שרגא בירן נפרד ממגה: גינדי החזקות רוכשת את אלון רבוע כחול תמורת 115 מיליון שקל - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שרגא בירן נפרד ממגה: גינדי החזקות רוכשת את אלון רבוע כחול תמורת 115 מיליון שקל

הרכישה תאפשר לגינדי החזקות לרכוש במחיר נמוך את השליטה בחברת רבוע כחול נדל"ן במקום לרכוש אותה ישירות לפי שווי חברה של 1.8-1.7 מיליארד שקל ■ זינוק במניית אלון רבוע כחול בעקבות העסקה

13תגובות

חברת גינדי החזקות רוכשת את השליטה (72.7%) בחברת אלון רבוע כחול מידי קבוצת אלון תמורת 115 מיליון שקל. העסקה כפופה להשגת הסדר חוב בין אלון רבוע כחול לבין נושיה בנוגע לחוב כולל של 900 מיליון שקל - 520 מיליון שקל ממנו לבנקים ו-380 מיליון שקל לבעלי איגרות החוב מסדרה ג'. בעקבות העסקה מזנקת מניית אלון רבוע כחול בכ-15% בבורסה של ניו יורק.

גינדי החזקות נמצאת בבעלותם של ליטל גינדי מטלון, אבי גינדי , רועי גינדי ומנחם גינדי. קבוצת אלון נמצאת בבעלות חברת ביילסול שבבעלות שרגא בירן (80%) ודודי וייסמן (20% ) שמחזיקה ב-53% ממניותיה של אלון וארגוני הקניות של הקיבוצים שמחזיקים ב-47% ממניותיה של קבוצת אלון.

בעלי גינדי החזקות: מנחם (מימין), אבי, ליטל, גיא ורועי גינדי
אלי דסה

רכישת השליטה באלון רבוע כחול תאפשר לגינדי אחזקות לרכוש במחיר נמוך את השליטה בחברת רבוע כחול נדל"ן, שמחזיקה ב-215 נכסים מניבים אשר 63 מהם מושכרים לחברה האחות מגה קמעונאות. נכסים אלו מניבים הכנסות שנתיות של 80 מיליון שקל, עוד מחזיקה רבוע כחול נדל"ן ב-50% מקניון העיר תל אביב ששטחו 33 אלף מ"ר במתחם השוק הסיטוני בתל אביב שעומד להיפתח ברבעון השני של 2016.

העסקה מייתרת את המשך המכרז למכירת השליטה בחברת רבוע כחול נדל"ן (54%) שאמור היה להסתיים בהתמחרות בסוף השבוע הבא. גינדי אחזקות היא אחת מ-6 קבוצות שהציעו לרכוש את מניותיה של אלון רבוע כחול ברבוע כחול נדל"ן לפי שווי חברה של 1.7-1.8 מיליארד שקל.אלון רבוע כחול מחזיקה בנוסף לשליטה ברבוע כחול נדל"ן גם בשליטה בחברת הדלק דור אלון (63%) בשווי של 333 מיליון שקל, מניות שהיו בהליכי מכירה שאורגנה על ידי לאומי פרטנרס, וכן במגה קמעונאות (67%) שנמצאת בהקפאת הליכים ומנוהלת על ידי 3 נאמנים וכן בחברת נעמן (77.5%) בשווי של 31 מיליון שקל .

הפירמידה של אלון - החברות העיקריות בקבוצת אלון והנכסים שלהן
קבוצת אלון: מזומן (550 מיליון שקל), 
אלון חיפושי גז ונפט (80%) (670 מיליון שקל), 
אלון רבוע כחול (72%) (84 מיליון שקל) - נעמן (77.5%), רבוע כחול נדל"ן (54.5%), מגה (67%), דור אלון (63%)
 חברת ההפעלה של כביש 6 (33%( (150 מיליון שקל)
דלק US (9.65%) (415 מיליון שקל)

סך כל התחייבויות הקבוצה לבעלי אג"ח א': 1.78 מיליארד שקל

העסקה למכירת השליטה בחברת אלון רבוע כחול תשחרר לחץ מקבוצת אלון שעלולה להגיע לחדלות פירעון לאחר שחברת הדירוג מעלות הורידה את דירוג איגרות החוב מסדרה א' של החברה שיתרתן 1.75 מיליארד שקל בדרגה אחת ל-BBB . הורדת הדירוג מקנה לבעלי איגרות החוב מסדרה א' את הזכות לדרוש את פירעונן המיידי של האיגרות. בנק הפועלים מצידו התרה בשבוע שעבר באלון שאם החברה הבת אלון קמעונאות שבאמצעות מחזיקה קבוצת אלון באלון רבוע כחול לא תפרע תוך 7 ימי עסקים חוב של 19 מיליון שקל, ינקוט בצעדים כולל הגשת בקשה לפירוקה של אלון. קבוצת אלון ערבה לחובותיה של אלון קמעונאות בסכום של 155 מיליון שקל מחוב כולל של 350 מיליון שקל שהחברה חייבת לבנק הפועלים.

העסקה כוללת ויתור של קבוצת אלון על מניות שהיתה אמורה לקבל במסגרת הנפקת זכויות שחברת אלון רבוע כחול מתכוונת לבצע ,וקבוצת אלון כבר העבירה 110 מיליון שקל בגינן כהלוואת גישור לאלון רבוע כחול. אלון גם מוותרת על הזכות לקבלת 60 מיליון שקל שאלון העבירה כהלוואת בעלים לחברת אלון רבוע כחול.

עם השלמת המכירה תיוותר קבוצת אלון עם חוב של 1.75 מיליארד שקל לבעלי איגרות החוב מסדרה א' שכנגדו יש בבעלותה 80% ממניותיה של חברת אלון גז, ששוויין בבורסה 642 מיליון שקל. אלון גז היא בעלת 4% ממאגר הגז תמר. אלון מחזיקה גם ב-6 מיליון מניות של חברת דלק US בשווי של 97 מיליון דולר (385 מיליון שקל) וכן בקופתה סכום של 500 מיליון שקל וזכות לפירעון הלוואה של 40 מיליון שקל שהעניקה לחברת ביילסול.

בנוסף, מחזיקה אלון 33% ממניות חברת דרך ארץ מפעילת כביש 6 בשווי מוערך של 150-100 מיליון שקל כך שהשווי הנכסי הנקי של קבוצת אלון הוא שלילי ברמה של 238-188 מיליון שקל - בהנחה שבנק הפועלים יחלט את הערבות בסכום של 155 מיליון שקל שניתנה לו בגין חובותיה של אלון קמעונאות, שמחזיקה באלון רבוע כחול.

את גינדי החזקות ליוו בעסקה עורכי הדין יורם ראבד, איציק כהן ועופר זוזובסקי ממשרד עו"ד ראבד מגריזיו בנקל ושות'.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם