מהיום: המעסיק עשוי להגדיל לכם את ההפרשות לפנסיה

תיקון לחוק אוסר על מעסיקים להפלות בשיעור ההפרשות לפנסיה בין תוכניות שונות - למשל בין קרן פנסיה לביטוח מנהלים ■ עו"ד איילון: העובדים עלולים להיפגע

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

תיקון 12 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל), שנועד לנתק את הקשר בין סוג התוכנית הפנסיונית שבה בחר עובד לבין "התקציב הפנסיוני" שמעמיד המעסיק לתוכנית, ייכנס היום לתוקפו. בעקבות התיקון, מעסיק לא יכול להפלות בשיעור ההפרשות הפנסיוניות בין תוכניות פנסיה שונות.

התיקון מחייב מעסיקים להפריש שיעור זהה משכר העובד לכל מסלול פנסיוני, ולמנוע, למשל, מצב שבו המעסיק מציע להפריש 6% לקרן פנסיה, ולעומת זאת, בביטוח מנהלים, 5% לביטוח המנהלים ועוד הפרשה של עד 2.5% לביטוח אובדן כושר עבודה.

בכיר במשרד האוצר הסביר כי התיקון נחקק לאחר ש"לא פעם ראינו מעסיקים שמתנים את שיעורי ההפרשה, לפי סוג המוצר שזול יותר למעסיק". רן קלי, מנכ"ל קלי הסדרים פנסיוניים, אמר כי בעקבות התיקון, "עלות המעסיק צריכה להיות קבועה ואחידה, ולא חשוב מה המוצר הפנסיוני שבו בחר העובד לחסוך".

אף שבעת חקיקתו, באוגוסט בשנה שעברה, התיקון לא עורר תשומת לב רבה, הוא צפוי להטיל על כתפי המעסיקים במשק תוספת עלות של 4-2 מיליארד שקל בשנה. לפני כשבוע, בכנס אילת לנושאי עבודה, אמר המשנה למנכ"ל התאחדות התעשיינים, רובי גינל, כי התיקון "עבר מתחת לרדאר של כולם", אך בעקבותיו "לא ניתן יהיה לתת תוספות שכר, שכן עלות השכר תתייקר משמעותית באופן מלאכותי ובמנותק מפריון העבודה".

מעסיקים במשק כבר התייעצו עם עורכי דין על השלכות התיקון. עו"ד מיכאל איילון, שותף וראש תחום דיני עבודה במשרד גורניצקי ושות', אמר כי "מרבית המעסיקים שיכולים לעשות כן מבחינה עסקית וארגונית, לא ייתנו לעובדיהם את הבחירה אם לרכוש ביטוח מנהלים וביטוח אובדן כושר עבודה, אלא יעבירו אותם לקרן פנסיה". בכל מקרה, השינויים בתוכניות הפנסיה עשויים להיות כפופים למשא ומתן בין המעסיק לעובד.

איילון סבור כי העובדים עלולים להיפגע מהתיקון לחוק. לדבריו, "בזהירות הנדרשת, נדמה כי בעוד שהתיקון נועד להגן על עובדים, להפוך את המעסיק לאדיש ולמנוע חשש לניגוד עניינים, או אז נקבל מעסיק אקטיבי מאין כמותו ועובד שנפגע כלכלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker