פרשנות

אם מסתכלים על מחיר הנפט, לבורסה יש עוד הרבה לאן לרדת

למשקיעים ולחוסכים ברחבי העולם השאלה החשובה ביותר היא מה יקרה הלאה, והאם ניתן ללמוד ממחיר הנפט על הצפוי בבורסות ובצמיחה העולמית

דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

הנפט הגולמי קורס, ועמו צונחים מדדי הבורסות בעולם. התקוות לכך שההוזלה במחיר האנרגיה שיצרה הכנסה פנויה לצרכנים ועלויות נמוכות לעסקים וממשלות, תדרבן את הכלכלה העולמית לצמוח מהר יותר - נכזבו ברובן.

מחיר הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק, סוג איכותי של נפט אמריקאי שמשמש אמת מידה לשוק (לצד הברנט, נפט מהים הצפוני שהוא הנסחר ביותר בבורסות הנפט בעולם), צנח אתמול ב-3% (נכון לשעות אחר הצהריים) למחיר של 27.5 דולר לחבית, הנמוך ביותר מאז ספטמבר 2003, לאחר שהפלישה האמריקאית לעיראק הסתיימה בניצחון מהיר והדחת ממשלתו של סדאם חוסיין.

צילום: אי פי

נפילת מחיר הנפט מצלצלת עתה כפעמוני אזהרה בכלכלה העולמית, הסובלת מהאטה, ירידה בביקושים ועמם דעיכה ברמות המחירים, ולא רק של מחירי האנרגיה. עבור כלכלות מסוימות, הנפט הצונח מבשר על מחלה קשה. כלכלות מייצאות נפט וסחורות ברחבי העולם סובלות ממנה - רוסיה במיתון, והרובל שלה נושק לשפל היסטורי. ברזיל, שמלכתחילה לא נשענה על יסודות איתנים, מקרטעת. אפילו מדינות המפרץ הפרסי, העשירות והמרופדות בעודפים, שוקלות לקצץ סובסידיות ותקציבים.

לא נשכח את אוסטרליה, נס הצמיחה, וקנדה העשירה, שגם הן ניגפות בפני הנסיגה. ארה"ב, שחייבת חלק לא מבוטל מההתאוששות הכלכלית והתעסוקתית שלה למגזר הנפט (בעיקר תחום פצלי השמן החדש יחסית), עשויה לגלות שיעדי הצמיחה הבריאים להם שאפה חומקים מידיה.

על הגורמים לנפילת הנפט - ייצור עודף בזכות טכנולוגיות חדשות ושדות נפט חדשים שנפתחו בזכותן, והביקוש הנחלש מצד הכלכלות המתעוררות, בראשן סין - נאמר רבות.

הנפט ושוק המניות
תרשים של מדד שוק המניות האמריקאי S&P 500  מול מחיר הנפט הגולמי בדולר לחבית, מאז 1984 ועד היום. 
הקשר הצמוד בין המדדים הללו נשבר בשנתיים האחרונות – הנפט קורס והמדד ממשיך להיות יציב או עולה קצת

עתה, למשקיעים ולחוסכים ברחבי העולם השאלה החשובה ביותר היא מה יקרה הלאה, והאם ניתן ללמוד ממחיר הנפט על הצפוי בבורסות ובצמיחה העולמית. משני התרשימים המצורפים אפשר לנסות ללמוד על הקשר בין מחיר הנפט והצמיחה העולמית, ובינו לבין רמתו של S&P 500, המדד הראשי של שוק המניות האמריקאי.

הנפט והכלכלה העולמית
תרשים של הצמיחה בכלכלה הגלובלית לעומת מחיר הנפט הגולמי בדולר לחבית, מאז 1996 ועד היום. ניתן לראות כיצד הצמיחה נופלת ביחד עם מחיר הנפט במשברים קודמים, אולם בשנה האחרונה הירידה צנועה יותר ממחיר הנפט שקרס

במקרים רבים הכלכלה והבורסה מקדימות את הנפט, אך במצב הנוכחי ניתן לראות שקיים עדיין פער גדול בין הצניחה החדה בנפט לבין מצב הצמיחה והבורסה - כאילו הכלכלה הריאלית והבורסה לא הספיקו להדביק את התנודה בנפט. האם ייתכן ששתיהן "יחליקו" את התנודה וישמרו על חוסן, לנוכח מכלול הגורמים המעיב על הנפט ובאופן הדוק גם עליהן? למקבלי ההחלטות בבנקים המרכזיים יהיה מאוד קשה לפעול לאור הנחה נחרצת שכזו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker