קבוצת אלון בדרך לחדלות פירעון - בנק הפועלים עלול לבקש את פירוקה

חברת מעלות עומדת להוריד את דירוג אגרות החוב מסדרה א' של אלון שיתרתן 1.7 מיליארד שקל בעקבות הירידה במחיר מניית דלק US, ולייצר עילת פירעון מיידי לבעלי האג"ח

יורם גביזון

אלון, חברת הדלק שהיא בעלת השליטה באלון רבוע כחול, עשויה להגיע למצב של חדלות פירעון כבר בימים הקרובים. אלון קמעונאות - שהיא החברה שבאמצעותה מוחזקת השליטה בחברת אלון ריבוע כחול (72.7%) - לא עמדה בתשלום של 19 מיליון שקל שהייתה חייבת לבנק הפועלים ב-26 בינואר.

חובה הכולל של אלון קמעונאות לבנק הפועלים מסתכם ב-350 מיליון שקל, וזאת לאחר שהבנק הצליח לגרום לאלון קמעונאות להקדים תשלום של 113 מיליון שקל ביולי 2015. בנק הפועלים קיבל מחברת הדלק אלון ערבות על סכום של 155 מיליון שקל, כלומר 44% מהחוב של חברת אלון קמעונאות כלפיו.

שרגא בירן
שרגא בירןצילום: עופר וקנין

אלון קמעונאות והחברה האם אלון חברת הדלק הסבירו את אי התשלום בחששם מהעדפת נושים: עדות ברורה לכך שאלון מעריכה שהיא אינה מסוגלת לעמוד בהתחייבויותיה לנושיה כלומר נמצאת בחדלות פירעון.

בעקבות אי העברת התשלום במועדו הודיע בנק הפועלים לאלון ולאלון קמעונאות שאם לא יתקנו את ההפרה של הסכם ההלוואה בתוך 7 ימים כלומר עד ל-3 בפברואר מתכנן הבנק לנקוט באמצעים העומדים לרשותו כדי להביא לתשלום החוב.

הפירמידה של אלון - החברות העיקריות בקבוצת אלון והנכסים שלהן
קבוצת אלון: מזומן (550 מיליון שקל), 
אלון חיפושי גז ונפט (80%) (670 מיליון שקל), 
אלון רבוע כחול (72%) (84 מיליון שקל) - נעמן (77.5%), רבוע כחול נדל"ן (54.5%), מגה (67%), דור אלון (63%)
 חברת ההפעלה של כביש 6 (33%( (150 מיליון שקל)
דלק US (9.65%) (415 מיליון שקל)

סך כל התחייבויות הקבוצה לבעלי אג"ח א': 1.78 מיליארד שקל

אחד מהאמצעים הוא פנייה לבית המשפט בבקשה לפרק את החברה. אירוע של חדלות פירעון של אלון קמעונאות עשוי לייצר עילה של פירעון מידי לבעלי איגרות החוב מסדרה א' של אלון חברת הדלק להם חייבת החברה 1.7 מיליארד שקל.

אלון עלולה להגיע לחדלות פירעון עוד קודם לתום פרק הזמן שקצב בנק הפועלים לתיקון הפרת הסכם ההלוואה של אלון קמעונאות. על פי הערכות עומדת חברת הדירוג מעלות להוריד את דירוג איגרות החוב מסדרה א' של אלון בשל עלייה ביחס החוב לשווי נכסיה של אלון חברת הדלק. העלייה ביחס החוב לנכסים נובעת ברובה מהקריסה של 56% במחיר מניית דלק US מאז הקצתה חברת דלק US לחברת אלון 6 מיליון מניות של דלק US כחלק מהעסקה שבמסגרתה רכשה דלק US סך של 46% ממניותיה של אלון USA תמורת 600 מיליון דולר. שווי ההחזקה של אלון בחברת דלק US התכווץ ל-99 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker