שלי אפלברג
שלי אפלברג

בסוף דצמבר 2014 הוציא השופט איתן אורנשטיין צו האוסר על בית המשפט בלוד להמשיך בדיונים בבקשה לאישור לאישור תביעה נגזרת בשמה של דסק"ש כנגד החברה האם אי.די.בי פיתוח ו-20 בעלי דין נוספים. בעלי השליטה לשעבר בחברה ונושאי המשרה בחברה וביניהם נוחי דנקנר ,יצחק מנור, צבי לבנת חיים גבריאלי חיים בסקר נתבעו להחזיר לדסק"ש 2 מיליארד שקל . התובעים האשימו את אנשי דסק"ש ביישום מניפולטיבי ושגוי של כללים חשבונאיים, אשר נועדו להכשיר חלוקת דיווידנדים בסכומי עתק אשר לא היו להן כל הצדקה חוקית חשבונאית או כלכלית.

חששו של אורשנטיין כי המשך הדיון בתביעה הנגזרת יפגע בעתיד הצלחתו של ההסדר אשר נחתם באי.די.בי, גרם לו להחליט כי הוא אוסר על נתבעים לתבוע את חברת אי.די.בי פיתוח ובעלי החברה החדשים בשעתו אדאורדו אלשטיין ומוטי בן משה- כמו גם את שאר 20 הנתבעים. החשש היה כי נושאי המשרה, הדירקטורים ורואי החשבון אשר אישרו את אותם דיוודנדים, עלולים לחזור לאי.די.בי פיתוח בדרישה לשפות אותם אם יינתן כנגדם פסק דין.

נוחי דנקנר
נוחי דנקנר צילום: עופר וקנין

התובעים ראובן רוזנפלד ומשה הייט המיוצגים על ידי שני משרדי עורכי דין שונים - עמית מנור ושלומי מושקוביץ - נדהמו לגלות כי אורנשטיין מבלי שהתבקש, הרחיב את האיסור לכלל הנתבעים, והגישו על החלטתו ערעור לבית המשפט העליון . הדיון בפרשה נערך לפני כשבוע כאשר הצדדים ממתינים לפסק דין סופי.

בין הטענות שאותן העלו המערערים היתה הטענה כי אורנשטיין אינו יכול להעניק לאי.די.בי פיתוח או ליתר הנתבעים חסינות מוחלטת בפני תביעות, תוך פגיעה בזכויות דסק"ש ובעלי מניותיה. במיוחד ציינו כי הפטור מתביעות במסגרת הסדר א.יד.יבי ניתן אך ורק לאי.די.בי אחזקות ולא לאי.די.בי פיתוח ובוודאי שבהסדר לא נקבע כל פטור מתביעות נגד יתר הנתבעים. " החלטה זו של אורנשטיין משמעה לתן פרס למעוול והעדפת המזיק על פני הניזוק - ולכן היא שגויה", כתבו עורכי הדין.

עוד טענו כי אם בית המשפט רצה לחסום את האפשרות של נושאי המשרה והדירקטורים לשעבר בקונצרן לדרוש מאי.די.בי להשיב להם את הכספים הנתבעים מהם, היה עליו לתת צו ספציפי האוסר על כל הנתבעים לדרוש מאי.די.בי פיתוח שיפוי - ולא לאסור על המשך ניהול התביעה הנגזרת. במיוחד שלנושאי המשרה על פי חוק לא מוקנית זכות אבסולוטית לקבל שיפוי במקרה של תביעות.

מנגד עורכי הדין של אי.די.בי פיתוח צידדו בהחלטתו של אורנשטיין וטענו כי "התביעה תקעקע ותוריד לטימיון את הסדר הנושים באי.די.בי אחזקות, ההסדר המורכב ביותר שנערך בישראל. לטענתם אין שחר להפרדה המלאכותית שאותה מנסים לעשות התובעים ויש להשקיף על אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח כישות כלכלית אחת אשר עברה הסדר נושים במסגרתו וכחלק מהסמכות הנרחבת שיש לו נתן בית המשפט המחוזי פסק האוסר את ניהול התביעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker