דבר המבטח:

"מה חשבו בעלי מגה? שהם יסתתרו במרתפים, יטפטפו ידיעות על תספורת לספקים ואלה ימשיכו לספק?"

דוד מילגרום, מנכ"ל חברת בסס"ח שביטחה את ספקי מגה: "אמרתי ליו"ר מגה אביגדור קפלן ולמנכ"ל רביב ברוקמאייר - אתם כמו להטטונים שמנסים לשמור בו זמנית על ארבעה כדורים באוויר"

יורם גביזון
יורם גביזון

"קראתי את הבקשה להקפאת הליכים של חברת מגה. זהו כתב האשמה כלפי ספקי הרשת, זה לא רציני ולא מקובל" — כך אומר דוד מילגרום, מנכ"ל חברת בסס"ח (ביטוח סחר חוץ) שבבעלות חברת הראל וחברת Euler Hermes. "מה חשבו בעלי מגה? שהם יסתתרו במרתפים, יטפטפו משם ידיעות על מכירת הרשת ועל תספורות שיעשו לספקים ואלה ימשיכו לספק? הספקים באו אלינו ואמרנו להם 'אתם צודקים, אל תיקחו סיכוני אשראי'".

"במקום לחגוג — הם נכנסו לאמוק"

מה אומר דוד מילגרום על רשת מגה הקורסת

"למגה יש פוטנציאל להגיע למחזור של 3.5 מיליארד שקל. כרשת מקרטעת וללא סחורה על המדפים, מגה מכרה ב-50 מיליון שקל לשבוע"

"במקום לחגוג את מכירת You , הם נכנסו לאמוק של מכירת הרשת שנכשלה, ושלחו מסרים מטרידים לספקים"

"אסור לעשות את הטעות של קנייה מינימלית של סחורה. צריך להציף את הרשת בסחורה"

"אם היו אומרים לי שבתוך שישה חודשים הם ימכרו את You ויקטינו את המטה ב-50% - הייתי מטיל בכך ספק רב"

"צריך להפחית, באישור בית משפט, את דמי השכירות לפני שמוכרים את רבוע נדל"ן"

בסס"ח, שביטחה את ספקי הרשת בסכום של 100–120 מיליון שקל, ליוותה את הידרדרותה האטית של הרשת בששת החודשים האחרונים. בשבועות הקרובים עומדת בסס"ח להזרים לספקים סכום המוערך על ידי מילגרום בעשרות מיליוני שקלים בגין הקפאת ההליכים של מגה. חלק ניכר מהנזק ייספגו מבטחי משנה ובכל זאת, רווחיה של בסס"ח ייפגעו ב–2016. מילגרום סבור שהמחיר כדאי. "אחת ולתמיד הוכחנו שביטוח אשראי הוא האמצעי היעיל ביותר להגן על ספקים במקרים שכאלה. מעכשיו כל סמנכ"ל כספים יידע שניהול סיכונים מחייב שימוש במכשיר זה", הוא מוסיף.

כמי שליווה את מגה בשנים האחרונות עד לאולמו של שופט בית המשפט המחוזי, אילן שילה, מילגרום מעריך שהוא מסוגל לשים את האצבע על הסיבה המרכזית לנפילתה השנייה של מגה. "כיום אתה חייב לעבוד בשקיפות מלאה ולתקשר באופן בלתי פוסק עם הספקים, משום שאם אתה לא עושה את זה תאבד אותם" הוא מבהיר. "אמרתי לאביגדור קפלן, יו"ר מגה, ולרביב ברוקמאייר, מנכ"ל החברה, 'אתם כמו להטוטנים שמנסים לשמור בו זמנית על ארבעה כדורים באוויר, אבל אם אחד מהם נופל המופע מסתיים. ארבעת הכדורים הם הספקים, הלקוחות, העלויות והמימון. בשלב כלשהו הם שכחו את הספקים ובמקום לתקשר אתם נכנסו לפאניקה ועשו מאמץ למכור את הרשת תוך שהם שולחים לספקים מסרים מדאיגים. ברגע של חוסר תשומת לב הכדור נפל והמופע נגמר".

מה לדעתך ניתן היה לעשות 
אחרת?

"חייבים להודות שאביגדור קפלן הוביל מהלכים אמיצים וחשובים. לא האמנתי שמגה תמכור את רשת You בתוך שישה חודשים בלבד מאישור תוכנית ההבראה ובמחירים טובים ותפחית 50% מעלויות המטה, ואני לא הייתי היחיד. גם הספקים הטילו ספק ביכולתה של מגה לעשות זאת. אבל אז, אחרי ההצלחה הזאת, הם עשות את הטעות. הם היו צריכים לעצור רגע לאחר מכירת You, לעשות מסיבה, להזמין את הבנקים והספקים, לייחצ"ן קצת את ההישג, ולומר לכולם שאחרי שהוסרה אבן הריחיים שהעיקה על מגה היא מסוגלת בגיבוי של כולם — בעלים, בנקים בסס"ח — להגיע למחזור של 3.5 מיליארד שקל בשנה ולרווח תפעולי של 3% מהמחזור. לא היה צורך אפילו בהזרמות נוספות מצד הבעלים מעבר למה שסוכם. אני מעריך שהספקים היו מחדשים את האספקה ומגבירים את המכירות, כי כולם העריכו את המהלך שעשתה הרשת. אבל במקום זאת בעליה של מגה נכנסו לאמוק של מכירת הרשת שנכשלה. הייתי נותן לחברה ציון 100 על ביצוע תוכנית ההבראה אבל ציון נמוך מאוד על ניהול התקשורת. האמון של הספקים הוא חלק מהמשחק".

מה הנאמנים צריכים לעשות כדי להוציא את המקסימום מהמצב הנוכחי של מגה?

"אילן שילה, שופט בית המשפט המחוזי, הגדיר את זה יפה — 'שיקום ומכירה'. אני מקווה שהם לא יעשו את הטעות ולא יאמרו לעצמם 'נקנה במשורה כדי שיהיה קצת חלב וקצת גבינה על המדפים'. צריך לוודא שהספקים יציפו את הרשת בסחורה — הרי עכשיו הם מוכרים ומקבלים את התמורה במזומן. צריך לזכור שמגה בעיר מכרה בשבועות האחרונים, כאשר קרטעה וללא סחורה על המדפים, ב-50 מיליון שקל לשבוע, וזאת תחת המותג מגה. בתמורה למכירה במזומן צריך לדרוש מהספקים שישתתפו במבצעי מכירות כדי להאיץ את המכירות, לפרסם ללקוחות שהחנויות מלאות בסחורה והמחירים נוחים ולקרוא לסולידריות למניעת סגירת הרשת.

"במקביל צריך לסגור סניפים מפסידים שברור שכל רוכש ייאלץ לסגור אותם. לאחר הכניסה להקפאת הליכים, הסכם העבודה הקיבוצי מתבטל וצריך להגיע עם העובדים להבנות על תנאי העסקה שיהיו הוגנים וישקפו את הממוצע המקובל בענף. נושא קריטי אחר הוא טיפול בשכר הדירה באישור בית המשפט. אין שום סיבה שמגה תשלם הרבה מעבר למחירי השוק לרבוע נדל"ן, שהיא חברה אחות. בנושא הזה חשוב לטפל לפני שמוכרים את רבוע נדל"ן. "אם יעשו את כל זה, אז הרוכשים הפוטנציאלים ייראו שגם תחת מותג מגה הרשת יכולה להגיע למכירות של 3.5 מיליארד שקל לשנה ולמבנה עלויות שיאפשר לה רווח תפעולי של 3% מהמחזור. רשת רווחית תוכל להחזיר חלק לא מבוטל מהחוב של מגה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ