דיסקונט חיסל את יתרת אחזקותיו בבינלאומי תמורת 416 מיליון שקל - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
פרסום ראשון

דיסקונט חיסל את יתרת אחזקותיו בבינלאומי תמורת 416 מיליון שקל

דיסקונט מכר היום כ-9.3% מהמניות של הבינלאומי במחיר של 44.7 שקל למניה - הנחה של כ-5% לעומת המחיר בפתיחת המסחר היום

תגובות

מניית הבנק הבינלאומי ריכזה היום מחזור מסחר גבוה של כ–56 מיליון שקל, וירדה בסיום המסחר בכ–4% למחיר של כ–45.20 שקל למניה. הירידה במניית הבנק, המנוהל על ידי סמדר ברבר־צדיק, נבעה מכך שבנק דיסקונט מימש את מלוא יתרת אחזקותיו (כ-9.3%) בבנק הבינלאומי תמורת 416 מיליון שקל.

בעקבות המכירה, צפוי דיסקונט להיוותר עם אחזקה של אחוזים בודדים בלבד מהבינלאומי. מכירת המניות תגדיל את אחזקות הציבור בבנק הבינלאומי ואת הסחירות במניה, וכן עשויה להגדיל את משקלו במדדים — דבר שיביא לביקושים נוספים במניית הבינלאומי, הנסחרת במדד המעו"ף (ת"א 25).

מנכ"לית בנק דיסקונט, לילך אשר-טופילסקי
דניאל בר און

במסגרת ההסכמות שהתקבלו עם רשות ההגבלים העסקיים והפיקוח על הבנקים ב–2010, התחיל דיסקונט ביוני 2014 להקטין את אחזקותיו בבנק הבינלאומי, ששיעורן לפני ההפצה הראשונה היה כ–26.45%. באותה תקופה היו לדיסקונט שני חברים בדירקטוריון הבנק הבינלאומי, הנמצא בשליטת צדיק בינו ושותפיו האוסטרליים (משפחות אבלס וליברמן).

עד לתחילת המכירה ביוני 2014, דיסקונט טיפל בדו"חותיו בהשקעה בבנק הבינלאומי לפי שיטת האקוויטי (השווי המאזני) — כלומר, בהתאם לחלקו בהונו העצמי של הבינלאומי — ולאחר מכן שינה את הטיפול החשבונאי לכך שהשינוי לחיוב או לרעה נרשם בדו"חות רווח והפסד של דיסקונט בהתאם לביצועים של מניית הבינלאומי.

אף שבהתאם למתווה המכירה על דיסקונט היה לרדת באחזקותיו בבנק הבינלאומי למקסימום 5% עד ספטמבר 2017, בדיסקונט התקבלה החלטה לחסל את האחזקה בבנק הבינלאומי, שהיא בעלת מתאם גבוה לפעילות הבנקאית של דיסקונט, וגם לא הניבה לו תוצאות מיוחלות. בשנים האחרונות, בעקבות שינוי הטיפול החשבונאי וירידה במחיר של מניית הבינלאומי, רשם דיסקונט הפסדים בהיקף מצטבר של יותר מ–250 מיליון שקל.

את הפצת מניות הבנק הבינלאומי ביצעה חברת החיתום החדשה של דיסקונט, שהתמזגה באחרונה עם כלל פיננסים חיתום, ומנוהלת על ידי טל רובינשטיין. ההפצה בוצעה במחיר של כ–45 שקל למניה — הנחה של כ–5% לעומת המחיר של מניית הבינלאומי אתמול בפתיחת המסחר. מדובר במחיר שגילם לבנק הבינלאומי מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) סביב רמות שפל כ–0.63 בלבד.

אף שלמרבית הגופים המוסדיים יש אחזקה כמעט מקסימלית המותרת בבנקים, בשיעור של עד 5%, המחיר היחסית אטרקטיבי שלפיו נסחר הבינלאומי, והעובדה שהבנק מחלק דיווידנדים, סייעו לדיסקונט חיתום למכור נתח נכבד מיתרת האחזקה של דיסקונט בבנק הבינלאומי.

בעוד שמכירות קודמות של מניות הבינלאומי על ידי דיסקונט, וכן מכירה של כ–5.2% שבוצעה באפריל 2013 על ידי פיבי, החברה האם של הבינלאומי, בוצעו לפי מחירים גבוהים יותר, שגילמו להבינלאומי מכפיל הון ברמות של 0.7–0.85.
 

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם