מחלץ את איגודן מהבוצה

לאומי אישר אשראי של 600 מיליון שקל לפרויקטי טיהור שפכים במרכז

במימון הפרויקט ישתתפו גם חברות הביטוח מגדל והראל ■ יו"ר איגודן: ״המימון יסייע לביצוע פרויקט שיוביל להפסקת הזרמת הבוצה לים ולשדרוג קווי ההולכה בגוש דן״ ■ ההשקעה של איגודן בפרויקטים: 2.5 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

איגודן תשתיות, הגוף הסטטוטורי האחראי על טיהור השפכים בגוש דן, קיבל מקונסורציום מממנים בראשות בנק לאומי אשראי של 600 מיליון שקל לצורך השלמת פרויקט רחב היקף בגוש דן. הפרויקט כולל חידוש קווי הולכה לביוב והרחבה ושדרוג של מכון טיהור השפכים (שפד"ן) באזור ראשון לציון.

זוהי אחת מעסקות המימון הגדולות שהיו בשנים האחרונות בתחום טיהור שפכים. את העסקה הובילה החטיבה עסקית־מסחרית של לאומי, הנמצאת תחת ניהולו של קובי הבר.

מתקני ביובשל איגודן בפרויקט פרויקט המעכלים האנאירוביים
פרויקט המעכלים האנאירוביים של איגודן

בעסקה לקחו חלק חברות הביטוח מגדל והראל. "לאומי רואה בגופים המוסדיים שותפים טבעים בעסקות מימון גדולות ומורכבות שגיבושן נערך בהתאם לצורכי הלקוח", אמר הבר. בעבר קיבלה איגודן מימון מבנק הפועלים ומבנק דקסיה.

מימון מתאים לפרופיל הסיכון של לאומי

מימון מסוג זה מתאים לפרופיל הסיכון של לאומי, שממעט בשנים האחרונות לממן עסקות אמצעי שליטה שהן מסוכנות יותר עקב מגבלות ההון שחלות על הבנק. לפיכך, במרבית המקרים לאומי מעניק אשראי עסקי לחברות תזרימיות או לפרויקטים בתחומי התחבורה, התשתיות וכדומה, הנהנים מתזרים הכנסות קבוע לאורך תקופה ארוכה ובסיכון נמוך יחסית.

איגודן מוציא לפועל בשנים האחרונות שלב נוסף בפרויקט שדרוג תשתיות הביוב ומתקני הטיהור בגוש דן. הפרויקט כולל חידוש הצנרת בין הערים למכון טיהור השפכים (שפד"ן), כך שיכולת קליטת השפכים מהתושבים תגדל - מ-1.6 מיליון תושבים כיום ל-2.5 מיליון תושבים.

קובי הבר
קובי הברצילום: עופר וקנין

כמו כן, הפרויקט כולל חידוש והרחבה של השפד"ן והקמה של מתקן לטיפול בבוצת הביוב שימנע את הזרמתה לים. המתקן אמור להפוך את הבוצה לדשן חקלאי, כך שבתוך שנה כ–50% מצורכי הדשן בנגב יסופקו באמצעות השפד"ן ויחליפו את הדשנים הכימיים המיובאים.

יו"ר איגודן, ארנון גלעדי, אמר: ״המימון נועד לסייע לפרויקט לאומי מורכב ממדרגה ראשונה - השלמת העבודות של המעכלים האנאירובים לטיפול בבוצת השפד״ן. המהלך יוביל להפסקה של הזרמת הבוצה לים ולשדרוג מערכת קווי ההולכה בגוש דן״.

ההשקעה הכוללת בפרויקטים שמבצע איגודן מסתכמת בכ-2.5 מיליארד שקל. הפרויקטים יבוצעו באמצעות אשראי חיצוני של כ-1.4 מיליארד שקל, והיתרה באמצעות הון עצמי של איגודן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker