"במקום אנג'לים וקרנות הון סיכון" - המיזם החדש שאמור לעצור את בריחת ההיי-טק מישראל - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"במקום אנג'לים וקרנות הון סיכון" - המיזם החדש שאמור לעצור את בריחת ההיי-טק מישראל

פועלים אי.בי.אי תיכנס כמשקיעה ב-"Headstart" לפי שווי של כ-30 מיליון שקל ■ ההשקעה נעשית על רקע אישורו של החוק לקידום השקעות בחברות היי-טק, שקודם על ידי רשות ני"ע ושנועד לאפשר לחברות הזנק צעירות לגייס מימון בישראל

11תגובות

חברת ההנפקות הגדולה בישראל, פועלים אי.בי.אי, מסמנת את "הדור הבא" של שוק החיתום ומבצעת עסקה אסטרטגית בתחום מימון ההמונים בישראל, שעשויה להעיד על הכיוון שאליו צועד הענף. פועלים אי.בי.אי, שבשליטת בית ההשקעות אי.בי.אי (40.5%) ובנק הפועלים (18.9%), החליטה להיכנס כשותפה בחברת מימון ההמונים Headstart, לפי שווי חברה של כ-28 מיליון שקל.

בשלב ראשון, פועלים תשקיע כ-4 מיליון שקל תמורת 14% מהון מניותיה של Headstart. בנוסף, לפועלים ניתנה אופציה ראשונה, התקפה לשנה, להכפיל את השקעתה לפי שווי חברה זהה ולהגיע לאחזקה של 28%; וכן אופציה שנייה, התקפה ל-4 שנים, שתאפשר לפועלים להגיע לשליטה משותפת עם בעלי המניות הקיימים ולהחזיק בכ-49% ממניות החברה (מחיר המימוש של האופציה השנייה לא פורסם). לאחר העסקה, פועלים תמנה דירקטור אחד מטעמה ב- Headstart.

Headstart, שהוקמה על ידי יוסי מאירי, מעיין מלצר ויונתן גל, היא פלטפורמה אינטרנטית, המאפשרת ליזמים מתחומים שונים להשיג מימון לפרויקטים בתחום האומנות, מוסיקה, קולנוע, עיצוב וכו'. הפלטפורמה מאפשרת ליזם להעלות "קמפיין" לאתר האינטרנטי, הכולל יעד כספי לגיוס ומסגרת זמן. קהל התומכים מעניק ליזם את המימון תמורת קבלת המוצר הסופי. פעילות הפלטפורמה דומה לזו של המתחרה הישראלית "מימונה" או "קיקסטארטר" האמריקאית.

לפי נתונים שסיפקה Headstart, מאז הקמתה ב-2011, כ-900 פרויקטים השלימו גיוסים בסכום כולל של 37 מיליון שקל, בתמיכתם של כ-270 אלף איש. ב-2015, גויסו מכ-112 אלף תומכים כ-19 מיליון שקל ל-425 פרויקטים, גידול של כמעט 70% ביחס לשנת 2014. 35% מהפרויקטים ב-2015 היו מתחומי הכתיבה והספרות, 25% מתחומי המוזיקה, 17% בקהילה, 9% בקולנוע/תאטרון ו-8% ביזמות.

מעיין מלצר (מימין) ויוסי מאירי, מנהלי Headstart
אבישג שאר-ישוב

בין הפרויקטים הבולטים שהיו לאורך השנה הזכירו ב- Headstart את "שוקולד 'חלב' טבעוני, פנדה" (206 אלף שקל), "מחאת הפלפלים" (241 אלף שקל), "מחזקים את משפחת דוואבשה" (365 אלף שקל), "אופניים בלי שרשרת" (315 אלף שקל) "שבוס - שירות הסעות בירושלים בשבת" (111 אלף שקל). הכנסותיה של Headstart מבוססות על עמלות – 6% נטו (9%, בניכוי עמלות סליקה של 3% לחברות האשראי) - הנגזרות מהיקפי הגיוס. עמלות אלו מגלמות הכנסות של 2-3 מיליון שקל בשנה, לאחר התשלום לחברות האשראי.

"במקום אנג'לים וקרנות הון סיכון"

ואולם, ההשקעה של פועלים אי.בי.אי לא נועדה לפתח את הפעילות המסורתית של Headstart, אלא להקמת פעילות חדשה שתישא את השם FUNDIT. הפעילות אמורה לאפשר לחברות קטנות – בעיקר מתחומי ההיי-טק - לגייס לראשונה בישראל מימון המונים בתמורה להנפקת מניות  או אג"ח. הקמת הפעילות נעשית בעקבות השלמת חקיקתו של "החוק לקידום השקעות בחברות הפועלות בתחומי הטכנולוגיה העילית (היי-טק)", שקודם על ידי רשות ני"ע, ושאושר בדצמבר 2015 בכנסת.

החוק החדש נועד, בעיקר, לאפשר לחברות היי-טק צעירות וקטנות לגייס מימון ציבורי בישראל, שלא באמצעות קרנות הון סיכון או משקיעים פרטיים ("אנג'לים"). למעשה, מדובר באפיק מימון חוץ בורסאי חדש, הפטור מפרסום תשקיף, ושאמור להוות חלופה לגיוס הון בבורסה. זאת, כשלב ראשון בדרך להנפקה עתידית. התקנות הסופיות של החוק טרם פורסמו, ואלה ייקבעו על ידי רשות ני"ע ויועברו לאישור ועדת הכספים.

כבר היום פועלת בישראל פלטפורמת השקעות דומה לחברות הזנק הנקראת OurCrowd. הפלטפורמה, שהוקמה על ידי ג'ון מדווד, מחלוצי תעשיית ההון סיכון בישראל, מאפשרת למשקיעים פרטיים מכל העולם להצטרף להשקעות בסטארט-אפים. מאז השקתה ב-2013, הושקעו באמצעות  הפלטפורמה כ-200 מיליון דולר – כ-80% מהסכום בישראל, והיתרה בחו"ל. בשונה מ-OurCrowd, שהיא זו שמחליטה עבור המשקיע האם לבצע את ההשקעה, החוק החדש יאפשר למשקיעים פרטיים לבחור עצמאית האם להשתתף בהשקעה.

עם אישור החוק החדש בכנסת בחודש שעבר, יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, הסביר כי "הצעת החוק נולדה על רקע העובדה שחברות טכנולוגיה רבות בוחרות לעשות 'אקזיט', בדרך של מיזוג או מכירה כשהן עוזבות ביחד עם הקניין הרוחני שלהן, מעבירות את פעילותן העסקית לחו"ל ומדינת ישראל מפסידה את תרומתן האפשרית לתעסוקה ולצמיחה. החוק מיועד ליצור תנאים אטרקטיביים שיספיקו כדי להשאיר את החברות הללו בישראל ולהנפיק בבורסה המקומית".

לפי החוק, חברות הזנק צעירות יוכלו לגייס עד כ-3 מיליון שקל לפי "מדרגות" גיוס: עד מיליון שקל ללא מגבלות; עד 2 מיליון שקל אם יהיה משקיע מוביל (גוף מוסדי או משקיע פרטי) שיהיה אחראי על 10% מהגיוס; או 3 מיליון שקל באישורו של המדען הראשי. ניירות הערך שיונפקו לא יהיו סחירים, עד למועד ההנפקה הציבורית בבורסה או עד ל"אקזיט". היקף ההשקעה יוגבל עד לכ-10 אלף שקל לחברה אחת, ול-20 אלף שקל לכלל הפלטפורמה. בנוסף, למשקיע מהציבור נקבעה "זכות הצטרפות", שתאפשר לו ליהנות מ"אקזיט" או מהכנסת משקיע לפי שווי גבוה.

כללי דיווח מקלים לחברות

פעילות המימון החדשה, שמבוססת על מודל דומה שמקודם בימים אלה בארה"ב, תפוקח על ידי רשות ני"ע. אלא שבניגוד לבורסה, הרשות לא תתמקד בפיקוח על החברות עצמן, אלא בפיקוח על הפלטפורמות, שינוהלו על ידי "רכז ההצעה" (חברת Headstart למשל).

במסגרת התקנות, החברות יידרשו לכללי דיווח מקלים, וזאת, "לנוכח מאפייניהם הייחודים, כגון, חוסר בשלות עסקית, מספר עובדים והיקף משאבים מצומצם, חלון הזדמנויות קצר לגיוס והיקפי גיוס קטנים", כפי שהסבירו ברשות. כך ייקבע, כי החברות המגייסות יהיו חייבות בדיווחים של חברות פרטיות, כלומר פרסום דו"חות שנתיים בלבד. הדו"חות לא יחויבו להיכתב לפי כללי החשבונאות בבורסה (IFRS), אלא יוכלו להיכתב בהתאם לכללי הדיווח האמריקאים או באנגלית. בנוסף, החברות יחויבו לפרסם את תכניתן העסקית, פירוט של ייעוד התמורה בגיוס, נושאי המשרה ודירקטורים בחברה. הדיווחים ייעשו בפלטפורמה שיקים "רכז ההצעה".

ומה העניין שמצאה פועלים אי.בי.אי בתחום החדש? גורם המקורב לעסקה הסביר כי "במקום מקלטי מס, חברות מחפשות היום מקלטי רגולציה. יזמים רוצים להשיג מימון בלי להיות חברה ציבורית, כך שזירות שפחות מפוקחות ועם פחות שקיפות הופכות למעניינות. המיזם החדש עשוי להתאים בעיקר לחברות קטנות שמעוניינות לגייס מהציבור סכומים קטנים לפעילות ספציפית, למשל - רכישת קרקע או פעילות של מדפסות תלת ממד. המיזם מאפשר לחברות להשיג פתרון זמני עד שהן יהיו מתאימות להנפקות ציבוריות רגילות בבורסה".

יוסי מאירי, מנכ"ל Headstart, הסביר ש"כבר יותר מארבע שנים שאנו מתמחים במימון המונים לפרויקטים שונים, בין אם הם פרויקטים עסקיים, מטרות חברתיות או פעילויות לקידום היצירה והאומנות המקומית. עכשיו אנחנו נכנסים לעולם חדש. בקרוב, יזמים בכל תחום וחברות היי טק יוכלו לפנות לציבור הרחב, ולא רק לקרנות הון סיכון ואנג'לים, ולבקש מהם להשקיע במיזם החדש שלהם.

"בפני המשקיעים הקטנים תפתח הזדמנויות השקעה, שלא היו להם בעבר, ההשקעות ישירות, בחברות בעלות פוטנציאל גדול. הרחבת הפעילות להשקעות בחברות ופרויקטים, היא מבחינתנו המשך ישיר לפעילות שהשקנו בשנה האחרונה של תמיכה בעסקים הקטנים. החיבור של Headstart המתמחה במימון המונים ובגישה לקהל, ושל פועלים אי.בי.אי המתמחה בעולם הפיננסים ובהשקעות, יוביל לפלטפורמה אמינה, בטוחה ומקצועית,  למשקיעים וליזמים כאחד".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם