השבועות הגורליים של מדיוונד וכלל ביוטכנולוגיה

מדיוונד איבדה 50% משווייה בעת הנפקתה במארס 2014, בעיקר בשל העובדה שעדיין לא קיבלה אישור מה-FDA למוצר NexoBrid להטריית כוויות ■ מנייתה של כלל ביוטכנולוגיה ירדה ב-52% משיאה באפריל 2015

יורם גביזון

כלל ביוטכנולוגיה נסחרת בשווי של 396 מיליון שקל (100 מיליון דולר), לאחר שמנייתה ירדה ב-52% משיאה באפריל 2015. כלל ביוטכנולוגיה, הנמצאת בשליטת לן בלווטניק, מחזיקה בתיק ההשקעות ב-17 חברות. ואולם נראה כי עיקר השווי שלה מיוחס לאחזקתה במדיוונד, המתמחה בפיתוח תכשירים להטריית כוויות בדרגה בינונית וקשה ולטיפול בפצעים כרוניים, בשווי של 69 מיליון דולר.

מדיוונד איבדה 50% משווייה בעת הנפקתה במארס 2014, בעיקר בשל העובדה שעדיין לא קיבלה אישור מה-FDA למוצר NexoBrid להטריית כוויות, המספק חלופה לניתוחים כירורגיים של הסרת הרקמה שנכוותה, ומשום ששלוש שנים לאחר שקיבלה אישור לשווק את המוצר באיחוד האירופי, הסתכמו מכירותיו ב-267 אלף דולר ברבעון הרביעי של 2015, וגם זאת במידה רבה בעקבות אסון השריפה במועדון לילה בבוקרשט בנובמבר 2015.

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות
לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות צילום: via Bloomberg

מדיוונד חתמה על הסכם בסכום כולל של עד 112 מיליון דולר עם הרשות האמריקאית למחקר ופיתוח ביו־רפואי מתקדם, הכולל פיתוח, ייצור ורכישה של NexoBrid לאירועים רבי נפגעים, כך שבחמש השנים הבאות תישען על מקור חיצוני למימון פעילותה. ואולם ברור שמדיוונד תתקשה לחזור למחיר ההנפקה ולייצר ערך לכלל ביוטכנולוגיה על בסיס המוצר להטריית כוויות, מכיוון שמדובר בשוק נישה המוערך במאות מיליוני דולרים בשנה.

השבועות הבאים עשויים להיות גורליים להמשך דרכה של מדיוונד ולשווייה הכלכלי, וכתוצאה מכך גם לשווי אחזקתה של כלל ביוטכנולוגיה בחברה ולמחיר מנייתה; מדיוונד אמורה לפרסם את תוצאות הניסוי הקליני בשלב השני של EscharEx לטיפול בפצעים קשיי ריפוי וכרוניים.

בניגוד למוצר הראשון של מדיוונד שכבר אושר לשיווק, אין זה מוצר שכרוך בחינוך שוק, משום שהוא זהה בדרך פעולתו למוצר המוביל בשוק - Santyl של Smith&Nephew, שמכירותיו מוערכות ב–400 מיליון דולר ב-2014 - אבל זמן הריפוי שלו קצר באופן משמעותי. במדיוונד מעריכים כי שוק הטיפול בפצעים קשיי ריפוי ופצעים כרוניים - השוק הפוטנציאלי של EscharEx - מגיע ל-14 מיליון חולים באירופה ובארה"ב - כלומר, פי־70 ממספר המאושפזים מדי שנה באירופה ובארה"ב עם כוויות חמורות שהם השוק הפוטנציאלי ל-NexoBrid.

כישלון בניסוי הקליני ב-EscharEX בשלב השני עשוי לקבע את שווייה הנוכחי של מדיוונד ולזרז את מכירתה לאחת ממתחרותיה. גם אם הניסוי של מדיוונד יוכתר בהצלחה, החברה תידרש לבצע ניסוי נוסף שיכלול 300–400 חולים ויימשך שנתיים לפחות.

עם זאת, הצלחה בניסוי עשויה לקדם בשלב הנוכחי של הפיתוח הקליני שיחות על שיתוף פעולה או רכישת החברה, כולל שלוש החברות המובילות בתחום ריפוי פצעים כרוניים וכוויות - החברה הפרטית KCI הגדולה בעולם שמחזורה מגיע ל-2 מיליארד דולר בשנה, Smith & Nephew 
שמחזורה מגיע ל–4.6 מיליארד דולר בשנה והיא נסחרת בשווי של 14.7 מיליארד דולר, ו–Convatec הפרטית, שמחזורה 1.7 מיליארד דולר בשנה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker