"ענף הקמעונות בישראל נמצא בסיכון הגבוה ביותר לחדלות פירעון"

מנכ"ל כלל ביטוח אשראי, שלומי שריד, אמר בהתייחסו ל–2016: "במדינות כמו סין, רוסיה וברזיל אנחנו רואים כי חלה הרעה בפשיטות רגל. מבחינת כלל ביטוח אשראי, הסיכונים העיקריים השנה טמונים בהמשך ההאטה בסין ובאי שקט בשווקים המתפתחים"

אסא ששון

"ענף הקמעונות בישראל מדורג בסיכון הגבוה ביותר לחדלות פירעון, ומגה היא הדוגמה הבולטת" — כך אמר מנכ"ל כלל ביטוח אשראי, שלומי שריד, בהתייחסו לתחזיות ל–2016 בתחום ביטוח האשראי לחברות בישראל ולחברות יצואניות, תחום עיסוקה של כלל ביטוח אשראי.

"ענף נוסף שמועד לפורענות הוא הבנייה. חשוב להבהיר כי הכוונה לתחום קבלני הביצוע, ולא לשוק הנדל"ן. על אף ששוק הנדל"ן מיטיב עם קבלני הביצוע, הם עדיין חשופים לעלויות הפרויקט ולחשש שלפיו, היזם לא יצליח למכור אותו", הוסיף שריד.

בהתייחסו לשווקים בחו"ל, אמר שריד: "דווקא אותם שווקים מתפתחים במדינות כמו סין, רוסיה וברזיל — שהיו הקטר הכלכלי בשנים האחרונות — הם אלה שנמצאים בסוג של האטה ומושכים מטה את הצמיחה העולמית. יש קשר בין מגמות אלה לבין פשיטות רגל באותן מדינות.

"במדינות כמו סין, רוסיה וברזיל אנחנו רואים כי חלה הרעה בפשיטות רגל, וצופים כי זה יהיה המצב גם ב–2016. אנחנו לא לוקחים פרמיה גבוהה, כשאנחנו מבטחים חברות יצואניות למדינות אלה, אבל זה חלק מהמידע שאנו מביאים בחשבון, שכן אנחנו לוקחים סיכונים במדינות אלה".

שלומי שריד
שלומי שרידצילום: אייל טואג

הנתונים שהציג שריד נשענים על נתוני חברת ביטוח האשראי אטרדיוס. באטרדיוס, המחזיקה 20% בכלל ביטוח אשראי, אומרים כי שיעור פשיטות הרגל במדינות המפותחות ירד ב-2015 בשיעור של 7% ועשוי לרדת ב-2016 ב-5.4%. ואולם, לדבריהם, למרות זאת, שיעור פשיטות הרגל במדינות המפותחות גבוה יותר באופן משמעותי מזה שהיה לפני עשור, בעיקר בגוש היורו. שריד מעריך כי ההתאוששות בכלכלות המפותחות תימשך. לדבריו, לאחר שגוש היורו צמח ב-1.5% ב-2015, הוא עשוי לצמוח ב-1.7% ב-2016, וגם ארה"ב צפויה לצמוח ב–2016 ב–2.6%.

שריד הוסיף כי למרות התמונה הטובה המצטיירת במדינות המפותחות, במדינות כמו פורוטגל, יוון וצרפת חלה הרעה בפשיטות רגל; ב–2015 חלה עלייה של 9% בפשיטות רגל ביוון ובפורטוגל ועלייה של 3% בצרפת. לדבריו, יוון היא המדינה שבה צפויה הרעה נוספת בפשיטות רגל, כמו כן צפויה עלייה קלה בפשיטות רגל במדינות כמו שווייץ וניו זילנד. שריד הדגיש כי מבחינת כלל ביטוח אשראי, הסיכונים העיקריים לקראת 2016 טמונים בהמשך ההאטה בסין ובאי שקט בשווקים המתפתחים.

לגבי השווקים המתפתחים אמר שריד כי המצב בהם הורע באופן משמעותי כתוצאה משלושה גורמים — ירידה במחירי הסחורות שפוגעת במדינות המייצאות, האטה בסין שפוגעת במדינות השותפות עמה בסחר, ושינוי המדיניות המוניטרית בארה"ב, שעשויה להביא לירידה בהשקעות בשווקים המתפתחים.

צמיחה מתונה 
במזרח אירופה

"דרום־אמריקה ומזרח־אירופה יראו צמיחה מתונה של 0.8% ו-1.9% בהתאמה ב-2016 אחרי ההתכווצות שהיתה בהן ב-2015. הצמיחה באסיה ב–2016, מלבד יפן, עשויה להגיע ל–5.7% ב-2016", הוסיף שריד. לדבריו, כתוצאה מכך שיעור פשיטות רגל בכלכלות המתפתחות עשוי לעלות ב–2016. שריד ציין כי בקרב מדינות ה-BRIC (ברזיל, רוסיה הודו וסין), הנחשבות ארבע המדינות המתפתחות בעלות הפוטנציאל הכלכלי הגדול בעולם, רק בהודו צפוי שיפור במקרי חדלות פירעון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker