בלעדי |

"שורט" על דלק, אג"ח יקיר גבאי - תיק ההשקעות של קרן הגידור המצטיינת ב-2015 נחשף

נתונים שהגיעו לידי TheMarker חושפים את הרכב ההשקעות של קרן הגידור נוקד קפיטל, המנוהלת על ידי רועי ורמוס ושלומי ברכה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

נתונים שהגיעו לידי TheMarker חושפים את הרכב תיק ההשקעות של נוקד קפיטל, המנוהלת על ידי רועי ורמוס ושלומי ברכה, קרן הגידור המצטיינת לשנת 2016. אחת מאסטרטגיית הגידור שבה נקטה הקרן במהלך 2015 היתה פתיחת פוזיציות מכירה בחסר ("שורט"), המאפשרת להרוויח מירידה בערך המניה, על חברות אנרגיה מקומיות – ובראשן קבוצת דלק ורציו חיפושי נפט וגז.

באיגרת למשקיעים נכתב כי פוזיציות ה"שורט" בוצעו ממגוון סיבות, בהן "הירידה במחירי הגז, תמחור לא סביר (פרמיה!) בה נסחרה קבוצת דלק ביחס להחזקותיה, והערכתנו שמתווה הגז שגובש לא תומך, דה פאקטו, בפיתוח לוויתן". מהשיא ביוני עד לסוף 2015 צנחה מניית קבוצת דלק בכ-33%, ורציו צנחה בשיעור דומה. לפי האיגרת, רוב הפוזיציה נסגרה לקראת סוף השנה.

רועי ורמוס
רועי ורמוסצילום: עופר וקנין

בגזרת שוק המניות, תיק הנכסים של הקרן כלל את חברת המחשוב חילן, חברת התעופה אל על, חברת ההימורים באינטרנט 888, יצרנית הטורבינות לתחנות כוח אורמת טכנולוגיות, חברת חומרי המיגון פמס , דלק רכב (יבואנית מאזדה, פורד ו-BMW), ו-GYC - חברת המגורים של יקיר גבאי הפועלת בגרמניה.

בגזרת שוק האג"ח, התיק כלל אג"ח להמרה של PRIME CITY - חברת המלונות של גבאי; אג"ח של מבני תעשיה, שנרכשו על ידי הקרן "עקב עליה משמעותית בתשואות לפדיון בסוף 2014"; אג"ח של קרדן אן.וי ("במהלך השנה השתפר מצבן של איגרות החוב בזכות מימוש נכסי החברה במחירים גבוהים יחסית"); אג"ח של דיסקונט השקעות ("עליית התשואות במהלך השנה אפשרה לנו נקודת כניסה טובה"); אג"ח של אלביט הדמיה; ואג"ח של חברת פטרוכימיים, ש"צימצמו את הדיסקאונט מול שווי הבטוחות עם השלמת ההסדר".

נוקד קפיטל, המתמחה בהשקעה באג"ח ומניות (Multi Strategy), הניבה ב-2015 תשואה גבוהה נטו של 16%, בהשוואה לתשואה של 2% במדד הייחוס ת"א 100 או תשואה של 1.62% במדד תל בונד תשואות. התשואה נרשמה בסטיית תקן ממוצעת של 4.94% , ביחס לסטיית תקן של 11.3% בת"א 100 ושל כ-6.2% בתל בונד תשואות. היקף הנכסים של הקרן צמח בשנה האחרונה לסכום משמעותי של כ-580 מיליון שקל.  הקרן החזיקה 30% מהנכסים באג"ח (הרוב המכריע ישראליות); ו-34% במניות (שליש בחו"ל ושני שלישים בישראל).

באיגרת למשקיעים נכתב כי "תשואת הקרן הושגה בעזרת השקעה בחברות הנהנות ממומנטום עסקי, אשר הביא לעליית ערך המניות. במקביל, המשכנו לנצל הזדמנויות על ידי כניסה להשקעות בעיתוי אטרקטיבי במקרים בהם אנו מעריכים שהשוק גרם לכך שמחירי הנכסים (בעיקר אג"ח) נמוכים מידיי".

ואיפה הקרן נכשלה? באפריקה ישראל. "כמובן שלא כל השקעות הקרן היו מוצלחות", נכתב באיגרת, "בהקשר זה נציין את איגרות החוב של אפריקה ישראל אשר ירדו בעקבות המשך ההידרדרות ברוסיה, אך גם בשל חולשתה הניהולית של החברה כפי שבאה לידי ביטוי באפריקה תעשיות. יחד עם זאת, אנו מעריכים שפרופיל הסיכוי-סיכון של האג"חים האלו מעניין להשקעה גם היום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker