עשרות מיליוני דולרים בבנקים בחו"ל וניסיון השקעה בהלבשה תחתונה: מה קורה בוויליפוד? - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עשרות מיליוני דולרים בבנקים בחו"ל וניסיון השקעה בהלבשה תחתונה: מה קורה בוויליפוד?

300 מיליון שקל שוכבים בקופה של ויליפוד - 
האם הם בסכנה?

2תגובות

פירמידת BGI, הנשלטת על ידי גרגורי גורטובוי, עברה בחודשים האחרונים טלטלה, שכללה חילופי בעלי שליטה, התפטרות של מנהלים בכירים, הליכים משפטיים מצד בעלי חוב וסכסוך בין בעלי עניין. כל אלה, בזמן שמעל לפירמידה ממשיכים לרחף סימני שאלה, הנוגעים בין השאר לגורל פיקדונות של עשרות מיליוני שקלים שמופקדים בבנקים באזרבייג'ן ובאוסטריה, לאסטרטגיה העסקית שמנחה את בעלי השליטה החדשים - ולממשל התאגידי המתנהל בה.

אתמול נרשמה נקודת ציון נוספת, כשצבי ויוסף ויליגר, בעלי השליטה לשעבר ביבואנית המזון ויליפוד השקעות — החברה הנכדה של BGI - הודיעו על התפטרותם מדירקטוריון ויליפוד השקעות והחברה הבת ויליפוד אינטרנשיונל הנסחרת בארה"ב, כחלק מהליך היפרדות שנכפה עליהם על ידי גורטובוי. צמד האחים ניהלו עד עתה בפועל את שתי החברות: צבי ויליגר כיהן כיו"ר ויליפוד אינטרנשיונל וכמנכ"ל ויליפוד השקעות, בעוד יוסף ויליגר כיהן כיו"ר ויליפוד השקעות וכמנכ"ל ויליפוד אינטרנשיונל.

גרגורי גורטובוי
עופר וקנין

כחלק מהסכם הפרישה, האחים ויליגר צפויים לקבל "מצנח זהב" בסכום של 10.7 מיליון שקל, כפי שאושר באסיפת בעלי המניות של ויליפוד אינטרנשיונל. הסכם הפרישה אושר על ידי בעלי מניות המיעוט, וזכה לתמיכתה של ISS - חברת הייעוץ למוסדיים האמריקאית.

מדובר ב"מצנח זהב" נדיב, שמשקלו כ–5% משווי השוק של ויליפוד אינטרנשיונל (כ–55 מיליון דולר), וכ–8% משווי השוק של ויליפוד השקעות בתל אביב (כ–140 מיליון שקל). ה"מצנח" מצטרף לכ–265 מיליון שקל, שכבר קיבלו האחים על מכירת השליטה בוויליפוד לפני כשנה וחצי.

מאז העברת השליטה בוויליפוד, שחילקה בעבר דיווידנדים באופן שוטף לבעלי המניות, צנחה מניית החברה כמעט ב–50%, ושווי החברה ירד לשפל של יותר משלוש שנים.

כחלק מהסכם הפרישה הנדיב, שלא נדרש לאישור בעלי המניות בישראל ולהמלצתה של חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי, נקבע כי כל אחד מהאחים יקבל 2 מיליון שקל כפיצויים ו–1.67 מיליון שקל כמענק פרישה. זאת, נוסף על שכר שנתי שישולם ב–2016 ויסתכם בכ–1.67 מיליון שקל. לאחים ניתנה הודעה מוקדמת לתקופה של שישה חודשים על סיום העסקתם, ובמהלכה ימשיכו להעמיד שירותים ויסייעו בחפיפה למחליפם, בהתאם להחלטת הדירקטוריון. האחים, מצדם, התחייבו על סעיף אי־תחרות למשך 12 חודשים לאחר תום תקופת ההודעה המוקדמת.

סעיף אחר, שטרם אושר באסיפת בעלי המניות של ויליפוד אינטרנשיונל, הוא הסכם השכר של המנכ"ל החדש, אירם גרייבר, שמונה כמנכ"ל מטעם גורטובוי. גרייבר כיהן מאז אפריל 2015 כמנהל פיתוח העסקי בנס טכנולוגיות, לאחר שמדצמבר 2013 עד מארס 2015 כיהן כסגן נשיא לניהול שרשרת אספקה ותפעול של ויליפוד. בויליפוד מתכוונים להמשיך את הדיון עם המוסדיים בארה"ב כדי לאשר את הסכם השכר בתוך כשלושה שבועות.

גורל של 260 מיליון ש'

צביקה ויליגר
מוטי קמחי

עם עזיבתם של האחים ויליגר, גורטובוי צפוי לקבל לידיו את השליטה המלאה בוויליפוד. אחד הנכסים המרכזיים של ויליפוד היא קופה מזומנים גדושה, שהכילה נכון לסוף הרבעון השלישי של 2015 כ–260 מיליון שקל (שגדלו מאז לכ–300 מיליון שקל). המזומנים נמצאים בקופת ויליפוד אינטרנשיונל, ורובם מופקדים בבנקים בישראל כפיקדונות לטווח קצר. ואולם ההיסטוריה מלמדת כי בעלי המניות של ויליפוד השקעות, בהם קופות הגמל והקרנות של בית ההשקעות אלטשולר שחם (5.5%) וקופות הגמל של חברת הביטוח מנורה מבטחים (15.6%), צריכים להיות מודאגים.

בחודש שעבר עלה חשש ממשי בנוגע לגורל פיקדונות בסכום של 46 מיליון דולר, שהפקידה BSD קראון (אמבלייז לשעבר), החברה האם של ויליפוד השקעות הנסחרת בלונדון, בבנקים באוסטריה ובאזרבייג'ן. BSD קראון דיווחה למשקיעים כי פנתה ליועצים משפטיים "כדי להבין באופן מלא את זכויותיה ביחס לפיקדונות". הדיווח, שהוא יוצא דופן, העלה תהיות לגבי הסיבות שמונעות שימוש בפיקדונות, שמוצגים בדו"חות הכספיים כנכסים זמינים, שאינם מוגבלים בשימוש כלשהו.

באחרונה, בעל מניות ב–BSD קראון העביר דרישה לגילוי ועיון במסמכים טרם הגשת בקשה לתביעה נגזרת, וזאת במטרה לבחון האם "הכספים משועבדים או מעוקלים או שיש לצד ג' כלשהו זכות בהם".

עוד קודם לכן, לא נודע מה גורלו של פיקדון נוסף בסכום של 11 מיליון דולר, שהפקידה BGI בבנק האוסטרי ושהיה משועבד למחזיקי האג"ח. מסיבות שעד עתה לא התבררו, BGI לא הצליחה למשוך את הפיקדון שיועד לאבטחת התשלום האחרון למחזיקי האג"ח. עד כה שיחרר הבנק כ-3.5 מיליון דולר בלבד, ולא ברור מדוע אינו משחרר את היתרה — כ-8 מיליון דולר. בסוף נובמבר דיווחה BGI כי "החברה בוחנת, בשיתוף יועציה המשפטיים המקומיים, את צעדיה מול הבנק".

אחד החששות שהועלו היה שמא הפיקדונות בבנקים עומדים כנגד התחייבויות אחרות, אולי של בעל השליטה הקודם ב–BGI, אלכסנדר גרנובסקי, שנקלע לבעיות נזילות קשות טרם העביר את השליטה בפירמידה. מקורב לבעלי האג"ח של BGI אמר בעבר ל–TheMarker: "היות שאין כל הסבר הגיוני לכך שבנק מציג את קיומו של פיקדון ומסרב לשחררו, מתעורר חשש כבד שבסופו של דבר, פיקדונות אלה משמשים כרית ביטחון או 'ערובה' להתחייבויות אחרות, שאולי קשורות לבעלי השליטה בחברה". ביולי 2015 אף החליטה הדח"צית סיגל מירב להתפטר מדירקטוריון BGI, כשאחד מהנימוקים היה הקושי בשחרור הפיקדון המובטח לבעלי האג"ח.

פיקדון שלישי שעמד במוקד בחודשים האחרונים היה פיקדון של 5 מיליון דולר שהופקד על ידי ויליפוד אינטרנשיונל בבנק באזרבייג'ן. הפיקדון הופקד עוד בימיו של בעל השליטה הקודם, גרנובסקי, ועליו לא דווח לבורסה. בעבר הסבירו בחברה כי הפיקדון נועד לאפשר לוויליפוד להשתלב בפעילויות עסקיות שונות במדינה, אולי בתחום האנרגיה, כחלק ממהלך העסקים הרגיל. הפיקדון היה מוגבל במשיכה עד ל–6 בינואר – ורק אתמול, בעיכוב של כעשרה ימים, הוא שוחרר.

מה לוויליפוד ולהלבשה תחתונה?

השאלה המרכזית כעת היא מה גורטובוי מתכוון לעשות עם קופת מזומנים של כ–300 מיליון שקל (המזומנים אינם עומדים כנגד חוב כלשהו). תשובה אפשרית לשאלה סיפק דירקטוריון ויליפוד. ל–TheMarker נודע כי הדירקטוריון בחן באחרונה השקעה של 20 מיליון יורו בחברת אופנה אוסטרית, המתמחה בהלבשה תחתונה. מדובר בהשקעה שהיא זרה לתחום ההתמחות של ויליפוד - מזון. העסקה, בסופו של דבר, לא אושרה בדירקטוריון — כנראה בשל התנגדות כמה מחברי הדירקטוריון, בהם הדח"צים רו"ח מנשה ארנון וסיגל גרינבוים.

לצד העסקה המוזרה באוסטריה שלא יצאה לפועל, סימן שאלה נוסף שעומד מעל BGI קשורה לשליטה בפירמידה. BGI נשלטת על ידי ישראל 18 — חברה פרטית שחייבת 7–8 מיליון דולר לאיש העסקים נפתלי שני, שממנו נרכשו בעבר מניות BSD קראון. בחודש שעבר קבע הנאמן לעסקה, עו"ד ארנון גילצטר, כי 67% ממניות BGI, שהיו משועבדות בעסקה, יועברו לשני. שני דורש מ–BGI לכנס אסיפת בעלי מניות ולמנות אנשים מטעמו לדירקטוריון. ואולם בחברה דוחים את הטענות בדבר העברת השליטה.

מי שלא נשמע קולה בפרשה — לפחות לא בצורה פומבית — היא רשות ני"ע. עד כה, הרשות לא דרשה מ–BGI, הנתונה לפיקוחה הישיר, הסברים מדוע פיקדונות ששועבדו לבעלי האג"ח לא שוחררו ואינם זמינים, כמו גם מה עלה בגורל הפיקדונות של BSD קראון. נוסף על כך, לא ברור מדוע הרשות אינה דורשת להפיג את הערפל סביב נושא השליטה בפירמידת BGI. כל אלה, בזמן שהמסחר במניות או באג"ח של BGI או של ויליפוד ממשיך להתנהל, ללא כל הגבלות.

מקורבים ל–BGI מסרו בתגובה: "החברה מטפלת בשחרור כספי הפיקדון של בעלי האג"ח. עד היום שוחררו 75% מהסכום של המחזיקים. בנוגע לוויליפוד, החברה בחנה ובוחנת השקעות שונות מעת לעת. לגבי נפתלי שני, השליטה ב–BGI לא עברה לידיו, ודיווח על כך ניתן".

מאלטשולר שחם, ממנורה מבטחים ומרשות ני"ע לא נמסרה תגובה לכתבה.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם