אג"ח CoCo של לאומי עלו ביום הראשון למסחר בבורסה ב-0.8% - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
קבלת פנים חמה

אג"ח CoCo של לאומי עלו ביום הראשון למסחר בבורסה ב-0.8%

המוסדיים, שקיבלו עמלת התחייבות מוקדמת, הרוויחו על האג"ח כ-1.3% ■ הבורסה נאלצה להפסיק אתמול את המסחר באג"ח מסוג CoCo עקב תקלה טכנית - אבל זה לא מנע ממחזור המסחר להגיע ל-100 מיליון שקל

תגובות

האג"ח החדשות מסוג CoCo שהנפיק ביום חמישי שעבר לאומי עלו אתמול - יום המסחר הראשון שלהן בבורסה - ב-0.8%. המוסדיים, שקיבלו עמלת התחייבות מוקדמת, הרוויחו על האג"ח כ-1.3%.

ואולם, מתברר כי לא רק המשקיעים אינם מבינים לגמרי את המשמעויות והסיכונים הגלומים בהשקעה באג"ח החדשות מסוג CoCo. מערכות מסחר שהיו אמורות לקלוט את הפקודות לרכישת אג"ח CoCo 400 של לאומי, לא פעלו באופן תקין בפתיחת המסחר אתמול, והבורסה הפסיקה את המסחר כדי לטפל בסוגיה. עם זאת, מחזור המסחר הסתכם אתמול ב-100 מיליון שקל.

רקפת רוסק עמינח
רון קדמי

לאומי קיים דיונים עם נציגי הבורסה ורשות ניירות ערך לגבי אופן הרישום הטכני של מחיר האג"ח בספר הפקודות. בסופו של דבר, הוחלט כי משקיע שירכוש יחידה אחת, למעשה, ירכוש 100 איגרות חוב במחיר של 50 אלף אגורות - כלומר, ישלם 5 מיליון אגורות (50 אלף שקל). בפועל התקבלו הזמנות שלא שיקפו מחירים מלאים של 5 מיליון אגורות, אלא מספרים חלקיים. לפיכך, כדי שלא יבוצעו עסקות בשברים שגויים, בוצעה הפסקת מסחר, ולאחר מכן האג"ח חזרו להיסחר באופן תקין.

אג"ח CoCo הן נייר ערך היברידי, המשלב תכונות של אג"ח ומניה. לפי תקנות באזל 3, נייר ערך זה יוכר על ידי הפיקוח על הבנקים כהון רגולטורי ברובד שני שנחות מהון ליבה - הרובד הראשון המורכב בעיקר מהון המניות. אג"ח CoCo כוללות מנגנון המרה כפויה למניות בעת התרחשות אירוע מכונן שהוגדר מראש - כלומר, מחזיק האג"ח ישתתף בהפסדים שייגרמו לבנק. ספיגת ההפסדים תיעשה במקרה שבו יחס הון הליבה של הבנק יירד מתחת לסף שנקבע מראש (5%), או במקרה שהמפקחת על הבנקים הורתה על כך, לנוכח הידרדרות חמורה במצב הבנק. באמצעות הנפקות של אג"ח CoCo המפקחת מעבירה חלק מהסיכון הגלום במאזנים של הבנקים לציבור החוסכים.

האג"ח לא צורפו עדיין למדדי תל בונד

אג"ח CoCo של לאומי אמנם הפכו להיות סחירות בבורסה, אבל הבורסה אינה מאשרת עדיין לצרפן למדדי תל בונד. אג"ח CoCo של לאומי, שדורגו במעלות ברמה של AA, ייפרעו באמצעות תשלום קרן אחת בסוף 2025 ויהיו בעלות מח"מ (משך חיים ממוצע) של כ–4.9 שנים. ללאומי תהיה אופציה לפדיון מוקדם של הקרן לאחר חמש שנים מיום ההנפקה באישור המפקחת על הבנקים. אם יופעל מנגנון ההמרה הכפויה, בעלי האג"ח CoCo של לאומי, לא יספגו את מלוא ההפסד אלא ימירו את האג"ח למניות הבנק לפי הגבוה מבין מחיר שוק או מחיר רצפה שנקבע מראש, המהווה 50%.

בשלב המוסדי של הנפקת האג"ח נרשמו ביקושים גבוהים של כ-1.6 מיליארד שקל הן משחקני הנוסטרו והן מכמה מהגופים מוסדיים; הבנק החליט בסוף בשלב זה לגייס כ-748 מיליון שקל בריבית שנתית של 3.25% - מרווח אפקטיבי של כ-2.2% לעומת אג"ח ממשלתיות בעלות מאפיינים דומים. בשלב הציבורי גייס לאומי כ-150 מיליון שקל נוספים. ההנפקה של לאומי, שבה היו ביקושים גבוהים, מצביעה על כך שבסביבת ריביות אפסיות המשקיעים מחפשים אפיקי השקעה חלופיים.

להבדיל מלאומי, מזרחי טפחות הנמצא בעיצומן של חקירות ברשויות אמריקאיות בנוגע למעורבותו בסיוע, לכאורה, ללקוחות אמריקאיים להעלים מס, החליט בשלב זה לבצע הנפקה פרטית של אג"ח CoCo לשלושה גופים מוסדיים - הפניקס, מנורה מבטחים והלמן אלדובי - בסכום כולל של כ-417 מיליון שקל.

האג"ח של מזרחי טפחות קיבלו דירוג של AA מינוס והונפקו בשלושה מסלולים לתקופה של שבע, שמונה ועשר שנים במרווחי ריבית של כ-3%-3.25% לעומת אג"ח ממשלתיות בעלות מאפיינים דומים. כלומר, בגין העדר סחירות, הכנסת מנגנון מחיקה של הקרן המקבע את ההפסד למשקיעים ודירוג נמוך יותר, "שילם" טפחות כ-1% נוסף במרווח האפקטיבי לעומת לאומי. בפועל, המרווח האפקטיבי באג"ח של מזרחי טפחות גבוה יותר בכ-1%. האג"ח שהנפיק מזרחי טפחות אינן כוללות אופציית CALL לפדיון מוקדם של הקרן לאחר חמש שנים מיום ההנפקה - מה שמייקר את עלות ההון הרגולטורי של הבנק.

לפי תקנות באזל 3, בחמש השנים האחרונות לחיי אג"ח CoCo יופחת שיעור הקרן שיוכר לצורכי הון רגולטורי ב-20% מדי שנה. תקנה זו משמעותית במיוחד עבור אג"ח CoCo של מזרחי טפחות שהונפקו לשבע שנים, מכיוון שלאחר שנתיים יהיה צורך בהנפקות נוספות או בהקטנת נכסי הסיכון.

הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, התערבה בהנפקת מזרחי טפחות וביקשה מהמוסדיים שרכשו אותן הסברים לגבי הבדיקות שביצעו לקראת הרכישה.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם