מולטי-מיליונר חדש: "אקזיט" של 450 מיליון שקל לצייר שהתחתן עם בתו של אחד ממייסדי אסם

הצייר יצחק ירקוני מחזיק 4.95% ממניות יצרנית המזון - וצפוי להיות הנהנה העיקרי ממחיקת החברה מהמסחר ■ אברהם פינקלשטיין, שמחזיק בכ-1.86% מאסם, "ייפגש" עם 170 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

החלטתה של חברת נסטלה העולמית לפעול למחיקתה של יצרנית המזון אסם מהבורסה בתל אביב, צפויה להעשיר כמה בעלי מניות גדולים, המחזיקים בנתחים משמעותיים ממניותיה. בעל המניות מרכזי שייהנה מהעסקה המסתמנת הוא הצייר יצחק ירקוני, שצפוי לרשום "אקזיט" של 450 מיליון שקל, ולהפוך למולטי מיליונר.

אחזקתו של ירקוני באסם היא היסטורית. ירקוני מחזיק בכ-4.95% ממניות יצרנית המזון, ששוויין עמד הבוקר על 360 מיליון שקל. מאחר שהמחיקה צפויה להיעשות בפרמיה של 25% על השוק, הרי שהעסקה - ככל שתצא אל הפועל - תניב לירקוני כ-450 מיליון שקל. סכום זה אינו כולל את הדיווידנדים שחילקה אסם לאורך השנים, שהניבו לירקוני עוד עשרות מיליוני שקלים.

יצחק ירקוני, דיוקן עצמי
יצחק ירקוני, דיוקן עצמי צילום: מתוך האתר של יצחק ירקוני

ירקוני נשוי לדורית קליין, שהיא בתו של אחד ממייסדי אסם - ד"ר פרנץ קליין. לאחר החתונה, ירקוני עבד בתפקידים שונים באסם בתחומי השיווק והפרסום, כשהתפקיד האחרון היה אחראי על עיצוב האריזות (חטיפים, פסטות, עוגות וכו'). ב-2005 פרש ירקוני מאסם, וכפי שהוא מעיד על עצמו "החל לממש את אהבתו לציור". כיום, ירקוני מכהן כדירקטור באסם.

בשיחה עם TheMarker אמר ירקוני כי לא הגיע לכל סיכום מוקדם עם נסטלה בנוגע לעסקה: "היו הרבה שיחות. קיבלתי את ההצעה שלהם, ואני צריך לבחון אותה. עדיין לא החלטתי כיצד אצביע באסיפת בעלי המניות - ואם אצביע בעד העסקה", הדגיש. במקביל לפעילותו באסם, ירקוני הוא צייר שעוסק באומנות קונספטואלית עכשווית, המחזיק בגלריה בשדרות רוטשילד בתל אביב. ציוריו כוללים דיוקנאות, ציורי נוף ועבודות רישום.

ירקוני הממעט לדבר עם התקשורת אמר ב-2010 ל"כלכליסט": "אני איש של רוח יותר מאשר של חומר. אני לא איש של וילה מפוארת עם בריכה. הדבר היחיד שאני מרשה לעצמי להחזיק זו פורשה. אני מעדיף אמנות, מתמלא כשאני רואה תערוכה טובה או דברים חדשים".

בעל מניות נוסף שצפוי לקבל סכום משמעותי אם המחיקה תצא אל הפועל הוא פינקלשטיין אברהם, שמחזיק כיום בכ-1.86% מהונה המונפק של אסם. שווי המניות של פינקלשטיין לפני הצעת הרכש עמד על 135 מיליון שקל, כך שהוא צפוי לקבל כ-170 מיליון שקל. פינקלשטיין כיהן בעבר כסמנכ"ל משאבי אנוש וסמנכ"ל למינהל באסם. החל ממאי 2010 הוא מעניק שירותי ייעוץ לקבוצה לענייני כשרות ויחסי עבודה.

יצחק ירקוני
יצחק ירקוניצילום: חגי פריד

הבוקר הודיעה אסם כי בעלת השליטה (63.7%) נסטלה העולמית מתכוונת למחוק את החברה מהמסחר. המחיקה תיעשה באמצעות מיזוג משולש הופכי, כלומר מיזוג עם חברה פרטית ייעודית שהוקמה. העסקה - שטעונה את אישור בעלי המניות באסם - תכלול רכישה של מניות הציבור במחיר של 82.5 שקל למניה. המחיר משקף שווי של 9.1 מיליארד שקל לאסם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker