ההפתעה של קרנות הנאמנות: רוצות להתחרות בקופת הגמל החדשה ובפוליסות חיסכון

פוליסות החיסכון צברו בשנים האחרונת תאוצה והפכו למכשיר השקעה פופולרי המשווק על ידי חברות הביטוח

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

"פוליסות החיסכון הם מוצר תחליפי לקרנות הנאמנות. אולם, בניגוד לקרנות נאמנות, החוסך בפוליסות חיסכון יכול לעבור בין מסלולי ההשקעה השונים בלי בעיה. זאת בניגוד לקרנות נאמנות שלא ניתן לעבור בין מסלולי ההשקעה שכן הם לא קיימים". כך כותבים היום (ג') מנהלי איגוד קרנות הנאמנות למנהל מחלקת קרנות נאמנות ברשות דודו לביא.

פוליסות החיסכון צברו בשנים האחרונת תאוצה והפכו למכשיר השקעה פופולרי המשווק על ידי חברות הביטוח. בדומה לקרן נאמנות, פוליסת חיסכון מנהלת בשיטה קולקטיבית המקנה יתרון לגודל עבור המשקיע, גם אם הוא משקיע בסכומים קטנים בלבד; בנוסף,המשקיע אינו מוגבל בסכום מינימלי להשקעה, ולמעשה רשאי להשקיע כל סכום שייראה בעיניו, כשאת פירות ההשקעה הוא מקבל ביחס לגודל ההשקעה שלו; כמו כן, גם בפוליסות חיסכון, כמו בקרנות נאמנות, המשקיע אינו מוגבל בתקופת ההשקעה, ונהנה מנזילות גבוהה בכל הקשור ליכולת למשוך את כספי השקעתו.

קופת הגמל החדשה של האוצר: הטבה חינמית לטובת החוסכים - או מוצר מיותר?

דודו לביא

עוד כותבים במכתב: "בהתאם לאמור, ההבדל המרכזי בין פוליסות חיסכון לבין קרנות נאמנות הוא בכך שהמעבר בין מסלולי השקעה שונים בתוך פוליסות החיסכון אינו מהווה "אירוע מס" עבור המשקיע. הוא יחויב בתשלום מס רק בעת משיכת כספים מפוליסת החיסכון, אך לא בעת מעבר בין מסלולי השקעה שונים בתוכה.

לעומת זאת, כאמור, על מנת שמשקיע בקרן נאמנות יוכל לעבור בין מסלולי השקעה שונים, עליו למשוך את כספיו מהקרן ולהעבירם לקרן אחרת שמדיניות ההשקעה שלה רצויה בעיניו יותר. משקיע כאמור, המעביר כספים בין קרנות נאמנות שונות, מחוייב על דרך הכלל במס, שכן המעבר בין הקרנות נחשב 'אירוע מס'".

אירוע המס הוא ההבדל הגדול בין קרנות נאמנות לפוליסות חיסכון.

שמואל האוזר צילום: מוטי מילרוד

האיגוד כותב עוד: "הבדל זה בין שני סוגי מכשירי ההשקעה האמורים הוא משמעותי מאוד, שכן יש בו כדי להרתיע באופן ממשי משקיעים מפני השקעה בקרנות נאמנות. המציאות מחייבת חופש לשנות מסלולי השקעה בתדירות גבוהה, וחופש זה נפגע מאוד משהוא כרוך בתשלום מס.

"הצורך לשלם מס בכל פעם שמשנים מסלול השקעה כאמור מהווה חסם משמעותי בזמן קבלת החלטת השקעה במכשיר השקעה כלשהו. באופן כזה, משקיעים פוטנציאליים עלולים להימנע מהשקעה בקרנות נאמנות בכלל ו/או לצמצם היקף השקעותיהם במכשיר השקעה זה, ולו בשל העובדה שאם יידשו לשנות מסלול השקעה יהא עליהם לשאת בתשלום מס גם כשהם אינם מבקשים למשוך את כספם בחזרה (אלא רק להשקיעו במסלול השקעה אחר)".

עוד מציינים באיגוד כי: "פוליסות החיסכון נהנות כיום מיתרון מובנה נוסף על קרנות הנאמנות, שכן במצב הרגולטורי היום הן אינן כפופות לפיקוחה של רשות ניירות ערך, על אף שהמאפיינים המשותפים להן ולקרנות נאמנות מצדיקים, לעמדת האיגוד, פיקוח כאמור. היעדר הפיקוח כאמור מותיר בידי מנהלי פוליסות החיסכון חופש וגמישות רחבים מאוד בניהולן, דבר שעשוי להעניק להם יתרון משמעותי לעומת מנהלי קרנות הנאמנות".

באיגוד חוששים מארביטראז' רגולטורי בין קרנות הנאמנות לפוליסות החיסכון וכותבים  כי "מוצרים אלו נהנים מיתרונות מובנים בולטים היוצרים ארביטראז' רגולטורי לעומת קרנות הנאמנות – הפקדונות המנוהלים ייהנו מגמישות השקעתית רבה, והפקדונות המנוהלים יאפשרו למשקיעים לטווח ארוך להינות מהטבות מס משמעותיות שהמשקיעים בקרנות הנאמנות, לעומת זאת, אינם זכאים להינות מהן, גם אם יחליטו להשקיע את כספם בקרנות לזמן ארוך ככל שיהיה".

לפיכך מבקשים באיגוד להקים סוג חדש של קרנות נאמנות – קרנות נאמנות "מסלוליות".

מדובר, למעשה, בקרנות שניתן יהיה לנהל אותן כמו פוליסות חיסכון בהיבט של מעבר בין מסלולי השקעה, וכמו קופות גמל להשקעה בהיבט של חיסכון לטווח ארוך.

האיגוד כותב :"קרנות מסלוליות כאמור תצענה למשקיעים מגוון מסלולי השקעה מוגדרים מראש, ותאפשרנה מעבר בין מסלולי ההשקעה האמורים מבלי שהדבר יגרור אחריו תשלום מס. תשלום המס יוטל עליו רק בעת משיכת כספים מהקרן. בנוסף, יינתן למשקיעים בקרנות מסלוליות תמריץ להשקעה לטווח ארוך על ידי הטבות מס דומות לאלה הצפויות להינתן בקופות הגמל להשקעה שתינתנה למי שמשקיע את כספו לטווח ארוך עד לגיל הפרישה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker