החשיפה לכלכלת ניגריה חתכה שליש משווייה של שיכון ובינוי בחצי שנה - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

החשיפה לכלכלת ניגריה חתכה שליש משווייה של שיכון ובינוי בחצי שנה

ניגריה, הסובלת מקריסת מחירי הנפט, ביקשה מהבנק העולמי הלוואה של 3.5 מיליארד דולר ■ המשקיעים של שיכון ובינוי חוששים לגורל חובות בסך 110 מיליון דולר של ממשלת ניגריה ומעיכובים בפרויקטים בתחום התשתיות במדינה המסתכמים ב–1.7 מיליארד שקל

4תגובות

הזעזועים שחווה כלכלת ניגריה בחודשים האחרונים, ניכרים היטב במנייתה של חברת התשתיות שיכון ובינוי, החשופה למדינה האפריקאית. מאז אמצע אוגוסט 2015 נפלה מניית שיכון ובינוי ב-33%, ושווי החברה, הנמצאת בשליטת שרי אריסון, התכווץ ל–2.4 מיליארד שקל.

היום נפלה מניית שיכון ובינוי ב-8% בעקבות ידיעות שפורסמו על מצוקה תקציבית שמתפתחת בניגריה. בידיעות נאמר כי ממשלת ניגריה נמצאת במגעים לקבלת הלוואות סיוע בסכום של 3.5 מיליארד דולר מהבנק העולמי ובנק הפיתוח האפריקאי. ההלוואה נועדה למימון גירעון תקציבי שנוצר בעקבות פרויקטים שיזמה המדינה, ואשר לכמה מהם קשורה גם שיכון ובינוי.

אי־אף־פי

המשבר הכלכלי בניגריה העמיק בשנה האחרונה עקב הנפילה במחירי הנפט, ענף היצוא העיקרי במדינה, והחששות סביב שיכון ובינוי נוגעים בעיקר לחובות של ממשלת ניגריה. שיכון ובינוי פעילה בניגריה 60 שנה באמצעות החברה־הבת SBI, המבצעת במדינה פרויקטים בתחום התשתיות, סלילת כבישים ובניית גשרים.

החובות של ממשלת ניגריה לשיכון ובינוי מסתכמים בכ-110 מיליון דולר - סכום גבוה שאינו אמור להיות קריטי. לשיכון ובינוי יש מאזן נכסים בסכום של כ-12 מיליארד שקל, שנשען על הון עצמי של כ-1.6 מיליארד שקל. נראה כי חשיפה לחוב כזה, המהווה כרבע מההון העצמי של החברה, היא משמעותית.

שיכון ובינוי חוותה ב–60 שנות פעילותה באפריקה לא מעט תהפוכות ומהפכות. בסביבת החברה סבורים כי הידיעות מאתמול הן דווקא בשורה טובה. בחברה סבורים כי קבלת הלוואה כזאת מהבנק העולמי תסייע לניגרים לחזור לעבודה סדירה ותסיים תקופה של חוסר ודאות שהיתה בשנה האחרונה.

פעילות שיכון ובינוי בניגריה התכווצה באופן משמעותי מאז חילופי השלטון בה באפריל 2015, עם חזרתו של מוחמדו בוהרי לכס הנשיאות. במאי עצרה שיכון ובינוי את פעילות התשתיות בניגריה. מתוך כלל צבר ההזמנות של שיכון ובינוי לשנה הקרובה המסתכמות ב-14.1 מיליארד שקל, ההזמנות של החברה־הבת SBI מסתכמות ב-3 מיליארד דולר. הפרויקטים של החברה־הבת בניגריה מסתכמים ב-1.7 מיליארד דולר - כ-50% מצבר ההזמנות.

ירון קריסי, מנכ"ל שיכון ובינוי
רמי זרנגר

ל-SBI יש בניגריה שלושה פרויקטים גדולים - שיקום וסלילת כבישים המחברים בין אג'בנדלה לשאגמו, פרויקט לשיקום והרחבה של כביש מהיר בין איבאדן לשאגמו ופרויקט להקמת גשר לוקו. שיכון ובינוי מנסה לצמצם את הסיכון ודרשה עד כה לקבל תשלומי מקדמות של 10%-15% מהפרויקטים שלה במדינה. ואולם בחברה קיים חשש שלפיו, הממשלה החדשה לא תעמוד בסיכומים שגובשו עם הממשלה הקודמת.

לפני כחודש נקראו נציגי שיכון ובינוי ושתי חברות קבלניות נוספות לשיחות עם שר התשתיות הניגרי. בשיחות נאמר להם כי הממשלה רואה בפרויקטים בתחום התשתיות חשיבות לאומית גבוהה. אנשי שיכון ובינוי אמרו אתמול למשקיעים שפנו לחברה: "למרות כל הבעיות שהיו במהלך השנים, ניגריה תמיד שילמה את חובותיה".

בסביבת שיכון ובינוי מעריכים כי צבר ההזמנות הקיים בניגריה יישמר, אבל חוסר הוודאות עלול לגרום לעיכובים נוספים. חוסר הוודאות לגבי ניגריה ניכר גם בדו"חות הכספיים של החברה לסוף ספטמבר 2015.

עיכובים בגבייה של שיכון ובינוי בניגריה

בדו"חות ספטמבר 2015 דיווחה שיכון ובינוי כי ההאטה בפעילות החברה־הבת בניגריה נגסה ב-489 מיליון שקל מההכנסות ממגזר התשתיות והבנייה בחו"ל בינואר־ספטמבר 2015 שהסתכמו ב-1.5 מיליארד שקל. הכנסותיה של שיכון ובינוי בינואר־ספטמבר 2015 הגיעו ל-3.72 מיליארד שקל.

הרווח הגולמי של שיכון ובינוי במגזר התשתיות בחו"ל ירד ב-64 מיליון שקל ל-381 מיליון שקל. הרווח הגולמי של שיכון ובינוי הסתכם בינואר-ספטמבר 2015 ב-691 מיליון שקל. החברה ספגה הוצאות מימון של 29 מיליון שקל בגין הפרשי המטבע והפיחות שחל במטבעות הפעילות בחו"ל, ובהם המטבע הניגרי. שערו של המטבע, נאירה, פוחת מ-160 נאירה לדולר בתחילת 2014 ל-200 נאירה לדולר כיום.

מניית שיכון ובינוי בשנה האחרונה

מניית שיכון ובינוי בשנה האחרונה

במקביל, עלה מחירם של חוזי ה-CDS על האג"ח של הממשלה הניגרית. חוזים אלה משמשים את מחזיקי האג"ח כביטוח מפני פשיטות רגל של המדינה, ומחירם עולה כאשר הסיכון לפשיטת רגל עולה. באוגוסט 2015 נסחר חוזה כזה סביב מחיר של 450 דולר, וכיום הוא נסחר סביב מחיר של 651 דולר.

בדו"חות שיכון ובינוי נמסר עוד כי העיכובים בגבייה בפעילות הקבוצה בניגריה גרמו לגידול של 371 מיליון שקל ביתרת הלקוחות בינואר־ספטמבר 2015. 70% מהתשלומים שמקבלת שיכון ובינוי בעבור עבודותיה בניגריה מבוצעים במטבע מקומי ונעשים עבור כוח העבודה המקומי שהיא מעסיקה. יתרת התשלום בעבור הפרויקטים נקובה בדולרים.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם