פעילי מחאת הגז מתכננים "הפגנת אלפים" במוצ"ש לקראת הדיון בבג"ץ על מתווה הגז - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פעילי מחאת הגז מתכננים "הפגנת אלפים" במוצ"ש לקראת הדיון בבג"ץ על מתווה הגז

המארגנים: המשטרה מערימה קשיים על קיום ההפגנה; פנתה בשאלה - "למה שלא תבטלו את ההפגנה?" ■ בשבוע הבא ידון הרכב שופטי בג"ץ, בראשות המשנה לנשיאה, השופט אליקים רובינשטיין, בעתירות שהוגשו נגד מתווה הגז

10תגובות

פעילי מחאת הגז מתכננים במוצ"ש הקרובה "הפגנת אלפים" לקראת הדיון בבג"ץ על מתווה הגז שייערך ביום רביעי בשבוע הבא. בהודעה לתקשורת מסרו המארגנים כי "ההפגנה, שתצא תחת הכותרת 'מונופול הגז הוא לא מעל החוק', היא בסימן אחדות העם אל מול כוחות ההון-שלטון שמסייעים למונופול הגז להשתלט על משאבי הטבע השייכים לכלל אזרחי ישראל".

לפי התכנון, הצעדה תצא מכיכר הבימה בתל אביב, לעבר בית המשפט המחוזי בעיר. "הצועדים יקראו להתייחס לטייקוני מונופול הגז כשווים בפני החוק, וידרשו לטפל בעניין ההסדר הכובל אותו יזמו באופן לא חוקי ליצירת מונופול הגז האימתני".

הפגנה נגד מתוה גז
עופר וקנין

לקראת ההפגנה פנו המארגנים אל משטרת ישראל לצורך תיאום ורישיון ההפגנה. לטענת אנשי מחאת הגז, קציני המשטרה פנו לאחד ממארגני ההפגנה, איש שב"כ לשעבר, ממובילי תנועת "ישראל יקרה לנו", עו"ד גונן בן-יצחק, שביקש לחתום על אישור ההפגנה, ושאלו אותו מדוע ההתעקשות לקיימה, מי הדוברים בה וסיפרו כי הם עוקבים אחרי פעילות המאבק בפייסבוק.

עו"ד גונן בן-יצחק: "השוטרים התעניינו ברשימת הדוברים, שזה היה מוזר. אמרתי להם שאנחנו מתכננים לצעוד מכאן לשם, ואז הם שאלו אותי 'מי הדוברים בהפגנה?'. זו היתה הפעם השנייה שהם שאלו אותי על הדוברים. עוד הם אמרו לי שהם עוקבים בפייסבוק אחרי פעילות המאבק ושאלו אותי: 'למה אתם עושים את ההפגנה? תבטלו'. מהמשטרה אמרו לי ש'נגמר כבר המתווה, נתניהו חתם. די הפסדתם. מה אתם רוצים?'. הסברתי שיש בג"צ, שהמאבק ממשיך ושדבר לא גמור, ולכן אנחנו עורכים את ההפגנה".

בשבוע הבא ידון הרכב שופטי בג"ץ, בראשות המשנה לנשיאה, השופט אליקים רובינשטיין, בעתירות שהוגשו נגד מתווה הגז על ידי התנועה לאיכות השלטון, המרכז האקדמי למשפט ולעסקים וכן סיעות המחנה הציוני ומרצ. העתירות התמקדו בשלוש ביקורות עיקריות הנוגע למתווה: האחת, על הפעלת סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים, שבאמצעותו אושר המתווה תוך הפקעת סמכויות הממונה על ההגבלים העסקיים - בהליך לא תקין לכאורה, תוך חריגה מסמכות ובהחלטה בלתי סבירה ובלתי מידתית; השנייה, בגין סעיף היציבות מעורר המחלוקת שהבטיח לחברות הגז חסינות רגולטורית לתקופה של 15-10 שנה; והשלישית - ביקורת כלפי סעיפים שונים במתווה, לרבות הקלות בייצוא, מיסוי ובתמחור הגז.

בתשובה לעתירות טענה המדינה בין היתר כי לא נפל כל פגם בהחלטה להפעיל את סעיף 52, וכי האפשרות להפעיל את הסעיף הועלתה זמן רב לפני כינוס הקבינט המדיני-ביטחוני לדון בשיקולי החוץ והביטחון הנדרשים לצורך הפעלה זו. לטענת המדינה, הפעלת סעיף 52 התאפשרה לכשר הכלכלה הגיע למסקנה כי שיקולי חוץ וביטחון גוברים על שיקולי התחרות - וכי לא קיים כל עיגון לטענת העותרים כי השימוש בו שמור לעתות חירום או משבר, או שמדובר בסעיף "שיורי" שניתן להפעילו רק לאחר מיצוי סמכויות האכיפה של רשות ההגבלים העסקיים.

באשר לספקנות שהובעה כלפי שיקולי החוץ והביטחון נטען כי זהו "ניסיון נואל", וכי "שיקולי החוץ והביטחון ניתנים להגשמה ראויה וסבירה רק במקום בו הרחבת שדה תמר ופיתוח לווייתן ייעשו בפרק זמן מהיר ככל הניתן". באשר לטענות נגד סעיף היציבות טענה המדינה כי "החשש שהיה, ובמובנים מסוימים עודנו קיים, הוא שללא הבטחת סביבה רגולטורית יציבה למשקיעים, לא ניתן יהיה להגיע למתווה שיהא מקובל על חברות הגז ויביא לפיתוח המהיר של לווייתן ולהרחבת תמר".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם