הבורסות בסין נופלות? ההיי-טק הישראלי עשוי להרוויח - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הבורסות בסין נופלות? ההיי-טק הישראלי עשוי להרוויח

אופיר גור, הנספח הכלכלי בבייג'ין, ויואן ז'ואו, בכירה בחברת ההשקעות הסינית קרדיטאיז, מסבירים שעשירי סין מתעניינים מאוד דווקא עכשיו בחדשנות הישראלית

תגובות

בשבועות האחרונים עיני המשקיעים בישראל נשואות אל כלכלת סין, ובמיוחד אל הבורסות שלה. כמו עמיתיהם בעולם, גם הם עקבו בחשש אחר הקריסות בבורסות של שנזן ושנחאי - ואחר ההתערבות הממשלתית שנועדה להרגיע את השטח, אבל עוררה בקרב רבים דווקא תחושה של אובדן אמון. ואולם המשקיעים בישראל עקבו לא רק אחר האירועים בבורסות של סין וההשפעה האפשרית שלהם על הבורסות בעולם, ובהן הבורסה המקומית. הם גם גילו עניין בכל הקשור להשקעות של חברות סיניות בחברות הפועלות בשוק ההון הישראלי.

מדובר, בין השאר, בהיעלמותו המסתורית של גואו גואנגצ'אנג, יו"ר חברת הענק פוסון, המתמודדת על רכישת השליטה בחברת הביטוח הפניקס, שהתגלה בחדר חקירות של משטרת סין, ובאירועים סביב המכרז לרכישת השליטה בכלל ביטוח - שאליו ניגשו ארבע חברות מסין, שפרשו בזו אחר זו. בסוף השבוע נודע גם שבכירי ברייטפוד הסינית, השולטת בתנובה, החליטו להדיח את מנכ"ל תנובה, אריק שור, בצעד מפתיע ושנוי במחלוקת.

יואן ז'ואו
דודו בכר

אלה סיפקו רקע מעניין לביקורם בישראל בשבוע שעבר של שני אורחים שמכירים היטב את הכלכלה הסינית ואת היחס של המשקיעים הסינים למשק הישראלי. יואן ז'ואו ואופיר גור השתתפו באחד הדיונים הפומביים שהתקיימו בוועידת סחר חוץ של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה.

גור הוא הנספח הכלכלי הישראלי בבייג'ין, שאחראי כחלק מתפקידו לקידום קשרים עסקיים ומסחריים בין חברות סיניות לישראליות. גור, עורך דין בהשכלתו, היה בעבר הנספח הכלכלי בטייוואן. ז'ואו, שהגיעה ממקום מושבה הנוכחי בלונדון, היא מנהלת בכירה בקרדיטאיז (CreditEase) - תאגיד השקעות סיני גדול, המאפשר בין השאר לסינים להשקיע בהיי-טק הישראלי באמצעות קרן הון סיכון ייעודית.

בראיונות ל-TheMarker שניהם מתנסחים בעדינות ובזהירות. הוא, כיאה לדיפלומט שמנסה לקדם את הקשרים הכלכליים בין המדינות, והיא באופן שהולם את תפקידה הבכיר ואת הרקע התרבותי שלה. עם זאת, שניהם מציגים את המתרחש בסין באופן אמין ואינם חוששים להצביע על הבעיות והמכשולים שניצבים בפני הכלכלה ושוקי ההון בסין ובפני ההשקעות הסיניות בעולם ובישראל.

"הסינים אוהבים להשקיע בנדל"ן"

המסלול של ז'ואו בעולם ההשקעות משקף גם את השינויים שעברו על הכלכלה ועל המשקיעים הסינים בשני העשורים האחרונים. המראה הצעיר והעדין שלה מסתיר יותר מ-20 שנות ניסיון בתחום ההשקעות, שאותן החלה כסוחרת מט"ח בבנק אוף צ'יינה. לאחר לימודי מינהל עסקים בלונדון, היא שבה לסין ועבדה בבנק העולמי, במוסדות פיננסיים ובקרנות השקעה. ניסיונה בבנק העולמי הוביל אותה לתחום האינקלוסיב פייננס - מתן שירותים פיננסיים לאוכלוסיות חלשות, בעיקר במדינות עניות.

קרדיטאיז מעסיקה 40 אלף עובדים בסין ומחוץ לה. מנוע הצמיחה העיקרי של החברה הוא פיתוח שירותי הלוואות P2P, שבהם אנשים פרטיים מעניקים הלוואות לאחרים, ונהנים מהתשואה שמשולמת עליהן. החברה היא מהחלוצות בתחום ומהשחקניות הגדולות בעולם בו.

ז'ואו הצטרפה לחברה ב-2013, ועסקה בעיקר במתן שירותים פיננסיים לעניים באזורים הכפריים בסין. מאז היא עשתה תפנית של 180 מעלות - ועוסקת בגיבוש פתרונות השקעה לעשירים סינים שמעוניינים להשקיע את כספם במדינות אחרות.

אופיר גור
דודו בכר

"הסינים אוהבים מאוד נדל"ן", היא אומרת. "אנחנו מציעים ללקוחותינו השקעה בנדל"ן למגורים במלבורן, בלונדון ובקנדה. בנוסף, באחרונה השקנו קרן המאפשרת לסינים להשקיע בהלוואות P2P איכותיות בבריטניה, ארה"ב ואוסטרליה. המשקיעים הסינים בשירותי P2P מגלים כיום עניין רב גם בהשקעות גלובליות - כולל בקרנות הון-סיכון וקרנות השקעה פרטיות.

"הסינים גם מתעניינים מאוד ביזמות. ישראל ידועה כחממה של יזמות, במיוחד בכל הקשור לקהילת ההון-סיכון. בגלל זה אני מבקרת כאן, כדי לקדם את הקרן 'הישראלית' שלנו.

"הסינים סובלים מהיצע מוגבל של מוצרי השקעה. זרימת הכסף בין סין למדינות אחרות אינה חופשית, כך שלא קל למשקיע הסיני להשקיע מחוץ לסין, וגם בתוך סין אפשרויות ההשקעה מוגבלות - בעיקר פיקדונות בנקאיים, מניות, נדל"ן ואג"ח, כשהפיקדונות מציעים ריבית שנמוכה מהאינפלציה".

הבורסות בסין נופלות בשבועות האחרונים. איך המשקיעים המקומיים מתמודדים עם זה?

"זאת סוגיה ממש בוערת בסין. כולם מקדישים המון תשומת לב לתנודתיות בבורסה. אני חושבת ששני גורמים משמעותיים תורמים לתנודתיות הזאת. הראשון הוא הביצועים הלא טובים של הכלכלה. צמיחת התמ"ג בסין ב-2015 היתה האטית ביותר בחמש השנים האחרונות - 6.9% בלבד. המשק חווה האטה, והעסקים ניצבים בפני אתגרים משמעותיים. אני סבורה שזוהי הסיבה העיקרית לביצועים הלא טובים של שוק המניות הסיני.

"הגורם השני הוא מדיניות הממשלה. קובעי המדיניות מנסים להשתמש בשוק המניות כדי להמריץ את ההתלהבות מהשקעות, ובכך להזרים כסף לתעשייה ולכלכלה. כנראה שהמדיניות הזאת אגרסיבית מדי ולא בת-קיימא. בנוסף, יש שינויים תכופים מדי במדיניות, שמבלבלים את המשקיעים ויוצרים משבר אמון.

"מעבר להאטה בצמיחה, המצב הכלכלי בסין מאתגר גם בגלל בעיות מבניות. מנוע הצמיחה העיקרי היה ההשקעות הממשלתיות, בעיקר בתשתיות, אבל עם הזמן הן איבדו מהאפקטיביות. המגזר הפרטי לא תרם באופן משמעותי לצמיחה — בעיקר בשל קשיים בהשגת מימון ומיסוי כבד. בנוסף, עלות העבודה מטפסת במהירות.

"אני חושבת שבסופו של דבר, למגזר הפרטי צריך להיות תפקיד מרכזי בכלכלה. כדי שזה יקרה, הממשלה צריכה ליצור את התנאים המתאימים - באמצעות הפחתת מסים, צמצום ההתערבות בכלכלה והקטנת המגזר הציבורי. אם הכלכלה תאמץ מבנה בריא יותר, שוק המניות יגיב בהתאם.

"אנחנו ממליצים ללקוחותינו בעולם לבחון את ההשקעות בסין, כמו גם במדינות אחרות, במונחי הטווח הארוך. מבחינת התשואה ארוכת הטווח, שוקי המניות בסין ובארה"ב דומים - ההבדל הוא בתנודתיות. הטיפוס של שוקי המניות בארה"ב היה הרבה יותר הדרגתי. יש להבדל הזה השלכות קשות על המשקיעים הסינים. האסטרטגיה האפשרית היחידה במציאות כזאת היא השקעה לטווח ארוך, אבל זה מאוד לא פשוט לפעול כך בשוק כה תנודתי. זה נוגד את הטבע האנושי".

"חשוב לגרום לסינים להרגיש רצויים"

"סין עוברת שינוי", אומר גור. "סין של לפני 15-10 שנה היתה כלכלה של טקסטיל, צעצועים ומוצרים זולים. ברור להם שזה לא בר-קיימא, והם מנסים לעבור לכלכלה אחרת - חדשנית יותר, מוטת טכנולוגיה. זה לוקח זמן, ובמעבר הזה הסינים חשופים למשברים. חגיגת הצמיחה של 10% היתה צריכה להיגמר מתישהו, והיא אכן נגמרת. עם זאת, אני נמצא בסין ורואה את המשק צומח. אני רואה את גורדי השחקים שנבנים".

המגזר הפרטי מעורב בצמיחה הזאת - או שההשקעות הממשלתיות סוחבות את הכלכלה על גבן?

"חלקו של המגזר הממשלתי בכלכלת סין אכן גדול מהמקובל במדינות המערב - וזה לא ממש בריא לכלכלה. עם זאת, אני חושב שהממשלה הסינית מבינה שיש פה בעיה, ורואים שהחברות הסיניות הפרטיות לגמרי צוברות יותר ויותר כוח ונכסים, מהסיבה הפשוטה שהן יותר מוצלחות ומצליחות מהחברות הממשלתיות.

"זה לא קורה מהר. זה לוקח שנים, אבל המגזר הפרטי צובר כוח ואני חושב שזה טוב לכלכלה הסינית. זה טוב גם לנו, הישראלים שעובדים מול החברות הסיניות, כי העסקים הרבה יותר שקופים והשיקולים הכלכליים ברורים יותר".

אתה חושב שהממשלה הסינית פועלת נכון?

"קשה להיות אחראי על כלכלה בסדר גודל כזה, ובמיוחד לאור הריכוזיות הרבה בשווקים - כל החלטה אם להתערב או לא להתערב עלולה להזיק לכלכלה. עם זאת, סין עדיין צומחת מהר מאוד במונחים מערביים, אז כנראה שהם עושים משהו נכון".

הישראלים שמגיעים אליך לסין או שנמצאים אתך בקשר בטח שואלים על הנפילות בבורסה. מה אתה אומר להם?

"כן, בהחלט. הם שואלים, ולא מעט גם תוהים אם כדאי לעצור את הסחורה כי עוד מעט לא ישלמו להם. זה מדאיג אותם. עם זאת, כרגע ההשפעה על היצוא הישראלי זניחה, אם בכלל. מן העבר השני, אני חושב שההשפעה על ההשקעות הסיניות בישראל היא דווקא חיובית. סינים רבים חוששים להשקיע בבורסה בסין, בגלל חוסר היציבות, ומחפשים יעדי השקעה אחרים - וישראל היא בהחלט אחד מהיעדים האלה.

"הבורסה בשנחאי לא כל כך משמעותית לכלכלה הסינית. זאת כלכלה עצומה. הרבה סינים עשירים משחקים בבורסה, והיא משקפת במידת מה את הכלכלה, אבל היא לא חזות הכל. אם בישראל היו ירידות כאלה חדות, כנראה שמשקיעים היו קופצים מהגג, אבל זה לא המקרה בסין".

מטה חברת פוסון בשנחאי
בלומברג

ההשקעות הסיניות בישראל, בחברות הביטוח למשל, נמצאות בכותרות ומעוררות ויכוחים. מה אתה יכול להגיד על זה?

"אנחנו בקשר מצוין עם פוסון, וגם עם מקרולינק הייתי בקשר טוב - דרך אגב, נפגשנו אתם ביום שהם קיבלו את ההחלטה לסגת מהעסקה לרכישת השליטה בכלל ביטוח, ודיברנו על הסיבות לכך. אני חושב שיש בישראל רגולטורית מצוינת בעניין הזה, הממונה על הביטוח, דורית סלינגר, ואני חושב שכל עוד משקיעים זרים - ולא משנה אם הם בריטים, אמריקאים או סינים - עומדים בכללי הרגולציה, לא צריך לחשוש. אני חושב שזה נכון לשוק הביטוח וגם לשווקים אחרים".

הקשר בין המשקיעים לחברות נוצר דרככם, למשל במקרה של מקרולינק?

"מקרולינק היא אחת מארבע חברות סיניות שהתמודדו. הם יצרו אתנו קשר וליווינו אותם בתהליך. בארה"ב, אם חברה מקומית רוצה לקנות חברה ישראלית, היא לא תעבור דרך השגרירות והנספחות - בסין זה אחרת, הם באים אלינו. הקשר עם הנציג של מדינת ישראל חשוב להם. גם את אנשי כמצ'יינה, למשל, יצא לי לפגוש. הם מגיעים אלינו, מבקשים הנחיה וסיוע - ואנחנו מנסים לעזור להם".

אתם גם יוצרים את החיבור עם החברות הישראליות?

"במקרה של מקרולינק, זה לא היה ככה, אבל יש הרבה מקרים שאנחנו מקשרים אותם לחברות ישראליות".

מה אתה חושב על החקירה של יו"ר פוסון?

"קראתי על זה בעיתונים. זה הכה בנו כרעם ביום בהיר - אבל בסין קורים דברים כאלה. לפי מה שהבנתי, אני משער שלולא זה היה קורה, העסקה עם הפניקס כבר היתה נסגרת. עם זאת צריך לזכור שהוא לא נעלם לחודשים באיזה מרתף חשוך, לפי הפרסומים הוא סייע להם בחקירה.

"לפי מה שאני יודע, פוסון מעוניינת מאוד בעסקה. בכוונתה להגביר את הפעילות שלה פה - אני חושב שטוב שחברה בסדר גודל כזה סימנה את ישראל כיעד".

אנחנו בכלל רוצים אותם פה?

"בסופו של דבר, ייתכן שהסינים משקיעים בישראל משום שארה"ב נראית להם יעד עוין יותר, ואולי גם כי המחירים שם נראים להם גבוהים מדי. זה מדהים להיות ישראלי בסין בתפקיד הזה. במקרים רבים, נספחים בחו"ל צריכים לכתת רגליהם בין החברות - אני פשוט יושב והסינים מגיעים אלי, ואומרים: 'אנחנו רוצים להשקיע, ספר לנו על החברות'. אבל ההתלהבות הזאת עלולה להתפוגג, ואז אנחנו הישראלים נסתכל אחורה ונגיד 'למה לא היינו יותר פתוחים ונחמדים'. חשוב לתת לסינים את ההרגשה - ובנספחות אנחנו כל הזמן מנסים לתת להם את ההרגשה הזאת - שאנחנו רוצים אותם פה.

"אני חושב שיש הזדמנות בהשקעות הסיניות בטכנולוגיה, מגמה שצוברת תאוצה בזמן האחרון. מעבר לכסף, שהוא כמובן חשוב לתעשייה, כשחברות סיניות משקיעות הן בדרך כלל מבצעות השקעה אסטרטגית - מה שפותח לחברות הישראליות את השוק הסיני. בסין אתה לא יכול להצליח בלי שמישהו מקומי יפתח לך את הדלת ויעזור לך להיכנס".

בינתיים, העסקות הגדולות הן לא בתחום הטכנולוגיה.

"נכון, אבל כשאני מסתכל על מה שקרה בשנה וחצי האחרונות, אז קודם כל מבחינת תעשיית ההון-סיכון, סין נהפכה ליעד חשוב. לפני שנה הפקנו אירוע שהגיעו אליו 22 קרנות הון-סיכון ישראליות, בערך חצי מהקרנות הגדולות בישראל. וזה קורה כל הזמן. אם תסתכל על ההשקעות בהיי-טק הישראלי באמצעות קרנות, אז נכון שארה"ב עדיין מובילה - אבל אני חושב שהסינים הם כבר המשקיע השני בחשיבותו בקרנות.

"בדרך כלל, ההשקעה בקרנות היא המפגש הראשוני של החברה הסינית עם ההיי-טק הישראלי. דרך הקרן הם נחשפים לחברות הפורטפוליו ולמה שקורה בישראל. הם טובלים בבריכה, רואים שהמים בסדר, ואז בדרך כלל עוברים לשלב הבא - השקעה ישירה בחברה".

והקרנות מחזרות אחר הסינים דרככם?

"כל הזמן. אנחנו עובדים באופן צמוד עם חלק גדול מהקרנות. לפחות אחת לחודש אנחנו בונים לאיזושהי קרן לוח זמנים. נציגי הקרן פונים ואומרים 'אנחנו מגיעים'. הם באים לפגישה-שתיים שהם הצליחו לארגן עם משקיעים שכבר נמצאים אתם בקשר, ואנחנו מסדרים להם פגישות נוספות עם משקיעים סינים שפנו אלינו והתעניינו בהיי-טק הישראלי".

"שוק למתקדמים"

ומה עם יצוא ישראלי לסין?

"זה בעיקר מה שאני עושה. אני מנסה ללוות את החברות הישראליות בצעדיהן הראשונים בסין".

עושים זאת לרוב עם שותף מקומי, לפחות ברמת ההפצה, נכון?

"כן, אבל כשחברה ישראלית מגיעה לשוק הסיני - בדרך כלל אין לה שותף מקומי או מפיץ".

ואז הם עובדים דרככם?

"זה הלחם והחמאה שלנו - למצוא להם מפיצים, לקוחות ושותפים. בהקשר זה, חלק מהחששות של החברות הישראליות מבוססים. לא הייתי מציע לחברה קטנה, שעושה את צעדיה הראשונים בתחום היצוא, לפנות לסין. כשמייצאים לשם צריך להגן כל הזמן על הקניין הרוחני ולהקדיש הרבה משאבים - למשל בתרגום לסינית, בנסיעות. חלק מהקלישאות נכונות, סין היא שוק למתקדמים, אבל יש חברות ישראליות שהצליחו שם".

ההשקעות של CreditEase בישראל - 
מסייבר ועד טכנולוגיה רפואית

הביקור של יואן ז'ואו בתל אביב קשור לתפקידה כיועצת בכירה לפעילות של CreditEase בישראל. התאגיד הסיני השיק קרן ייעודית להשקעות בהיי־טק הישראלי, ששינתה באחרונה את שמה
ל-CE Ventures, לאחר שבתחילת דרכה נקראה CreditEaseIsrael.

את השקעות הקרן, שסיימה גיוס של 32 מיליון דולר בספטמבר 2015, מנהל יונתן ריפתין, שהצטרף אליה באחרונה לאחר חמש שנים בגוגל ישראל. לדברי ריפתין, הקרן השקיעה עד כה ב–14 סטארט־אפים ישראליים בשלבים שונים. לדבריו, הקרן משקיעה בין חצי מיליון דולר ל-5 מיליון דולר בכל אחת מחברות הפורטפוליו שלה. ריפתין מספר כי הקרן מתכוונת לבצע בקרוב שלוש השקעות חדשות בסטארט־אפים ישראליים.

הקרן משקיעה במגוון תחומים — ממחשוב ענן, ביג דאטה וסייבר, דרך פיתוח מוצרי חומרה, למשל לתחום הצילום, ועד לטכנולוגיות רפואיות (Health tech).

לקרן שני שותפים־מנהלים. בן וייס, שנמצא על הקו בין ישראל לסין, וטיימן קאן, שנמצא בבייג'ין ומסייע בפיתוח עסקי וליווי חברות הפורטפוליו ואחראי על קשרי החברה עם המשקיעים בסין.

בקרן מסבירים כי היא משמשת גם נציגות מקומית של Softbank korea, חברת הסלולר החמישית בגודלה בעולם.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם