ערן אזרן

הירידות החדות במניות של חברות האנרגיה, בעקבות השפל במחיר הנפט והמשבר שפוקד את הענף, צפויות לחלחל לדו"חותיה של קבוצת דלק ולהביא למחיקות של עשרות מיליוני שקלים בדו"חות הקרובים. קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה (60.5%) הפסידה בתוך כשלושה חודשים כ–150 מיליון שקל על הנייר בגין ההשקעה במפעילת הקידוחים איתקה אנרג'י (Ithaca Energy).

בתחילת אוקטובר 2015 רכשה קבוצת דלק כ–20% מאיתקה בתמורה ל–260 מיליון שקל (66 מיליון דולר), והפכה לבעלת המניות הגדולה בה. מאז העסקה, מניית איתקא — הנסחרת בבורסות טורונטו ולונדון — צנחה בכ–60% למחיר של 0.35 דולר קנדי. מחיר המניה מגלם לאיתקה שווי חברה של כ–140 מיליון דולר, בהשוואה לכ–220 מיליון דולר במועד ההשקעה של דלק בה.

יצחק תשובהצילום: גדעון לוין

איתקה היא מפעילה בינלאומית של קידוחי גז ונפט, הפועלת באזור הים הצפוני. ברבעון הרביעי של 2015 צללה מניית איתקא בכ–35% לעומת מחירה ערב העסקה. הנפילה מגלמת לדלק הפסד של 90 מיליון שקל על הנייר, שבגינו תבצע הפרשות בדו"חות הכספיים לרבעון הרביעי של 2015. למרות הצניחה במניה, ייתכן שבקבוצת דלק — שמיוצגת בדירקטוריון איתקה בידי שני דירקטורים — ירצו לנצל את הירידות ולהרחיב את ההשקעה.

עוד קודם לאיתקה, קבוצת דלק ביצעה השקעות בשורה של חברות אנרגיה בעולם, במטרה לנצל את השפל במחירי מניותיהן. בין היתר, דלק ביצעה השקעות של מאות מיליוני שקלים במניות נובל אנרג'י, השותפה עמה במאגרי הגז תמר, לווייתן ואפרודיטה; וכן, בחברת האנרגיה האוסטרלית וודסייד, שבעבר בחנה השקעה במאגר לווייתן.

הירידות החדות במניות וודסייד ונובל ברבעון השלישי של 2015 הסבו לקבוצת דלק הפסד של 336 מיליון שקל. בקיזוז העליות שנרשמו ברבעונים שלפני, ההפסד הסתכם ב–291 מיליון שקל. נכון לסוף הרבעון השלישי של 2015, שווי תיק ניירות הערך של דלק — שחלק הארי בו הוא מניות וודסייד ונובל — היה 879 מיליון שקל, לעומת כ–1.1–1.2 מיליארד שקל בסוף הרבעון השני של 2015. בשונה מהרבעון השלישי, ברבעון הרביעי של 2015 מניות נובל וודסייד שמרו על יציבות, ואפילו עלו קלות, כך שדלק אינה צפויה לבצע הפרשות עליהן בדו"חות הקרובים.

ואולם, בשקלול ירידות של 10% במניות נובל אנרג'י ווודסייד מתחילת 2016, ההפסדים ברבעונים הקודמים, וההפסד באיתקה - קבוצת דלק רשמה הפסד מצטבר "על הנייר" של כחצי מיליארד שקל מהשקעה בחברות אנרגיה בינלאומיות

הנכד והחתן קנו מניות של קבוצת דלק

קידוח נפטצילום: רויטרס

בדומה לשאר חברות האנרגיה בעולם, גם מניית קבוצת דלק צנחה בחודשים האחרונים בעשרות אחוזים. מתחילת 2016 נחתכה המניה בכ–30%, ושווי הקבוצה צנח לכ–7.2 מיליארד שקל — שפל של יותר משלוש וחצי שנים. הירידה במניה נבעה כנראה מהצניחה במחירי הנפט, שהגיע בשבוע שעבר לשפל של יותר מ–13 שנים, 27 דולר לחבית. הנפילה בנפט גררה עמה מטה גם את מחירי הגז הטבעי, והביאה לפדיונות ערים בקרנות המתמחות בהשקעה בתחום האנרגיה.

במטרה לנצל את הצניחה במחיר המניה, קבוצת דלק והחברה הבת דלק השקעות פיננסיות (שותפות מוגבלת) ביצעו מתחילת 2016 רכישה עצמית של מניות (BuyBack) בסכום מצטבר של 35 מיליון שקל. בשבוע האחרון לבדו רכשה הקבוצה מניות בשווי של 14 מיליון שקל. רכישת המניות, שנהפכו ל"רדומות", בוצעה מחירים שבין 603 שקל למניה בסוף השבוע החולף עד ל–780 שקל בתחילת ינואר. העסקות נעשו כחלק מתוכנית רכישה עצמית בהיקף של 70 מיליון שקל, עליה הכריזה קבוצת דלק במאי 2015. במסגרת התוכנית כבר רכשה דלק בספטמבר 2015 מניות בשווי של 30 מיליון שקל, כך שעד כה בוצעו רכישות בשיעור של 40% מהיקף התוכנית.

בנוסף לקבוצת דלק מי שבחרו לנצל את הירידות במניה היו בעלי עניין הקשורים לבעל השליטה. שיר אלרואי, נכדו בן ה-26 של תשובה שמכהן בתפקידים שונים בקבוצה, רכש בשבוע שעבר מניות של קבוצת דלק בשווי של 50 אלף שקל. בעל עניין נוסף שביצע עסקה משמעותית היה רמי נאור, חתנו של תשובה, שרכש במסחר מניות בשווי של 100 אלף שקל.

בקבוצת דלק סירבו להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker