ריט 1 וסלע נדל"ן: "תיקון חוק הריטים מעניק הטבות לטייקונים ופוגע בקרנות הקיימות"

לקראת הדיון ביום שני בוועדת הרפורמות בעניין "חוק הריטים", איגוד קרנות הריט שיגר מכתב חריף ליו"ר הוועדה, שבו התריע על הפגיעה הצפויה בקרנות ובענף הצעיר ■ שמואל סלבין: "ברגע שיוקמו קרנות ריט עם בעלי שליטה - כל המכשיר הנקי עלול להתלכלך"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חוק הריטים החדש מעניק הטבות נרחבות לטייקונים על חשבון הציבור ופוגע בקרנות הקיימות - כך טוענים בקרנות ההשקעה בנדל"ן (REIT), ריט 1 וסלע נדל"ן, במכתב שהעבירו ליו"ר ועדת הרפורמות, ח"כ אלי כהן (כולנו). המכתב הועבר לקראת דיון שייערך ביום שני הקרוב בוועדה בנוגע לתיקון "חוק הריטים". התיקון אמור לעודד הקמת קרנות נדל"ן חדשות המתמחות בתחום השכירות למגורים, כחלק מהמאמצים לפתור את בעיית הדיור.

בריט 1 ובסלע נדל"ן מתריעים שלמרות שהתיקון אמור לתרום לפעילות בתחום הנדל"ן למגורים, הרי שחלק מהשינויים המוצעים בו - ושהוכנסו כבדרך אגב - יפגעו בקרנות הקיימות, שפועלות בשוק הנדל"ן המניב המסחרי. "במסגרת המאמצים לפתור את משבר הדיור, מבקשת הצעת החוק לעודד הקמת קרנות ריט נוספות; אלא שבהזדמנות זו הביאה רשות המסים שורת תיקונים לחוק הריטים אותם היא מנסה להעביר כבר כמעט עשור ללא הצלחה", נכתב.

שמואל סלבין
יו"ר סלע נדל"ן ויו"ר איגוד הריטים בישראל, שמואל סלביןצילום: דודו בכר

ראשית, בקרנות הריט מתנגדים להצעה לאפשר קיום בעלי שליטה בקרנות החדשות לתקופה של 5 שנים ממועד הנפקת הקרן. יו"ר סלע נדל"ן ויו"ר איגוד הריטים בישראל, שמואל סלבין, הסביר שהורדת האיסור על קיום בעלי שליטה מעלה חשש שהקרנות יעדיפו את טובת בעלי השליטה, שמחזיקים במקביל בחברות נדל"ן, ושיעסקו בהעברת נכסים מכיס לכיס על חשבון הציבור.

"אבן היסוד של קרנות הריט היא היעדר מכוון של בעל שליטה ופיזור המניות בקרב משקיעים רבים מהציבור", כותב סלבין, "מבנה זה נועד למנוע עסקות בעלי עניין, וכדי לוודא ביצוע עסקות ענייניות ורווחיות, חסרות כל אינטרס אחר למעט זה של בעלי המניות מקרב הציבור הרחב. הורדת המגבלה יוצרת אינטרס חזק מאוד לטייקונים רבים להיפטר משטחי נדל"ן שברשותם שאינם רווחיים, או שרווחיותם נמוכה, ולהנפיקם לציבור במחירים גבוהים".

"ברגע שיוקמו קרנות עם בעלי שליטה, כל המכשיר הנקי של קרן הריט עלול להתלכלך", הוסיף סלבין בשיחה עם TheMarker. "גם ההנחה שמדובר בתקופת ביניים, שנועדה להקטין את חסמי הכניסה בענף איננה מדויקת, כי בישראל מה שזמני - תמיד הופך לקבוע. קרנות הריט אמורות לדעת לברור את הנכסים שיתנו את התשואה הטובה ביותר, ועכשיו לא מעט נכסים גרועים עלולים להגיע לציבור", הוסיף אלי בן חמו, מנכ"ל סלע נדל"ן.

סעיף שני שבגינו מתנגדים בריט 1 ובסלע נדל"ן לתיקון נוגע להטבות המיסוי שנקבעו בו. עד כה, יזמים שהחזיקו בנדל"ן ורצו להקים קרן ריט נדרשו לשלם מס שבח בעת העברת הנכסים אל הקרן. מס שבח הוא מס המוטל על רווח שנבע ממכירת נדל"ן. כתוצאה מכך, יזמים רבים הדירו רגליהם מהתחום. החוק החדש קובע שמייסד של קרן יוכל להעביר אליה נכסים תמורת מניות, תוך דחיית תשלום מס השבח עד למועד מימוש הנכסים או בעת הנפקת הקרן ומכירת מניותיו.

"דחיית תשלום מס השבח היא מתן הטבות מס לטייקוני הנדל"ן", תקף סלבין את ההצעה. "מס הכנסה בחר בצורה מאוד מחשידה לפטור ממס רק טייקונים, אך באותו הזמן, משקיע מהציבור שירצה למכור נכס נדל"ן לריט בתמורה למניות – ישלם מס שבח מלא מיידית. שינוי זה מעלה חשש כבד לאפליה של הציבור הרחב והעדפת הטייקונים, נושא שראוי להיבדק על ידי היועץ המשפטי של הוועדה", נכתב.

באיגוד קרנות הריט הדגישו כי הם אינם מנגדים לתיקונים הנוגעים להקמת קרנות ריט להשכרה למגורים, אלא רק להוראות חדשות שהוכנסו, ושלדבריהם, "היו מאז ומעולם שנויות במחלוקת". לסיכום הדגישו באיגוד, "הצעתנו - להפריד בין החלק בהצעת החוק המאפשר הקמת קרנות ריט להשכרה למגורים, בו אנו תומכים, ואותו אפשר לאשר מיידית, לבין הסעיפים הנוגעים לקרנות הריט באופן כללי, ולנהל דיון מעמיק לגבי השינויים הנדרשים על מנת לעודד הקמת קרנות ריט נוספות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker