המיזוג הגדול בהיי-טק הישראלי יוצא לדרך; איל וולדמן: העסקה תיתן לנו הרבה כוח - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המיזוג הגדול בהיי-טק הישראלי יוצא לדרך; איל וולדמן: העסקה תיתן לנו הרבה כוח

איזיצ'יפ, שנמכרת למלאנוקס ב-811 מיליון דולר, התמודדה בחודשים האחרונים עם טענות ששוויה נמוך מדי ■ רק לאחר שניסתה להשיג הצעות גבוהות יותר ללא הצלחה - בעלי המניות אישרו את העסקה

5תגובות

"היה תהליך ארוך, שלא ציפינו שהוא יהיה כל כך קשה", כך אמר מנכ"ל מלאנוקס איל וולדמן ל-TheMarker לאחר אישור המיזוג עם מלאנוקס, שהוא הגדול שנעשה בהיי-טק הישראלי. בעלי המניות של איזיצ'יפ אישרו אתמול את מכירת החברה למאלנוקס תמורת 811 מיליון דולר. העסקה מתבצעת לפי מחיר מניה של 25.5 דולר - פרמיה של 16% על מחירה ביום בו הודיעו על העסקה. ההצבעה עברה ברוב של 84% לאחר שלושה חודשים וחצי של סאגה מתמשכת, שכללה התנגדויות של בעלי מניות איזיצ'יפ לעסקה.

העסקה כפופה לאישורים רגולטוריים וצפויה להיסגר בחודש הבא. פרוכטר, שמחזיק בכ-2% ממניות איזיצ'יפ, יגרוף כ-16 מיליון דולר מהעסקה, והוא יעזוב את החברה אותה ייסד עם השלמת המיזוג. איזיצ'יפ תימחק מהמסחר בבורסה בתל אביב.

מנכ"ל מלאנוקס איל וולדמן (מימין) ומנכ"ל איזיצ'יפ אלי פרוכטר
תומר אפלבאום תומר אפלבאום

וולדמן מסר כי "רכישה זו תרחיב את תמהיל המוצרים של מלאנוקס, תשפר את יכולותינו ורווחיותנו, תוסיף ותחזק את הקניין הרוחני והידע שבבסיס היכולות שלנו, ותגדיל באופן משמעותי את נוכחותנו בשווקים ואת קשרינו עם לקוחות".

וולדמן לא רצה לצאת בהכרזות כל עוד איזיצ'יפ עדיין מתפקדת כחברה עצמאית, אך אמר כי "שתי החברות מתחילות לעבוד על תוכניות משותפות. המטרה שלנו היא לאחד את העובדים בצורה חלקה ככל שאפשר ולהוריד את אי הוודאות שקיימת אצלם בהקדם".

איזיצ'יפ לא תמשיך לפעול כחטיבה עצמאית, אלא יתבצע איחוד מלא של שתי החברות - כולל צוותי המו"פ והשיווק, והחברה המשותפת צפויה להעסיק כ-2,400 עובדים. "האינטגרציה היא תמיד תהליך קשה, גם לאנשים וגם מבחינה טכנולוגית ומקצועית. אנשים לא מכירים את החברה השנייה - את התרבות והכלים. אנחנו ניקח מאיזיצ'יפ את מה שטוב אצלם, וגם הם ילמדו מאיתנו. נמשיך לתמוך במוצרים של איזיצ'יפ ולהגדיל את קווי המוצרים של שתי החברות, ונשקיע בהגדלת כמות הלקוחות המשותפים", אמר וולדמן.

מלאנוקס היא יצרנית פתרונות קצה חיבוריים לשרתים ומערכות אחסון. עיקר עיסוקה הוא ייצור שבבים בתחום התעשייה שנקרא אינפיניבנד - שבבים שמאפשרים תקשורת מהירה יותר בין שרתים. השבבים של מלאנוקס משפרים את מהירות העברת הנתונים והיכולת לאחסן את המידע. מעבד חדש שפיתחה איזיצ'יפ יקנה למלאנוקס יכולות עיבוד, שיאפשרו לה לספק פתרון מקיף יותר ללקוחות שלה.

"אני חושב שהסינרגיה הכי טובה זה להביא את הטכנולוגיה לתוך מלאנוקס ולעשות אינטגרציה מלאה. להשאיר את איזיצ'יפ כפעילות עצמאית לא היה מפיק את התועלת המקסימלית מהעסקה הזו", אמר וולדמן.

איזיצ'יפ פנתה ל-31 חברות בתחום, ואף אחת לא הביעה עניין לרכוש אותה. איך זה שאתם כן?

"הטכנולוגיה משפיעה על כל רוכשת פוטנציאלית באופן שונה מבחינה אסטרטגית. אם תיקח את איזיצ'יפ עם מרוול או אינטל, היא לא תביא להן את הערך המוסף שהיא מעניקה למלאנוקס. לחברות אחרות יש את יכולת של עיבוד נתונים, ולנו אין אני חושב שהיכולת הזאת נותנת לנו הרבה כוח והיא נכונה לנו אסטרטגית".

המנכ"לים זה לצד זה
תומר אפלבאום

מנכ"לים של שתי החברות, אייל וולדמן ממלאנוקס ואלי פרוכטר מאיזיצ'יפ, הודיעו על ההסכם בסוף ספטמבר, אך ספק אם הבינו כי הפתיחות שהפגינו במסיבת העיתונאים תשמש כנגדם ותעכב את אישור ההסכם. השניים סיפרו כי דנו על מיזוג בין השתיים במסעדה מזרחית ביוקנעם, בסמוך להנהלות שתי החברות, מידע שהיה קשה לשווק למשקיעים האמריקאים.

בתוך זמן קצר התעוררו התנגדויות בקרב משקיעי איזיצ'יפ, אותן הובילה קרן הגידור רייג'ינג קפיטל. הקרן ניסתה להשפיע על פרטי ההסכם ולגרום למלאנוקס להשקיע סכום גבוה יותר, ואף טענה כי עדיף לאיזיצ'יפ להמשיך בדרך עצמאית, אך לאחר שאיזיצ'יפ נחלה כישלון בהשגת הצעה גבוהה יותר, הודיעה הקרן על תמיכתה בעסקה.

מה למדת מהתהליך הארוך שעברתם והאם אתה חושב שהיו טעויות בשיווק העסקה למשקיעים?

"אני לא יודע אם שיווק העסקה היה לא נכון. זאת פעם ראשונה שאנחנו עובדים עם משקיעים אקטיביסטיים, ולכן לא ציפינו שזה יהיה כל כך קשה. אז הלקח הראשון הוא לנסות שלא יהיו בעלי מניות אקטיביסטיים. הלקח השני הוא להעביר מסרים חדים כמה שיותר מוקדם", אמר וולדמן.

מלאנוקס תממן את העסקה באמצעות קופת המזומנים שלה, שבה יש כ-500 מיליון דולר, וכן בעזרת הלוואה של 300 מיליון דולר. בנוסף, בקופת איזיצ'יפ יש 200 מיליון דולר שישמשו את שתי החברות.

בעלי המניות של איזיצ'יפ בנו על המעבד החדש

שתי החברות פועלות בתחום של תעבורת נתונים, אך ההשקה בין שתי החברות היא בעיקר כתוצאה מפיתוח מעבד חדש על ידי איזיצ'יפ, וכן בגלל דרישה מצד לקוחות מלאנוקס ליכולות חדשות, שקיימות במוצרי איזיצ'יפ.

איזיצ'יפ מפתחת מעבדי רשת המוטמעים בתוך נתבים (Routers), ומאפשרים הגברה משמעותית של כמות המידע ומהירות העברתו. המעבד חדש, שפיתחה החברה בסודיות במשך כמה שנים, היה למאפשר לחברה להפחית את התלות במספר לקוחות מצומצם, ולהיכנס לשווקים חדשים, בהם הדאטה־סנטרס.

הפתרונות של מלאנוקס מוטמעים בחוות שרתים, כמו של גוגל, אמזון ופייסבוק, שבהם יש מאות שרתים. הגדלת המהירות בחוות השרתים מקטינות את הוצאות החברות ומאפשרות להן לנצל את השרתים שלהן באופן אופטימלי. שוק נוסף של החברה הוא מחשבי על כמו שיש באוניברסיטאות או בנאס"א שמצריכים גם הם שבבים של מלאנוקס. מלאנוקס בונה על המעבד החדש של איזיצ'יפ שיקנה לה יכולות עיבוד, והמעבד יהווה מוצר משלים למוצרים שלה, ויאפשר למלאנוקס לספק פתרון יותר מקיף ללקוחות שלה.

אחד החסרונות בפעילות איזיצ'יפ העצמאית הוא התלות שלה במספר קטן יחסית של לקוחות. בחודש מאי הודיעה סיסקו כי לא תרכוש את המעבד החדש של איזיצ'יפ, אלא תפתח בעצמה את הדור הבא של המעבדים. ההודעה הפילה את מניית איזיצ'יפ ב-25%, ובדיעבד איפשרה למלאנוקס לנצל זאת כדי לבצע הצעת רכש. עם זאת, השפעה ראשונית של החלטת סיסקו על ביצועי איזיצ'יפ צפויה רק השנה, והשפעה משמעותית יותר תורגש רק בעוד מספר שנים – אחרי שסיסקו תצמצם את רכישת מעבדי איזיצ'יפ מהדורות הישנים.

בשיחה עם אנליסטים באוגוסט הדגיש פרוכטר את הפוטנציאל של המעבד החדש, וציין שנסגרו כמה עסקות עתידיות עם חברות גדולות. הדו"חות ושיחת הוועידה היו האות להתאוששות מרשימה של המניה, שזינקה ב-30% בתוך שבוע. איזיצ'יפ שיווקה את המעבד החדש באופטימיות ויצרה תקוות אצל המשקיעים, דבר שהיה בעוכריה כשניסתה להעביר את העסקה.

איזיצ'יפ לא הצליחה להשיג הצעה גבוהה יותר

במהלך החודשים האחרונים ניסה פרוכטר, כאמור בהצלחה, להדוף את ההתנגדויות לעסקה. באוקטובר אמר מנכ"ל איזיצ'יפ: "ידעתי שיום אחד שתי החברות יתחברו. כשאנחנו רואים קונסולידציה בשוק הסמי-קונדקטור הגענו למסקנה שזה זמן טוב להיות חלק מחברה גדולה". דברים אלו יצרו אצל המתנגדים את הרושם כי איזיצ'יפ לא עשתה מאמץ רב למצוא רוכשת אחרת, וכי העסקה היא "עסקה בין חברים".

קרן הגידור, שהחזיקה במניות איזיצ'יפ במשך כמה חודשים בלבד, הגדילה את האחזקות שלה ל-8% בניסיון להשפיע על העסקה. איזיצ'יפ היתה צריכה להשיג רוב של 75% מהמשתתפים בהצבעה כדי להעביר את העסקה. אחזקות גדולות של רייג'ינג קפיטל היו יכולות להיות משמעותיות, ואף הובילו לדחיית ההצבעה, מכיוון ששתי החברות חששו שהעסקה לא תעבור. כמה שעות לפני סיום ההצבעה באמצע נובמבר הודיעה מלאנוקס כי היא מעניקה לאיזיצ'יפ ארכה לאישור העסקה, שבמהלכה ניסתה החברה להשיג הצעה גבוהה יותר.

איזיצ'יפ הודיעה כי אף אחת מ-31 החברות אליהן פנתה לא הביעה עניין ברכישתה. לאחר סיום התקופה הודיעה הקרן כי היא נסוגה מהתנגדותה, והיא תומכת בעסקה. הקרן מסרה כי השתכנעה ברצינות המהלכים שעשתה איזיצ'יפ. בכך סללה הקרן את הדרך לאישור העסקה, ובשבועיים שעברו מאז חיסלה את אחזקותיה בחברה.

את איזיצ'יפ ייצג בעסקה משרד עורכי הדין נשיץ ברנדס אמיר, ואת מלאנוקס ייצג משרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם