ענת לוין: "גוף מוסדי שיש לו יותר מ-5% בחברה - צריך להציג דח"צ מטעמו"

המשנה למנכ"ל כלל ביטוח, ענת לוין: "אם עד היום נמנעו מוסדיים ישראליים מאקטיביזם שנועד לעצב את שולחן הדירקטוריון, כלל וולונטרי כזה מעלה את האחריות"

אסא ששון

"כגופים מוסדיים, עלינו להפעיל את התשתית שהעמידה החקיקה ולכפות על עצמנו כלל וולונטרי, שבו גוף מוסדי המחזיק יותר מ-5% בחברה ציבורית, יציג דח"צ מטעמו, ובכך נספק מעין אקטיביזם או שירות לכלל המצביעים מהציבור" - כך אמרה שלשום המשנה למנכ"ל כלל ביטוח, ענת לוין.

לוין אמרה את הדברים בכנס שערכה חברת הייעוץ לגופים המוסדיים אנטרופי בנושא מדיניות הצבעתה. זהו הליך שנתי קבוע שעורכת אנטרופי לבחינת מדיניות הצבעתה ועידכונה, לפי שינויים ומגמות בשוק, ובו מתייעצת החברה עם נציגי המוסדיים לצורך קבלת משוב לפני גיבוש מדיניות ההצבעה לשנה הקרובה. באירוע נכחו כ–40 נציגים מטעם הגופים המוסדיים בדרג מנהלי השקעות ומשפטנים, המתמחים בממשל תאגידי.

ענת לוין
ענת לויןצילום: רמי זרנגר

"אם עד היום נמנעו מוסדיים ישראליים מאקטיביזם שנועד לעצב את שולחן הדירקטוריון, כלל וולונטרי כזה מעלה את האחריות מכורח העובדה שיש להציע מועמד מתאים כדי שמוסדיים אחרים יוכלו לשקול אם אכן מדובר באלטרנטיבה ראויה לזו של בעל השליטה", אמרה לוין, והוסיפה כי להערכתה, לצעד זה תהיה השפעה על בעל השליטה. "אני מניחה כי יקרו מקרים שבהם בעל השליטה יקבל אף הוא את המועמדות, בין אם מראש ובין אם בדיעבד. אנטרופי, כמי שממליצה על המדיניות, תוכל להחליט אם היא נותנת עדיפות למועמד המוסדי", אמרה.

יו"ר אנטרופי: "נעודד מינוי דח"צים"

בהתייחסו לצעדים שתנקוט אנטרופי ב–2016 אמר יו"ר החברה גל סטאל: "ראשית, נעודד מינוי של דירקטורים חיצוניים מקרב בעלי מניות המיעוט, במטרה להבטיח את עצמאות הדח"צ ולאזן את כוחו של בעל השליטה; שנית, נבסס את המלצותינו לגבי הארכת כהונה של דח"צ מכהן, בין השאר, על סמך הרקורד של אותו דח"צ בהגנה על המשקיעים מקרב הציבור; ושלישית, נפעל לאפשר למוסדיים מרחב פעולה גמיש ככל הניתן, שבו יוכלו להפעיל שיקול דעת בכל מקרה לגופו. כך נהוג בעולם, וכך נעשה גם אנחנו, על ידי מתן כלים למוסדיים להעריך באופן כללי את איכות הממשל התאגידי בחברה שבה הם מצביעים".

לדברי פרופ' אהוד קמר, מומחה לממשל תאגידי מאוניברסיטת תל אביב, "החוק נותן בידי גופים מוסדיים שהם בעלי מניות מיעוט בחברות ציבוריות כלים להגנה על עניינם. תמיכת בעלי מניות המיעוט הכרחית לאישור עסקות בעלי שליטה ומקילה על אישור מדיניות התגמול ותגמול המנהל הכללי. במקרים אלה המיעוט נקרא לאשר הצעה שגיבש הדירקטוריון.

"ואולם גופים מוסדיים יכולים להשפיע על הדירקטוריון גם מבפנים, בכך שיבטיחו מינוי דירקטורים חיצוניים ראויים. מינוי כזה יכול להגדיל את הסיכוי שהצעות הדירקטוריון יזכו לתמיכת המיעוט - ולכן בעלי השליטה צריכים לקדמו בברכה. בסופו של דבר, דירקטוריון איכותי טוב לכולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום