הרווח של בית ההשקעות הגדול בישראל נחשף

בית ההשקעות פסגות סיים שנה מוצלחת, עם גידול של 1% בהכנסות ל-940 מיליון שקל - ועלייה של 12% ברווח לפני מס

מיכאל רוכוורגר
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר
אסא ששון

ביום חמישי ערך בית ההשקעות הגדול בישראל, פסגות, אירוע חגיגי לעובדיו במועדון טראסק שבנמל תל אביב. לרגל סוף השנה, ציינו בחברה את העובדים המצטיינים ל-2015. לפסגות היו סיבות טובות לחגוג.

מהדו"חות הכספיים ל-2015 שהפיצה בימים אחרונים למשקיעיה קרן איפקס, בעלת השליטה בפסגות, עולה כי בית השקעות שמנוהל על ידי חגי בדש, סיים את השנה - שבה השווקים התאפיינו בתנודתיות ורשמו ירידה ניכרת ברבעון הרביעי - עם גידול נאה בהכנסות וברווח. הירידות הובילו לירידה מסוימת בהיקף הנכסים המנוהלים של פסגות, שמוערך ב-190 מיליארד שקל.

חגי בדשצילום: אייל טואג

פסגות, שנמצא בשליטת קרן ההשקעות איפקס, המנוהלת בישראל על ידי זהבית כהן, יצר ב-2015 רווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של כ-390 מיליון שקל - גידול של כ-8% לעומת 2014. ההכנסות שלו ב-2015 הסתכמו ב-940 מיליון שקל - עלייה של כ-1% לעומת השנה המקבילה. הרווח הנקי לפני מס של פסגות הסתכם ב-2015 ב-230 מיליון שקל - עלייה של כ-12% לעומת 2014. איפקס ציינה בדו"חות כי השיפור בתוצאות נבע מכמה גורמים: עלייה ברווחיות, גיוון בתמהיל המוצרים, תרומה של נכסים וחברות שנרכשו, המשך התייעלות והנהלה חזקה.

פסגות אינו מפרסם את דו"חותיו באופן רבעוני, אלא שנתי בלבד. כדי להשוות את תוצאותיו לתוצאות של בתי השקעות אחרים, הסבנו את תוצאותיו השנתיות פסגות לתוצאות של תשעה חודשים. כשבודקים את הנכסים אל מול ההכנסות (ראו תרשים בשער), מתברר כי פסגות מציג את היחס הגבוה ביותר - כלומר, פסגות מצליח להפיק הכי הרבה מהנכסים שלו לעומת בתי השקעות אחרים.

איפקס רכשה את השליטה בפסגות (כ-76.8%) מידי קרן יורק ב-2010 לפי שווי גבוה של כ-2.6 מיליארד שקל. היא שילמה עבור המניות שרכשה כ-2 מיליארד שקל. לפני כמה חודשים ניצלה איפקס את מצוקת הנזילות של שותפתה קרן מרקסטון, ורכשה את יתרת אחזקותיה (כ-23.2%) תמורת כ-450 מיליון שקל. המחיר שיקף לפסגות שווי של כ-1.9 מיליארד שקל.

בניין פסגות בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

במסגרת הרכישה, שבוצעה בחלקה באמצעות אשראי בנקאי, ביצע פסגות הליך מימון מחדש. כיום, החוב שמרוכז כולו בפסגות מוערך במיליארד שקל. זהו חוב שמוחזר בריביות נמוכות יותר לעומת אלה ששררו בשווקים בעת הרכישה של איפקס. בסך הכל שילמה איפקס על 100% מפסגות כ-2.5 מיליארד שקל. באיפקס מעריכים כי השווי הנוכחי של פסגות הוא כ–2.7 מיליארד שקל, בניכוי חוב של כמיליארד שקל הרשום בספרי פסגות.

במהלך 2015 חילק פסגות חילק דיווידנדים בסך 145 מיליון שקל. מאז שאיפקס נכנסה להשקעה בפסגות, חילק בית ההשקעות דיווידנדים של כ–430 מיליון שקל. מתוך זה חלקה של איפקס הסתכם בכ-350 מיליון שקל.

עם זאת, למרות המומנטום החיובי שבו נמצא פסגות, הסיכוי של איפקס לממש את אחזקתו בבית ההשקעות ברווח גדול אינו נראה גבוה. השווקים מתאפיינים כיום בתנודתיות גבוהה יותר, והמשימה של כהן למצוא קונה שיסכים לשלם צ'ק נדיב עבור פסגות נראית מאתגרת במיוחד.

איפקס אף מציינת בדו"חותיה כי כרגע אקזיט אינו עומד על הפרק ואין מגעים קונקרטיים למכירת החברה. אפשר להניח שבמידה ויימצא לפסגות קונה מתאים במחיר מתאים, כהן תשמח לממש את האחזקה במחיר שבו היא נוקבת בדו"חות. בשוק הישראלי סבורים כי השווי שמייחסת איפקס לפסגות, 2.7 מיליארד שקל, רחוק משוויו הריאלי.

במהלך 2015 השלים פסגות הגדלת האחזקה ל-100% בסוכנויות הביטוח דווידוף ופרופיט, שתרמו לרווחיות התפעולית שלו 4 מיליון שקל. בשנה שעברה השיק פסגות את פוליסות החיסכון, המהוות אלטרנטיבה לפיקדונות בבנקים, וגייס באמצעות מכשיר זה כ-1 מיליארד שקל. פסגות גם דיווח על קליטת כ-1 מיליארד שקל לקופות הגמל שלו מגופים מתחרים. זאת, בין השאר בעקבות התשואות הגבוהות שהציגה קופת הגמל גדיש ב-2015.

בענף בתי השקעות מעריכים כי פסגות, גוף הגמל הגדול בישראל, צפוי להיות אחד הנהנים המרכזיים מהחייאת מכשיר הגמל שעליה הודיע שר האוצר, משה כחלון, בשבוע שעבר. פסגות גם נהנה בשנה האחרונה מתיקון 190, שמאפשר למשוך חלק מקופת הגמל בסכום אחד בתנאי שמובטחת לחוסך גמלה חודשית של 4,400 שקל. תיקון זה הזרים לשוק הגמל כ-2 מיליארד שקל ב-2015, שבחלקם הגדול זרם לפסגות.

כמו כן, במסגרת חברת הביטוח שהקימה פסגות ב-2013, נבחנת הרחבה של מוצרי הביטוח. כיום משווק פסגות מוצרי ביטוחי חיים (ריסק) ופוליסות חיסכון, והוא בוחן הוספת מוצרים כמו אבדן כושר עבודה, ביטוחי בריאות וביטוחי מנהלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker