לאומי מציע לעובדים המרת זכויות במניות בשווי של כ-1.15 מיליארד שקל

הבנק דיווח כי לפי אומדן פנימי ראשוני, גדלה ההתחייבות הפנסיונית שלו כלפי הפנסיה של כמחצית מעובדיו במהלך הרבעון הרביעי של 2015 בכ-550 מיליון שקל - כלומר מדובר בגידול בהפרשות לזכויות העובדים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק לאומי, המנוהל על ידי רקפת רוסק עמינח, ממשיך במהלכים לצורך עמידה ביעדי הלימות הון של כ-10.3% עד סוף 2016, כשכעת חסרים ללאומי כ-3 מיליארד שקל בכדי להגיע ליעד זה.

הבוקר (ב') הבנק דיווח כי הוא מבצע בחינה ראשונית ומקיים מגעים עם ועד העובדים לגבי אפשרות של המרת זכויות עובדים שונות בהיקף של כ-1.15 מיליארד שקל שנצברו לטובת העובדים, במניות הבנק שיונפקו לעובדים - זאת לפי מחיר המניות בבורסה בעת חתימה על ההסכם, ותמורת ויתור על זכויות הרשומות בספרי הבנק באותו הסכום. משמעות הדבר היא למרות שלאומי עמד השנה ביעדי תשואה להון הנהלת הבנק - העובדים לא יקבלו בונוסים השנה.

הצורך בגידול בהון משפיע לרעה על תמחור של מניית לאומי הנסחרת לפי מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) נמוך של כ-0.65, שכן ללא טיפול בהון הבנק המייצר תשואה להון שנתית מייצגת של כ-8%, לא יוכל להגדיל באופן עקבי את תיק האשראי שלו ולחזור לחלק דיווידנדים לבעלי מניותיו.

לפני כמה שבועות לאומי דיווח כי לפי אומדן פנימי ראשוני גדלה ההתחייבות הפנסיונית שלו כלפי הפנסיה של כמחצית מעובדיו במהלך הרבעון הרביעי של 2015 בכ-550 מיליון שקל ברוטו (לפני מס), כלומר מדובר בגידול בהפרשות לזכויות העובדים - זאת בעיקר בשל ירידה בריבית חסרת סיכון בישראל. 

רקפת רוסק עמינח מנכ"לית בנק לאומי
רקפת רוסק עמינח מנכ"לית בנק לאומיצילום: רון קדמי

עם זאת, לאומי ציין כי בהתאם להוראות מעבר של תקנות באזל 3 ההשפעה של ההתחייבויות הללו תיפרס עד 2018. בהתאם לכך, ההשפעה של הגידול הזה לצורך מדידת הלימות הון (יחס בין הון עצמי לנכסי סיכון) לתום רבעון רביעי של 2015 הינה כ-220 מיליון שקל.

מדובר בעובדי דור א' (שנקלטו בבנק עד 1999) שהבנק העניק להם פנסיה תקציבית, כלומר התחייב לשלם להם קצבה עד יום מותם. מדובר בהתחייבות ארוכת טווח שהיקפה הסתכם, נכון לסוף ספטמבר 2015, בכ-15 מיליארד שקל, כשכל  שינוי קל בריבית ההיוון משפיע דרמטית על הערך הנוכחי של ההתחייבות.

בכדי לנטרל את התנודות של השוק שמשפיעות על ההון העצמי שלו מנהל לאומי באחרונה מגעים מול בנק ישראל בכל הקשור לשינוי הטיפול החשבונאי בהפרשות לזכויות העובדים. השפעה זו מגיעה דרך היוון התחייבויות של הבנק לעובדים עבור תוכניות הפנסיה שלהם. ככל שתשואות האג"ח נמוכות ויתר ריבית ההיוון קטנה, התחייבויות הבנק לעובדיו גדלות וההון העצמי שלו מתכווץ. 

גם הבנקים האחרים מושפעים לרעה מירידת הריבית חסרת הסיכון בכל הקשור להתחייבויות פנסיוניות, אך מדובר בהשפעות נמוכות משמעותית מאלו של לאומי, מכיוון שביתר הבנקים ההתחייבויות הפנסיוניות אינן יושבות על מאזן הבנק.

ירידה בריבית חסרת סיכון צפויה להשפיע באופן חיובי על תיק ניירות הערך הזמין למכירה, שהיקף האג"ח בו הסתכם נכון לסוף ספטמבר 2015 בכ-52 מיליארד שקל, ובכך לקזז את הקיטון בהון בעקבות גידול בהתחייבויות פנסיוניות.

כמו כן, כיוון ששיעור מס השכר החל על מוסדות כספיים ירד מ-18% ל-17% לגבי השכר המשתלם בעד עבודה בחודש אוקטובר 2015 ואילך. ההתחייבויות לעובדים תקטן ברבעון הרביעי של 2015 בכ-38 מיליון שקל לאחר מס. בנוסף לכך, לאומי ירשום ברבעון הרביעי של 2015 רווח של כ-280 מיליון שקל בעקבות השלמת העסקות למכירת הזכויות בכביש 6 וב-2 בניינים בניו יורק, ארה"ב.

מנגד, ההון העצמי של לאומי יושפע לרעה מכך שבמהלך הרבעון הרביעי חלה ירידה בשווי אחזקותיו בחברה לישראל (כ-5.86%) ובחברה האחות קנון (כ-14%) בכ-200 מיליון שקל - זאת כיוון שיתרת האחזקות הללו מסווגות כניירות ערך הזמינות למכירה, ששינויים בשוויים נמדדים בהתאם לביצועי מניותיהן בבורסה.

למזלו של לאומי, הוא מכר בשנה שעברה נתחים נכבדים מהחברה לישראל ומקנון לפני שהמניות האלו התרסקו בעשרות רבות של אחוזים. כמו כן, קיטון בשיעור מס הרווח, החל על מוסדות פיננסיים מ-18% ל-17%, ישפיע לרעה במקצת על ההון - שכן הדבר יגרום להפסד חשבונאי בשל קיטון בנכס מס. לפי הערכות, בסופו של דבר הלימת הון הליבה של לאומי (יחס בין הון עצמי לנכסי סיכון) לא תשתנה מהותית ברבעון הרביעי, ותעמוד על כ-9.3%.

הדירקטוריונים של בנק לאומי וקבוצת הביטוח והפיננסים הראל חתמו על הסכם לשיתוף פעולה בתחומי העמדת משכנתאות בהיקף של 8 מיליארד שקל במהלך השנים 2017-2016 - מתוך זה כ-4 מיליארד שקל יועמדו במהלך 2016 וכ-4 מיליארד שקל נוספים ב-2017.

המשכנתאות הללו יוענקו ללקוחות של בנק לאומי, והראל תששתף בכל עסקה בשיעור של עד 50% מתוך כספי העמיתים. לאומי יהיה הגורם שיעמוד מול הלווים וזה שיטפל בחיתום ההלוואה ובניהולה, כאשר הראל תשלם ללאומי עמלת ניהול חודשית. מהלך שכזה יאפשר ללאומי לשמור בעתיד את ההון ולהמשיך ולגדול בתחום המשכנתאות בעוד שעבור הראל מדובר בהגדלה משמעותית של פעילות בתחום המשכנתאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker