רעידת אדמה בענף הביטוח: בעל שליטה או מקורבו בחברה לא יוכלו לשמש כמנכ"ל - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רעידת אדמה בענף הביטוח: בעל שליטה או מקורבו בחברה לא יוכלו לשמש כמנכ"ל

טיוטת תקנות חדשות של האוצר מציעה כי בעל שליטה או מקורבו לא ימונה לתפקדים בכירים בגוף מוסדי ■ על פי תקנות אלה, לא יוכל עופר אליהו לשמש כמנכ"ל מגדל ביטוח

9תגובות

קרוב של בעל שליטה בגוף מוסדי או קרוב של דירקטור בגוף מוסדי לא יוכל להתמנות או לכהן בתפקיד מרכזי בגוף המוסדי - הוא כן יוכל להתמנות לתפקיד דירקטור או יו"ר הדירקטוריון. זו השורה התחתונה שעולה מטיוטת תקנות חדשות של אגף שוק ההון במשרד האוצר שהופצה לפני שעה קלה.

הראשון להיפגע מכך הוא מנכ"ל מגדל עופר אליהו. עופר אליהו הוא בנו של בעל השליטה בחברה שלמה אליהו. התקנות של האוצר מעלות את רמת הממשל התאגידי בחבורת ביטוח לרמה הדומה של הבנקים. גם בבנקים בעל השליטה בבנק לא יכול להתמנות לנושא משרה אלה רק לתפקיד דירקטור.

בשיחה עם גורם בכיר באוצר הוא מסביר כי ״הובלנו מספר צעדים לחיזוק הממשל התאגידי ויש בעיה בהבט של ממשל תאגידי בחברות הביטוח. הכוונה היא להיות ברמת הממשל התאגידי של הבנקים שבה בעל שליטה בבנק לא יכול להתמנות לתפקיד בבנק אלה לדירקטור״.

אותו גורם הוסיף כי ״תפקיד הדירקטוריון הוא לפקח על ההנהלת החברה. אם בעל השליטה הוא גם נושא המשרה, כמו למשל מנכ"ל הדירקטוריון, יתקשה לפקח עליו״. באוצר הקצו 30 יום לקבלת הערות על הטיוטא והיא אמורה להיכנס לתוקף תוך שלוש שנים.

עופר אליהו
עופר וקנין

הטיוטה של האוצר מראה כי המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, אינה שלמה עם הממשל התאגידי בחברות הביטוח. סלינגר מצאה את עצמה נאבקת מול דירקטוריון מגדל על מינויו של המפקח על הביטוח עודד שריג לתפקיד בכיר במגדל. למרות התנגדותה החליט אליהו למנות את שריג למנכ"ל מגדל אחזקות חברת האם של מגדל ביטוח. מגדל אחזקות אינה מפוקחת על ידי הפיקוח על הביטוח.

עוד נקודה מעניינית בתקנות היא ההתמודדות של הפיקוח על הביטוח עם חברות האחזזקה ששולטות בחברות הביטוח ואינן תחת פיקוחו של האוצר. בתקנות של האוצר הם קבעו כי :״ לא ימלא אדם תפקיד מתפקידיו של בעל תפקיד מרכזי בגוף מוסדי, אלא אם כן מונה לתפקיד כדין, ולא יפגע אדם בשיקול הדעת העצמאי של בעל תפקיד מרכזי. על המפר הוראות אלה יחולו החובות והאחריות שחלות על בעל תפקיד מרכזי לפי הוראות הדין״.

הכוונה בתקנה זו היא כי במידה ויש מנכ"ל בחברת האחזקות והוא זה אשר מקבל את ההחלטות בחברה הבת, מצב שמייתר את מנכ"ל החברה הבת אזי מדובר במצב לא תקין. כך מקווים באוצר ליצור מצב בו מנכ"ל חברת האחזקות לא יוכל לפקח על מנכ"ל החברה הבת.

שלמה אליהו
עופר וקנין

עוד קובעות התקנות כי לתפקיד בכיר בגוף מוסדי לא יוכל להתמנות מי שהורשע בבית המשפט בגין עבירות של ניירות ערך, שוחד, או עברות שבית המשפט קבע כי להוא פסול מלשמש כבעל תפקיד מרכזי בחברה ציבורית. אלה אם עברו שבע שנים ממתן פסק הדין.

התקנות מגדירות תפקיד מרכזי כנושא משרה - כלומר מנכ"ל, סמנכ"ל, מנהל חטיבה וכדומה, או כל תפקיד אחר שהממונה על שוק ההון הגדיר ככזה שהוא בעל השפעה משמעוית על פרופי הסיכון של הגוף המוסדי או של כספי החוסכים.

בתקנות האוצר מסבירים מדוע מדובר בתקנה חשובה: ״עשור האחרון חלו שינויים מבניים מהותיים בשוק ההון, לצד רפורמות בתחומי הביטוח והחיסכון הפנסיוני, שהובילו לגידול חד בהיקף נכסי הציבור המנוהלים על ידי גופים פיננסיים שתחת פיקוח אגף שוק ההון ולכניסתם לתחומי פעילות חדשים״. 

״בד בבד עם התפתחויות אלו, ובמטרה להבטיח את ניהולם התקין של הגופים המוסדיים ושל כספי לקוחותיהם, נקבעו בהוראות הרגולציה הסדרים לגבי מסגרת ממשל תאגידי בגופים מוסדיים, לרבות הסדרים לגבי אורגנים, נושאי משרה ובעלי תפקידים אחרים בהם, במטרה לחזק ולייעל את מנגנוני הבקרה, ההשגחה והפיקוח הפנימיים. במסגרת זו הוחלו על גופים מוסדיים הוראות מחוק החברות, הנוגעות לחברות ציבוריות, לדירקטוריון ולוועדותיו, לרואה חשבון מבקר ולמבקר הפנימי. בנוסף, נקבעו בעלי תפקיד בקרה ופיקוח וועדות, אשר גופים  מוסדיים חייבים למנות, וכן נקבעו הסדרים להבטחת עצמאותם ואי תלותם של דירקטוריון וועדותיו ושל בעלי תפקידים כאמור. כמו כן, נקבעו בעלי תפקידים אשר מינויים מחייב אישור הממונה על שוק ההון״.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם