדיף" להגדיל את החיסכון אפילו לרמה של 25% מהשכר

אסא ששון

מתחילת שנת 2016 נכנסו לתוקפם שינויים רבים בחיסכון הפנסיוני. שינויים אלו ומשמעותם מבחינתם העובדים והמעסיקים היו ליבת הדיונים בכנס "עדיף" שהתקיים היום (ב'). הפאנל המרכזי של הכנס עסק בשאלה האם החיסכון הפנסיוני שמופרש מדי חודש משכרו של העובד יספיק לפנסיונרים העתידיים לחיות בכבוד.

טרם החל הפאנל נשאלו באי הכנס, כולם מעסיקים מגופים בינוניים וקטנים הבקיאים בתחומי הפנסיה, האם לדעתם החיסכון הפנסיוני מספק. התוצאות הראו כי רק 3% סברו כך, והשאר העריכו בדרגות שונות של ודאות כי החיסכון הפנסיוני לא יספיק.

משה כחלון עם צעירי כולנו לפני הבחירות
משה כחלון עם צעירי כולנו לפני הבחירותצילום: ירון כהן צמח

בפאנל השתתפו צבי סטפק בעל בית ההשקעות מיטב דש ומיוזמי הכנס, ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני), יונל כהן, יו"ר חברת הביטוח איילון ואריאל יעקובי, יו"ר הסתדרות עובדי המדינה.

חברי הפאנל נתבקשו תחילה להתייחס האם השוק הפרטי שמנהל כיום את כל החסכונות הפנסיוניים אכן עושה זאת בצורה טובה. סטפק השיב: "כן. אין מה לחזור אחורה כאשר המדינה ניהלה את הפנסיה. הדו"ח של ה-OECD הראה שהפנסיה בישראל מנוהלת טוב, דמי ניהול נמוכים והתשואות טובות. הבעיה היא במערכות המיחשוב שהן מיושנות".

אחריו השיב יעקובי שהצהיר כי קרן ברירת המחדל של ההסתדרות היא זאת של מיטב דש ואמר כי "המתכונת המועדפת היא שהמדינה תדאג לפנסיה. אם ההשקעות בגופים הפרטיים הן כל כך טובות, שהמדינה תיקח את הכסף ותנהל אותו ותיתן לעובדים אג"ח מיועד, אבל המדינה לא מוכנה לקחת אחריות על כך. ב-10 השנים האחרונות אני מתלבט כיצד לבחור גוף שינהל את הפנסיה לעמיתים שאנו מייצגים. אתה יכול לבחור פנסיה על פי שני פרמטרים בלבד. דמי ניהול ושרות".

האם דמי הניהול הם חזות הכל בחיסכון פנסיוני?

צבי סטפק
צבי סטפקצילום: אייל טואג

כהן: "לחלק מהאנשים בגיל הפנסיה גובים 0.5% על כל הכסף. זה המון. כל ההנחות שמקבלים הם בתקופת הצבירה, אבל בפנסיה מעלים את דמי הניהול. התחרות צריכה להיות על מי שמגיע לגיל פנסיה עם צבירה גדולה. אנחנו בדיונים עם האוצר על כל שוק הפנסיונרים. אנחנו רוצים שהפנסיה תהיה גמישה, כדי שהמבוטח יוכל לנייד את הכסף גם כפנסיונר".

בירן: "האוצר רוצה בסך הכל טוב, אבל הם בוחרים פתרונות מאד מסובכים. הם גורמים נזק בהתנהלות שלהם. אמרתי לדורית (סלינגר, המפקחת על הביטוח, א"ש), אתה מגיע לוועדת כספים אחרי שבישלת את כל המהלכים עם המעסיקים והעובדים. האוצר גורם נזק שיהיה קשה לתקן אחר כך".

גם יעקבי גם הפנה אצבע מאשימה אל פקידי האוצר ואמר: "יש בעיתיות עם הפקידים שבאים לעשות משהו. לפעמים עדיף שלא לעשות כלום".

רק 3% מהמעסיקים מעריך שהפנסיה תספיק בעתיד.

כהן: "ניקח את המעסיק והעובד. הבעיה מתחילה בהם. העובד מושך כספים לאורך הדרך ולא מבין שהוא הולך לשלם על זה שתוחלת החיים העולה. המעסיק לא מחשיב בהפרשה לפנסיה תנאים סוציאליים, כמו למשל רכב שהעובד מקבל או פלאפון. אז לא פלא שרמת החיים יורדת כי הוא צריך לממן את הכל. חייבים ללמד לכלכל את הצעדים הפיננסיים".

יעקובי: "חינוך לא עוזר. יש מציאות. אם אתה מגיע למצב שמישהו צריך לדאוג לך, אתה הולך למומחה. צריך להגדיל את ההפרשות לפנסיה לרמה של 25%. לאפשר לקבוצות ולא לבודדים לקחת בעלי מקצוע ושיבחרו להם את החיסכון הפנסיוני".

 הירידות בשווקים הן מפולת או תיקון?

סטפק :"אי הוודאות עצומה והריביות נמוכות. לא פלא שאחרי שבע שנים הבנקים המרכזיים מזרימים טריליונים ולא רואים שהעולם יצא מהמשבר. הנקודה הכי מסוכנת היא סין. יש שם קוקטייל של מינוף, בועת אשראי, בנקים וחוסר שקיפות שעלול ליצור בלגן שלם. אני לא חושב שאנחנו הולכים לעשור של מיתון ואבוד נוסח יפן. יש נטייה להגזים לכל כיוון. שכל ישר ואיזון לא יזיקו לאף אחד".

בירן: "מערכתית עדיף שהכסף יהיה מושקע בשוק ההון. אבל זה לא תקין שכל הסיכון יהיה על כתפי העובדים. כי כאשר הוא בפנסיה ויש ירידות כמו בימים האחרונים, מי שנפגע מכך הוא העובד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker