השווקים נפלו ביום חמישי - והאחים נאוי נאלצה לדחות הנפקה של עד 600 מיליון שקל

למרות הקושי להשלים את ההנפקה, נאוי נערכת לבצע מכרז חוזר כבר במהלך השבוע הנוכחי. בחברה אף החליטו לשנות את תוכנית ההנפקה המקורית, כך שהיא תכלול הנפקה של אג"ח סטרייט (אג"ח רגילות), ללא אג"ח להמרה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

תנאי השוק הקשים ביום חמישי פגעו בגיוס של האחים נאוי, (50.6%). ירידות חדות של עד כ-3% בבורסה, לצד לחץ פדיונות בקרנות, אילצו את החברה, שהתכוונה לגייס עד 600 מיליון שקל בהנפקת שתי סדרות חדשות של אג"ח, לדחות את הגיוס – ולא לפתוח את המעטפות שהתקבלו אצל החתם, מחשש לביקושים חסרים.

למרות הקושי להשלים את ההנפקה, נאוי נערכת לבצע מכרז חוזר כבר במהלך השבוע הנוכחי. בעקבות הירידות במניה, כ-6% בתוך שבוע, בחברה אף החליטו לשנות את תוכנית ההנפקה המקורית, כך שהיא תכלול הנפקה של אג"ח סטרייט (אג"ח רגילות), ללא אג"ח להמרה. האג"ח להמרה תוכננו להיפרע בתשלום אחד בפברואר 2020, והן שיקפו תשואה אפקטיבית מקסימלית של 5.4% לרוכש.

האחים נאוי - שאול (מימין) ודורי
האחים נאוי - שאול (מימין) ודורי צילום: אסף נאוי

אחים נאוי, שנסחרת לפי שווי של כ-500 מיליון שקל, פועלת בתחום המימון החוץ בנקאי. החברה מעניקה הלוואות לעסקים לטווח קצר (כ-45 יום בממוצע), וכנגד ההלוואה מקבלת כבטוחה המחאות דחויות. החברה אף מתעניינת ברכישת בנק דקסיה, העוסק במתן אשראי מוניציפלי וכבר נמצא על המדף תקופה ארוכה. לצורך הרכישה נדרשת אחים נאוי לקבל היתר שליטה מבנק ישראל.

האג"ח שתנפיק נאוי, למח"מ (משך חיים ממוצע) של כ-1.98 שנים, דורגו ברמה של A מינוס עם אופק "יציב" על ידי חברת הדירוג S&P מעלות. הריבית (הקופון) על האג"ח תיקבע במכרז, כשריבית המקסימום עומדת על 3%, מרווח של כ-3.02% מעל אג"ח ממשלתיות בעלות תנאים זהים. בשקלול עמלת התחייבות מוקדמת המשולמת לגופים המוסדיים ("הנחה"), התשואה האפקטיבית המקסימלית מגיעה ל-3.24%.

האג"ח שמציעה נאוי אינן מגובות בשעבודים, אך שטר הנאמנות כולל שורה של התניות פיננסיות. בין היתר, נאוי התחייבה כי כל עוד האג"ח במחזור, היחס בין ההון העצמי למאזן לא יפחת מ-15% ולא ירד מ-160 מיליון שקל. כמו כן נקבעה מגבלה כי שיעור הצ'קים הקשורים לישות משפטית אחת לא יעלה על 10% מתיק האשראי ברוטו (נכון לסוף הרבעון השלישי של 2015, תיק האשראי של נאוי הסתכם בכ-1.12 מיליארד שקל). עוד נקבע מנגנון התאמה של הריבית כתוצאה משינוי דירוג; וכן מנגנון התאמת כתוצאה מאי עמידה באמת מידה פיננסית.

במאי 2015 עצרה רשות ניירות ערך הנפקת אג"ח ציבורית ראשונה שביצעה אחים נאוי, בטענה שההנפקה מפירה את חוק הבנקאות. עצירת ההנפקה נעשתה על בסיס חוות דעת משפטית של בנק ישראל שחשש כי ההנפקה תאפשר לחברות מימון חוץ־בנקאיות לגייס אג"ח ללא הסדרה חוקית. בהנפקת האג"ח, שנשאו ריבית שנתית של כ-2.2%, נרשמו ביקושים גבוהים של כ-530 מיליון שקל - כפול מהיקף הגיוס המתוכנן.

אלא שמאז ההנפקה הקודמת, אושרה בכנסת רפורמה חדשה, לפיה חברות העוסקות באשראי חוץ־בנקאי, כדוגמת נאוי, פנינסולה או אופל בלאנס - יוכלו לראשונה להנפיק אג"ח בשוק ההון. את ההנפקה של נאוי מובילה אקסלנס חיתום, ומשתתפות בה כלל חיתום, לידר הנפקות, איפקס חיתום, ברק קפיטל וענבר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker