"יותר מלחיץ לעבוד במקדונלד'ס מאשר לנהל 50 מיליארד שקל"

לאחר שלוש שנים שבהן ניהל את השקעות העמיתים בהפניקס, מסביר שי יצחקי מהי אסטרטגיית ההשקעות 
של החברה - ואיזו השקעה הניבה רווח אדיר בשנה החולפת

אסא ששון

בסוף השבוע שעבר הודיע שי יצחקי, מנהל ההשקעות של כספי העמיתים בחברת הביטוח הפניקס, כי הוא מבקש לסיים את תפקידו, לאחר שלוש שנים ופונה להצטרף לקרן הגידור של רועי ורמוס. תחת ידיו נוהלו כ-50 מיליארד שקל בקרנות השתלמות, קופות גמל, קרנות פנסיה וביטוחי מנהלים.

אם בוחנים את התשואות של הפניקס בטווח של 18 שנה מגלים כי הן היו באופן משמעותי מתחת למדדי היחס (הבנצ'מרק) - אבל בשלוש השנים האחרונות חל שינוי לטובה בתשואות החברה. השינוי החל עם כניסתו של רועי יקיר לתפקיד מנהל אגף ההשקעות בחברה, ונמשך בהכפלת מספר מנהלי ההשקעות בחברה. בראיון הפרישה שלו מסביר יצחקי מה הוביל לשינוי.

ניר זוננברג
שי יצחקיצילום: דודו בכר

אתם מנהלים כיום כ-70 מיליארד שקל בקופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות וביטוחי מנהלים ונוסטרו. כמה אנשים מנהלים את כל האופרציה הזאת?

"כ-50 איש מנהלים את הכסף. זה כמובן לא כולל את אנשי התפעול. כלומר, אם נפחית את האג"ח המיועדות, נקבל מנהל השקעות על כל מיליארד שקל".

אתה מנהל כיום כ-50 מיליארד שקל. בעברך עבדת כצ׳יפסר במקדונלד'ס, מה מלחיץ יותר: להיות צ'יפסר במקדונלד או לנהל 50 מיליארד שקל?

"אני לא עמדתי בלחץ של להיות בעמדת הצ'יפס במקדונלד'ס. זה הרבה יותר מלחיץ מלנהל 50 מיליארד שקל".

איך עובד תהליך ניהול ההשקעות אצלכם?

"הגישה הבסיסית שלנו היא bottom up - להתחיל מהיכרות של חברה ספציפית באופן אינטימי ומשם לבנות את התיק. אנחנו משתדלים למקד את הפוקוס בבחירת החברות, ופחות בשינויי אלוקציה (הקצאת נכסים) חדים שיכולים לעבוד או לא לעבוד".

הסבר.

"הרבה יותר קל להביא ערך מוסף ולמצוא מניה או אג"ח שנסחר מתחת לערכו מאשר לנסות להכות את ההשערה אם מחיר הנפט יעלה או יירד, או מה מצב הכלכלה בסין. לדעתי זה יותר קל ופחות מסוכן מאשר לקחת פוזיציה סופר דרמטית על סמך תזה מקרו כלכלית שתתברר כלא נכונה. אין דרך לחזות את התזוזות המקרו כלכליות מראש".

אז לפי מה שאתה מתאר, לחברות השקעה קטנות יש יתרון על פניכם?

"הרעיון הוא לקחת משאבים של חברה גדולה ולהשתמש בצורת עבודה יותר ממזרית משל בתי השקעות קטנים".

אבל איך זה עובד בפועל?

"הנכסים מנוהלים באמצעות סלי השקעה יעודיים. כלומר, יש סל מניות ישראל שהוא סוג של קרן נאמנות פנימית, ואז קרן השתלמות שמחליטה להעלות חשיפה למניות תקנה את הסל. ואם היא מחליטה לרדת בחשיפה למניות - היא תמכור את הסל. אבל תמהיל המניות לרוחב כל המוצרים של החברה הוא זהה".

ומה תפקידה של ועדת ההשקעות?

"ועדת ההשקעות נותנת גבולות גזרה לכל אחד מהמוצרים. כלומר, מה תהיה החשיפה למניות, לאג״ח קונצרני וכדומה".

יש לכם פונקציית מטרה?

"כן. להכות את הבנצ'מרק ואת המתחרים. אנחנו מחויבים להביא את מקסימום התשואה בסיכון נתון".

מה הבנצ'מרק שלכם?

"במניות ישראליות - ת"א 100; באג"ח קונצרני - תל בונד 60 או מדד אג"ח קונצרני כללי; במניות בחו״ל - מדד ה-msci all world; באג"ח בחו"ל - תערובת של מדדי Merill Lynch ומדדי High Yield. בהשקעות אלטרנטיביות כמו קרנות גידור או קרנות השקעה פרטיות אין מדדי יחס - הגישה היא כי על פני זמן ההשקעה האלטרנטיבית אמורה להכות את המדדים הסחירים.

"ניהול השקעות זה שיעור בצניעות"

אחד הדברים שהפניקס השיקה בשוק ההון נקרא שיטת הפניקס. בשיטה זו החוסך משקיע רק בנכסים פאסיביים הצמודים למדד מניות או אג״ח. זה מוצר שבאופיו הוא שונה לחלוטין מניהול השקעות אקטיבי.

אתה מאמין בניהול פאסיבי?

"אישית אני מאמין שאני יכול להכות את המדדים. שהמערכת כאן יכולה להכות את המדדים".

איך מכים את המדדים, הרי סטטיסטית הוכח שמעט מאוד מנהלי השקעות מצליחים להכות את המדדים?

"הדבר הראשון החשוב הוא שפונקציית המטרה תהיה מאוד חדה. להביא לכאן אנשים טובים, לתת להם גמישות לסטות, לתפוס פוזיציות שהן שונות מהאחזקות של המדדים. להיות מוכן לקחת אחריות על הטעויות שלהם. ויש טעויות".

אילו טעויות?

"השקענו יותר מדי בשווקים מתעוררים, לא השקענו מספיק בבזק. זה הרבה עבודת רגליים - להיפגש עם חברות, לקרוא הרבה, להיות מוכן לבחון החלטות שכל הזמן קיבלת. להחזיק מעמד בגלים סוערים כאשר פוזיציות לא עובדות בכיוןן שלך".

תן דוגמה.

"אם ניקח למשל את בזק. הערכנו שהרפורמות הולכות לכיוון מסוים, ואז התברר שזה הולך לכיוון אחר. בגלל זה החזקנו פחות מהמשקל של בזק בבנצ'מרק".

מה ההשקעה שהניבה לכם רווח אדיר?

"במחצית הראשונה של 2015, 6% מתיק המניות חו"ל הושקע בסין. מדובר במשקל כפול מהמשקל שלה בבנצ'מרק. במחצית השנייה צימצמנו באופן דרסטי".

בסופו של דבר יש לך מנהלים והם ידרשו לקבל הסברים. כמה אורך נשימה הם נותנים?

"הרבה. יש שקט תעשייתי גם בתקופות פחות טובות. אנחנו לא קרן גידור. מספר הטעויות בהשקעות לעמיתי הפניקס אמור להיות סביר. זה משפיע על גודל הפוזיציות הראשוניות. הרעיון הוא להחזיק מעמד בפוזיציה עד שהרוח משתנה לכיוון שלנו או עד שאנחנו משתכנעים שטעינו".

איך עובד מנגנון ההכרה בטעות ההשקעה?

"ניהול השקעות זה שיעור מתמשך בצניעות. גם אם אתה מאמין שמשהו נמצא במחיר כלכלי טוב, ב-2008 ראינו שכל מחיר כלכלי יכול להיות נמוך עוד יותר. להכיר בטעות זה משהו שנהיה יותר קל ככל שיש לך ניסיון. אין מנגנון מדויק. אתה בונה את ההשקעה מתוך תזה מסוימת. אתה אומר א׳, ב׳ ו–ג׳ אמורים לקרות, ולכן זה מה שצריך לעשות. אתה צריך לבדוק כל הזמן את הנחות המוצא שלך. ואם מתגלה שאחת ההנחות לא נכונה - צריך לשנות את הגישה".

איך בנוי כיום התיק שלכם לקראת 2016?

"נכנסנו ל-2016 בפוזיציות שמרניות. הקטנו את החשיפה למניות ואג"ח. 6%–7% מהנכסים במזומן. במניות אנחנו מחזיקים כ-32%–35%. בתחום האג״ח אנחנו במח"מ של ארבע שנים, כפי שהיה בשנה שעברה. כרגע אנחנו מחפשים הזדמנויות גם בתחום המניות והאג״ח".

מה האפיק שיניב לכם את עיקר התשואה בשנה הבאה?

"נגזרות של אשראי בחו"ל. יחסית היתה פתיחה יפה של 'ספרדים' (פערים בין אג"ח קונצרני לממשלתי), וזה המקום הנכון להיות בו. אולי ייקח זמן עד שזה יוכיח את עצמו, אבל זה הזמן לקחת את הסיכון. בשוק המקומי זאת הסתכלות יותר פרטנית ומדויקת. כ-15% מהתיק של העמיתים מושקע בהלוואות פרטיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker